A ZeneVarázslat program újabb izgalmas fejezete kezdődik Kárpátalján, ahol egy 120 órás képzés keretében mélyebb betekintést nyerhetnek a résztvevők a zene világába.


A "GENIUS" Jótékonysági Alapítvány 2025-ben is folytatja a tehetségek felkutatását és támogatását. Fontosnak tartjuk a zenei műveltség fejlesztését, a nemzeti és egyetemes zenekultúra megismertetését. Ezért csatlakoztunk 2020-ban a ZeneVarázslat Mozgalomhoz, amelynek célja, hogy minél közelebb hozza a gyermekekhez a klasszikus zenét.

A hat alkalommal megrendezett ZeneVarázslat képzés keretein belül összesen 64 gyermek művészeti tehetségét támogattuk, valamint 21 zongoratanár fejlődését és mentorálását segítettük elő. A rendezvény szakmai vezetője Várnagy Andrea volt, aki Magyarország Érdemes Művésze, és büszkén viseli a Liszt Ferenc- és Budapest Márka-díjat is, mint elismert zongoraművész.

A program sikerességét figyelembe véve 2025. január 27. és 2025. július 31. között a Kulturális és Innovációs Minisztérium nyújtotta anyagi támogatás jóvoltából klasszikus zenei tehetséggondozó programokat szervezünk: a VII. ZeneVarázslat 120 órás képzés és hangversenyt, majd a nyár folyamán egy intenzív klasszikus zenei tábort, melyek a beregszászi Rákóczi-főiskola bázisán valósulnak meg Várnagy Andrea szakmai vezetésével. A program védnöke Dr. Vitályos Eszter, a Magyar Kormány Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányszóvivője, kormányzati kommunikációért felelős államtitkára.

A programhoz való csatlakozás alapfeltétele, hogy a jelentkezők 8-16 év közötti fiatalok legyenek, akik legalább egy éve zongoraoktatásban részesülnek. A 120 órás intenzív zongoraművészeti kurzusra elsősorban azok a diákok és zongoratanáraik jelentkezhetnek, akik sikeresen teljesítették a program VI. évfolyamát, 2024. október 25. és november 16. között.

A VII. ZeneVarázslat rendezvényen 9 zenetanár és 25 diák képviseli három művészeti intézmény színeit: a Munkácsi Márton István Művészeti Iskolát (1 diák), a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskolát (23 diák) és a Vikár Sándor Zeneiskolát (1 diák). A programban részt vevő növendékek kizárólag Kárpátaljáról érkeztek, és mindannyian a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskolában tanulnak, emellett pedig rendszeresen visszatérnek a képzésekre, hiszen már ötödik alkalommal vesznek részt a programban. A fiatal művészek között többféle iskolai korosztály található:

Örömmel tölt el minket, hogy a képzés két tehetséges fiatalja, Seres Leila és Bíró Ágnes, részt vehetett a 2025. január 18-21. között megrendezett Virtuózok nemzetközi komolyzenei tehetségkutató verseny előválogatóján. Ezt a lehetőséget Nacsa Lőrinc, nemzetpolitikáért felelős államtitkár támogatása tette lehetővé, ami különösen büszkén tölt el minket.

A kurzus 2025. január 27-én egy online megnyitóval vette kezdetét a Google Meet felületén, amelyen Várnagy Andrea részvételével átbeszélésre került a tanév menete. Ezt követően megkezdődtek a tanórák.

Az alábbi személyek vesznek részt a VII. ZeneVarázslat 120 órás képzésén:

A félév során 2 hangverseny valósul meg: 2025. március 14-én, 14:00 órától és 2025. június 4-én, 15:00 órai kezdettel, ahol lehetősége lesz a fiataloknak megmutatni a szerzett tudásukat, tehetségüket. A hangversenyre minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A komolyzenei képzés 2025 nyarán nem ér véget, hiszen megrendezésre kerül a Klasszikus Zenei Tábor, amelyre a VII. ZeneVarázslat képzés növendékei mellett olyan fiatalok is ellátogatnak, akik klasszikus hangszeren játszanak. A tábor időpontja: 2025. július 21-26. A résztvevők zongora, hegedű, klarinét és harmonika szakcsoportokban mélyíthetik el tudásukat. Minden csoport számára összesen 30 óra foglalkozás áll rendelkezésre, amely segíti a klasszikus zeneképzés bővítését a ZeneVarázslat koncepciója alapján. A tábor programjában plenáris zeneművelődési előadások és csoportos foglalkozások is szerepelnek, ezek pedig gazdagítják a résztvevők zenei élményeit.

Dr. habil. Váradi Natália egy elismert szakember, aki kiemelkedő hozzájárulásokat tett a tudományos közéletben. Szakmai pályafutása során számos kutatási projektben vett részt, amelyek révén jelentős ismereteket szerzett szakterületén. Munkássága nemcsak a tudományos közösség, hanem a szélesebb társadalom számára is értékes, hiszen eredményei gyakorlati alkalmazásokat is szolgálnak.

Related posts