Négy keréken, mint a szabadság szimbóluma, az utazás élménye sosem ér véget. Az autók zümmögése, a motorok dübörgése és a táj változása mind hozzájárulnak a kalandhoz. Akár a város fényei között, akár a vidéki utakon kanyarogva, a négy kerék mindig új leh


Finoman szólva nem lett slágertermék a hidrogéncellás autó

Pár évvel ezelőtt a hidrogén-üzemanyagcellás autók megjelentek az autópiacon, és sokan reménykedtek abban, hogy ezek a járművek még nagyobb figyelmet fognak kapni a vásárlók részéről, mint az elektromos autók. Sőt, egyesek úgy vélték, hogy ezek a technológiák forradalmasíthatják a közlekedést, és új korszakot nyithatnak az autózásban.

A villanyautók jövőjének kérdése lassan a múlt ködébe vész. Szakértők már régóta figyelmeztettek arra, hogy a hidrogéncellás hajtáslánc csupán a teherszállító járművek számára lehet reális megoldás, de a közvélemény és a gyártók egyaránt szkeptikusak voltak ezzel kapcsolatban. A Toyota, mint a hidrogén üzemanyagcellás autók úttörője, a Mirai bevezetésével próbálta megkerülni a versenytársakat, csakúgy, ahogyan a 90-es évek végén a hibridekkel tette. Azonban a vállalat most kénytelen szembenézni a ténnyel: a Mirai nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és a várva várt áttörés helyett hatalmas csalódás lett belőle.

A hidrogén-üzemanyagcellás autók, például a Mirai, önmagukban nem rossz választások, azonban a valódi kihívás a hidrogénkút-infrastruktúra hiányosságaiban rejlik. A helyzet komoly fejtörést okoz a tulajdonosok számára, hiszen a kutak száma rendkívül korlátozott. Ráadásul a rendelkezésre álló kutak gyakran hibásodnak meg, ami további kellemetlenségeket okoz, és sok esetben teljes leállásra is sor kerülhet. Sajnos nemcsak a működési zavarokkal kell szembenézni, hanem azzal is, hogy számos országban, például Romániában, egyáltalán nincsenek hidrogénkutak. Az Egyesült Államok dél-kaliforniai térsége az egyetlen hely, ahol valamilyen hidrogéninfrastruktúra létezik, de a fent említett problémák, valamint a hidrogén-üzemanyagcellás autók iránti alacsony kereslet miatt ezek a kutak is folyamatosan csökkennek, és a megmaradt létesítmények fejlesztése is elmarad. Így tehát a helyzet egyre kilátástalanabbá válik: a meglévő kutak száma csökken, és azok minősége is romlik.

A Toyota Mirai vásárlói becsapva érzik magukat, sőt 30-an be is perelték a japán autógyártót. Keresetükben azt fogalmazták meg, hogy nem azt kapták a pénzükért, amit ígértek nekik. Hogy mi lesz ennek a jogi ügynek a vége, kérdéses, az viszont egyértelműen látszik, hogy nem sikertörténet a Miraié. Olyannyira nem, hogy a Toyota mindent megtesz, hogy valahogy megszabaduljon a legyártott modellektől. Mostanra lényegében ingyen adják. A Mirai árát Dél-Kaliforniában 2024 júliusában 50%-kal csökkentették, most pedig újabb 70%-os kedvezményt adnak. Ez azt jelenti, hogy 15 ezer dollárért lehet megvenni. Ezzel pedig még nincs vége a kedvezményeknek, ugyanis a vásárlók az akciós vételárral megegyező értékű tankolókártyát kapnak az autóhoz, vagyis szó szerint ingyen van a kocsi, csak vigyék már el végre!

Az ajánlat kizárólag Dél-Kaliforniában érvényes, és bár elsőre vonzónak tűnik az ingyenes autó lehetősége, érdemes alaposan megfontolni a vásárlást. Az állam határait ugyanis ezek az autók nem léphetik át, továbbá, ahogy már korábban említettük, a Mirai tulajdonlása számos kihívással jár. Hiába vonzó az alacsony ár, és hiába térül meg a tankolókártya segítségével az amúgy is minimális vételár, még így sem garantált, hogy a vásárlás valóban jó döntés lesz.

A történetből minden bizonnyal tanult a többi gyártó is, és szép csendben leállítják ezen irányú fejlesztéseiket, már ha egyáltalán belevágtak ilyesmibe. Ez azt is jelenti, hogy nem a hidrogén-üzemanyagcella lesz a jövő, vagy legalábbis a most következő jó néhány évben egy gyártó sem fog komolyan gondolkodni róla. Azt azért nem zárhatjuk ki, hogy pár évtized múlva ismét előveszi valaki a projektet.

Nincsenek kőbe vésett igazságok, és ezt jól mutatja a Volkswagen cégcsoport esete. Míg a Volkswagen és az Audi súlyos kihívásokkal küzd, a Skoda éppen ellenkezőleg, a valaha volt legjobb évét zárta. A Volkswagennél a problémák mintha egymás után zúdulnának rájuk.

A Volkswagen nehéz helyzete a gyárbezárások és elbocsátások mellett egy újabb aggasztó tényezővel bővül: a brüsszeli Audi üzem eladásának lehetőségével. Tovább fokozza a problémát, hogy a német autóipari óriás valószínűleg 1,5 milliárd eurós bírságot kénytelen lesz megfizetni az Európai Uniónak, mivel nem teljesíti a klímavédelmi célkitűzéseket, így a flottakibocsátásra vonatkozó előírásokat sem tudja betartani. Rolf Woller, a vállalat befektetői kapcsolatokért felelős vezetője már a piaci elemzőkkel is megosztotta aggodalmait ezzel kapcsolatban. Ha a Volkswagen valóban meg kell, hogy fizesse ezt a büntetést, az tovább súlyosbítja a már amúgy is kedvezőtlen helyzetét; jelenlegi jelek alapján nehezen látni, hogy képes lesz csökkenteni flottakibocsátását.

A Volkswagen az utóbbi időszakban nem mutatott be új villanyautót, ami kedvezőtlen hatással van a flottakibocsátási mutatóira. Ráadásul a márka jelenlegi elektromos modelljei iránti kereslet is csökkent, mivel Európa jelentős piacain, mint Olaszország és Németország, különböző állami támogatásokat vontak vissza. Az új ID.2all elektromos jármű érkezése leghamarabb 2026-ra várható, de addigra már lehet, hogy késő lesz a versenyképesség megőrzéséhez. Közben a Volkswagen és más hagyományos európai autógyártók számára egyre komolyabb kihívást jelentenek a kínai elektromos autók, amelyek folyamatosan teret nyernek az európai piacon.

A legtöbb gyártó nehezen tudja betartani a flottakibocsátás felső értékét, ezért megpróbálnak szövetségre lépni olyan gyártókkal, mint például a Tesla, hogy összevont flottakibocsátásukkal a határérték alatt maradjanak. Több autógyártó már most rendelkezik ilyen partnerekkel, viszont a Volkswagen háza tájáról nem érkezett erre vonatkozó hír.

Öröm az ürömben viszont a cégcsoport számára, hogy a Skoda jól teljesít. A múlt év sikeres volt az egykori cseh márka számára, ugyanis globális szinten 925.000 autót gyártott, ami 4,2%-kal több, mint 2023-ban. A Skoda az akkumulátorrendszerek, a motorok és a sebességváltók gyártásában is erősítette a jelenlétét, továbbá megjelent olyan globális piacokon is, mint India, Vietnám vagy Kazahsztán. Andreas Dick, a Skoda termelési és logisztikai igazgatótanácsának tagja szerint az egyik legnagyobb kihívást jelentő éven vannak túl, mivel soha nem kezdtek bele annyi új dologba, mint tavaly.

A 2024-es esztendőben a járműgyártás színtere a Mladá Boleslav-i üzem volt, ahol a gépjárművek több mint felét készítették. Itt készülnek olyan népszerű modellek, mint a Fabia, az Octavia szedán, a Kamiq és az Enyaq, valamint az új Elroq is. Míg Európában a Škoda teljesítménye figyelemre méltó volt, a keleti piacokon már nem mutatkozott ilyen kedvező helyzet. Indiában 33 ezer autót gyártottak, míg három kínai gyárukban összesen 15.200 jármű készült. Kazahsztánban pedig 1500 darab félkész modell gyártásának befejezése történt meg. Bár az előző évekhez képest a számok sokkal szerényebbek, mégis növekedésnek számítanak.

A Skoda teljesítménye lenyűgöző, hiszen eddig közel félmillió EA 211-es motort és több mint egymillió sebességváltót készített. Külön figyelemre méltó, hogy a vrchlabí szén-dioxid-semleges gyárából 710.600 DSG automata váltó került ki. Az akkumulátorgyártás terén sem maradtak le, hiszen 280.000 egységet állítottak elő, ezzel a 2019 óta tartó össztermelésük már meghaladta az egymillió darabot.

Related posts