Ma, pontosan 45 évvel ezelőtt, Farkas Bertalan elindult az űr felfedezésére, ezzel történelmet írva Magyarország számára. Az Űrkutatás és a tudományos kíváncsiság határvonalán tett lépése nemcsak a saját álmait valósította meg, hanem egy egész nemzet büsz

Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós, pontosan 45 évvel ezelőtt, 1980. május 26-án indult a világűrbe a Szojuz-36 űrhajó fedélzetén. Ezzel Magyarország a hetedik nemzet lett, amelynek állampolgára eljutott a világűrbe.
Az űrutazás parancsnoka Valerij Kubaszov szovjet űrhajós volt. Farkas Bertalan és Kubaszov magyar idő szerint 20:20-kor indultak útnak a kazahsztáni Bajkonur űrközpontból, és két nappal később, május 28-án érkeztek meg a Szaljut-6 űrállomásra. Összesen 7 napot, 20 órát és 45 percet töltöttek a világűrben, mielőtt 1980. június 3-án visszatértek a Földre a Szojuz-35 űrhajó fedélzetén. A landolás Kazahsztánban, Dzsezkazgan városától 140 km-re történt.
Az űrutazás során Farkas Bertalan számos izgalmas magyar kísérleti programot valósított meg. Különféle területeken végzett kutatásokat, mint például orvosbiológiai, fémtechnológiai, fizikai és távérzékelési kísérletek. Érdekes módon magával vitte a híres tévémacit is, és egy alkalommal még esti mesét is olvasott a magyar gyerekeknek az űr mélyén. A küldetése az Interkozmosz program keretében zajlott, amely a Szovjetunió és a baráti országok közötti űrrepülési együttműködést célozta meg, ezzel új távlatokat nyitva az űrkutatásban.
Farkas Bertalan űrutazása óriási figyelmet keltett a médiában, és a magyar közvélemény hősként tekintett rá. Most, közel négy és fél évtizeddel később, Kapu Tibor gépészmérnök készül arra, hogy 2025-ben elinduljon a Nemzetközi Űrállomásra, tovább folytatva hazánk űrkutatási hagyományait.