Természetesen! Íme öt kutyafajta, amelyek macskaszerű vonásokkal rendelkeznek: 1. **Basenji**: Ez a fajtája híres arról, hogy nem ugat, hanem inkább különleges hangokat ad ki, hasonlóan a macskákhoz. Kicsi, elegáns testalkatú, és rendkívül független, ami


Megvalljuk őszintén, sosem hallottunk még olyanról, aki macskaszerű vagy macskaviselkedésű kutyafajtát keresett volna, mégis úgy gondoltuk, hogy érdekes gyűjtés lehet.

Azt még a legelején leszögezzük, hogy kiemelve vizsgáltuk a tulajdonságokat, és persze teljes mértékben objektívek sem tudunk maradni egy ilyen lista elkészítésénél. Arról nem is beszélve, hogy ugyan a különböző fajtáknak vannak jellegzetes tulajdonságaik, minden kutya más, mind önálló egyéniség. Ezeket észben tartva böngészd, kérlek, a következő, macskaszerű kutyafajtákról összeállított gyűjtésünket.

A történészek hosszú évek óta vitatják a fajta eredetét. Egyesek szerint a japán csin igazából egy kínai termék, míg mások szerint valójában koreai szülött. A különféle eredettörténetek buddhista szerzeteseknek, kínai császároknak vagy európai kereskedőknek tulajdonítják a csin Japánba való bevezetését valamikor 500-1000 évvel ezelőtt. Egy dologban azonban mindenki egyetért: egyértelműen a japán nemeseknek köszönhető a fajta ma ismert formája. Nyugaton 1854-ig ismeretlen volt, ezt követően nyílt meg Japán 200 évnyi elszigeteltség után újra a kereskedelem számára.

A japán csin kiemelkedő helyezését az első helyen több tényező is indokolja, hiszen a szakirodalom is gyakran macskaszerűként jellemzi ezt a fajtát. Nem csupán elegáns, árnyalt mozgásuk révén, hanem csendes természetük és rendkívüli ragaszkodásuk miatt is. Megfigyelhető, hogy ezek a kutyák olyan módon ápolják magukat, mint a macskák, sőt, még a mancsaikat is rendszeresen nyalogatják. Ennek köszönhetően jogosan foglalják el a legkívánatosabb kutyafajták sorában a legtisztábbak rangsorát.

Ennek az ősi japán kutyafajtának az volt az eredeti munkája, hogy a bozótosban felhajtsa a kisebb vadakat és madarakat. Távoli rokonának a csaucsaut vélik, ám mai, modern formáját ír szetterek és pointerek bevonásával érték el. A II. világháború következményeként a shiba inu is majdnem kihalt, ám szerencsére sikerült rehabilitálni.

Bár a shibák mély érzelmi köteléket ápolnak kedvenc gazdájukkal, nem tapadnak hozzájuk; e fajták függetlenek és önálló gondolkodásúak, saját elképzeléseikkel. Éber és rendkívül figyelmes kutyák, akik a macskákhoz hasonlóan képesek érzékelni gazdájuk érzelmi állapotát. Jellemző rájuk a tisztaság és a rendre való magas szintű igény, amely a saját maguk, valamint környezetük ápoltságában egyaránt megmutatkozik.

Egyes kutatók szerint a kék nyelvű csaucsau fajtája már több mint 3000 évvel ezelőtt is jelen volt Kínában, de hogy valóban kínai eredetű-e, az nem teljesen egyértelmű. Valószínűsíthető, hogy szoros kapcsolatban áll olyan északi spicc típusú kutyákkal, mint a szamojéd, a norvég elkhund vagy a német spicc, ami a fajta sarkvidéki gyökereire utal. Ez a különleges jellemű kutya számos híres személyiséget vonzott, miután a 18. században hajók révén eljutott Európába. Olyan nevek emelhetők ki, mint Sigmund Freud, Konrad Lorenz és Elvis Presley, akik mind a csaucsau elbűvölő természetének rajongói lettek.

Híres méltóságteljes, ám mégis távolságtartó természetükről. Bár a legtöbbjük nem hasonlít a megszokott házi kutyákra, és nem érzik magukat túlzottan jól a gyakori simogatások közepette, akárcsak sok macska, ők is leginkább akkor találják meg a boldogságukat, ha a gazdájuk közvetlen közelében lehetnek. Nagyra értékelik a tiszta bundát és a rendezett környezetet, ami hozzájárul a harmóniájukhoz. Ráadásul nem rendelkeznek a tipikus kutyaszaggal, és a gazdáik tapasztalatai szerint könnyen szobatisztaságra nevelhetők.

Kína jelenleg és a múltban is egy kifejezetten zárt társadalom volt, így a külső hatások kevésbé érvényesülnek a területén. Ez a kutyafajtákon is remekül mérhető, főleg, ha a shar peire nézünk. A fajta feltehetően körülbelül 2000 éves múltra tekint vissza, a Han-dinasztia idejére. A shar pei a parasztok kutyája volt, rendkívül sokoldalúan lehetett alkalmazni: vadászként, őrző-védőként és pásztorként is bizonyíthattak. Később sajnos harci kutyaként is bevetették, ahol a laza, ráncos bőr nagy előnyt jelentett számára, ugyanis ha a rivális megragadta, mindössze az állat bőrében tett kárt. Egyes források szerint borral is itatták ezeket az ebeket az összeütközések előtt.

A shar pei kutyákra a rendkívüli önállóság jellemző. Bár a gazdájuk számukra mindent jelent, ezt nem mindig a bújós, ragaszkodó módon mutatják ki. Őrzőkutya örökségük révén mindig odafigyelnek a családjukra, különösen a kedvencükre. A legboldogabbak akkor érzik magukat, ha csendesen pihenhetnek a gazdi közelségében. Idegenekkel szemben, legyenek azok emberek vagy más kutyák, meglehetősen távolságtartóak. Azonban ha időt adunk nekik, és fokozatosan megszokják az ismeretlent, akkor felfedik különleges, macskás jellegüket, ami igazán egyedivé teszi őket.

Málta, amely nem messze található Szicíliától, a Földközi-tenger szívében helyezkedik el. Az ókorban a sziget már Kr. e. 3500-ban is vonzó célpont volt a három kontinens zarándokai, tengerészei és jómódú kereskedői számára. Virágzó tengeri kikötőként, valamint a pénzügyek és a kultúra központjaként tündökölt. Az azt követő 2000 évben, kezdve Kr. e. 1500-tól, különböző hódító népek, például a föníciaiak, görögök, karthágóiak, rómaiak, arabok és normannok próbálták birtokba venni a szigetet. Málta gazdagon bővelkedett értékes árukban, mint például fűszerek, selymek és drágakövek, sőt, egy különleges fehér kis kutya is a sziget büszkesége volt. A föníciaiak, akik a görög civilizáció felemelkedése előtt uralkodtak a Földközi-tengeren, valószínűleg ők hozták magukkal a selyemkutyákat. Később a görögöket annyira lenyűgözte ez a kis eb, hogy kerámiákon örökítették meg, Arisztotelész pedig "tökéletes arányúnak" nevezte őket. A Római Birodalom alatt a máltai selyemkutya még tökéletesebbé vált, és státuszszimbólummá emelkedett. Még Claudius császár is elismerte a fajta vonzerejét. A máltai selyemkutya állandó motívum volt a római mítoszokban, költeményekben és mesékben, ahol a hűségét dicsőítették. Róma bukása után a kínai tenyésztők segítettek megóvni a fajt a kihalástól, és saját fajtáikkal keresztezve egy még kifinomultabb kutyát alkottak.

Szorosan kötődő kedvencről van szó, aki nagyon szereti, ha mindenbe bevonják, ami a háztartásban zajlik - hasonlóan a macskákhoz. Bár első ránézésre törékenynek tűnhet, akárcsak a macskanép képviselői, kifejezettem agilis, bátor, játékos, kíváncsi és energikus. Bár élénk kis ebek, sosem tolakodóak; ők is szeretik inkább az idejüket egy csendes és nyugodt környezetben eltölteni a folyamatos nyüzsgés helyett.

Related posts