Cukorbetegség: 8 figyelmeztető jel, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni A cukorbetegség egy olyan állapot, amely számos ember életét befolyásolja világszerte. Fontos, hogy ismerjük a korai tüneteket, hogy időben léphessünk. Íme nyolc figyelmeztető jel
A diabetológus-belgyógyász elmondja, milyen panaszokra figyeljen.
A cukorbetegség egy olyan krónikus állapot, amely a szénhidrátok anyagcseréjének zavarával jár, és a tünetek változhatnak attól függően, hogy a betegnél melyik típusa diagnosztizálható. Ha aggódik amiatt, hogy Ön vagy valaki a közvetlen környezetében cukorbeteg lehet, érdemes szakértő segítségét kérni. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont tapasztalt diabetológusa és belgyógyász szakorvosa, segít feltérképezni a korai figyelmeztető jeleket, amelyek fontosak lehetnek a megfelelő diagnózis és kezelés szempontjából.
A cukorbetegség egy krónikus anyagcsere-rendellenesség, amely a vércukorszint szabályozásának nehézségeivel jár. Két fő típusa van, amelyeket általában megkülönböztetünk. Az 1-es típusú cukorbetegség, más néven inzulinfüggő cukorbetegség, bármely életkorban megjelenhet, de leggyakrabban gyermekkorban vagy fiatal felnőttkorban diagnosztizálják - magyarázza dr. Porochnavecz Marietta.
Ez az autoimmun folyamat egy olyan állapotot takar, amely során a szervezet nem képes elegendő inzulint termelni. Az inzulin kulcsszerepet játszik abban, hogy a glükóz bejuthasson a sejtekbe, és amikor ennek a hormonnak a szintje alacsony, a vércukorszint emelkedésnek indul. A tünetek általában hirtelen és drámai módon jelentkeznek, így az érintettek számára könnyen észlelhetővé válnak.
Mivel ez az állapot kezelés nélkül rendkívül magas vércukorszinthez vezethet, ami súlyos egészségügyi problémákat okozhat (például diabéteszes ketoacidózist, amely életveszélyes helyzetet eredményezhet), fontos, hogy a tünetek (mint például acetonos lehelet, fokozott szomjúság, gyakori vizelés, extrém éhség, ingerlékenység és jelentős súlycsökkenés) észlelésekor azonnal orvosi segítséget kérjünk.
Az inzulinfüggő diabétesszel ellentétben a 2-es típusú cukorbetegség nem autoimmun állapot, hátterében az inzulinelválasztás és az inzulinhatás károsodása áll fenn: a sejtek kevésbé reagálnak az inzulinra, és idővel a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint a vércukorszint szabályozásához.
Mint azt Porochnavecz doktornő hangsúlyozza, ez esetben a tünetek, amelyek átfedést mutatnak az 1-es típusú diabétesz tüneteivel, fokozatosan (gyermekeknél hónapok, felnőtteknél pedig évek alatt) fejlődnek ki. Így sokszor nehéz tetten érni őket, különösen a betegség korai stádiumában. Az alattomosan lappangó, kezeletlen cukorbetegség azonban számos létfontosságú szervünket (a szívet, az ereket, az idegeket, a szemet és a vesét) károsíthatja, amit kizárólag a korai diagnózis és a vércukorszint optimalizálásával előzhetünk meg.
Olykor nehéz felismerni a cukorbetegség tüneteit, de ha az alábbi tüneteket tapasztalja, érdemes rá gondolni.
A cukorbetegség egyik klasszikus klinikai tünete a vizelet mennyiségének megnövekedése, a gyakori vizelési inger. A vércukorszint kóros megemelkedése ugyanis arra készteti a veséket, hogy vizet vonjanak el a szövetektől, és a vizeletürítéssel mihamarabb megszabadítsák szervezetünket a felesleges glükóztól. Mindeközben a sejtek is folyadékot pumpálnak a véráramba, hogy segítsenek kiöblíteni a nagy mennyiségű cukrot. Bár a vesék keményen dolgoznak, hogy kiszűrjék a felesleges cukrot, idővel nem lesznek képesek lépést tartani (azaz nem tudják visszaszívni az összes glükózt), így a felesleges vércukor a vizelettel együtt távozik. Mivel a glükóz ozmotikusan aktív anyag, több vizet vonz magához, amikor a veséken keresztül áthalad. Ennek eredményeként fokozódik a vizeletkiválasztás.
A számok tükrében: normális körülmények között napi körülbelül 1,5 liter vizelet ürül. Amennyiben ez a mennyiség meghaladja a 2,5 litert, polyuria állapotról beszélhetünk, ami a cukorbetegség lehetőségére is utalhat. Ha tehát azt észleli, hogy egyre több időt tölt a mellékhelyiségben, és éjszakánként gyakran ébred sürgető vizelési ingerre, érdemes megfontolni a cukorbetegség lehetőségét! Ezt hangsúlyozza a diabetológiai szakértő.
A gyakori vizeletürítés és a megnövekedett vizeletmennyiség következtében a szervezet több folyadékot veszít, ami intenzív és folyamatos szomjúságérzetet idéz elő.
Stresszes időszakokban gyakran tapasztaljuk, hogy a gyengeség és a kimerültség teljesen eluralkodik rajtunk. Ha azonban ez az extrém fáradtság tartósan jelen van, érdemes elgondolkodni rajta, hogy szervezetünk esetleg üzemanyaghiányban szenved. Cukorbetegség esetén például a sejtek nem képesek hozzáférni a glükózhoz, amely az energiát biztosítaná számukra, és ez a helyzet rendkívül kimerítő és elkeserítő állapothoz vezethet.
A fokozott fizikai aktivitás, a stressz és a kialvatlanság mind hozzájárulhatnak az étvágy fokozódásához. Azonban ha a folyamatos éhségérzet nem múlik, az arra is utalhat, hogy a testünk valójában éhezik. Ennek oka lehet, hogy a sejtek inzulinrezisztenssé válnak, ami miatt a glükóz a vérben marad, és nem jut el a sejtekhez, ahol szükség lenne rá. Ez a helyzet arra készteti a szervezetet, hogy olyan hormonokat bocsásson ki, amelyek azt üzenik az agyunknak, hogy sürgősen táplálékra van szükségünk.
A magas vércukorszint a szem ereit is károsíthatja, mivel a glükóz hígítására szolgáló folyadékot a szervezet a szemlencséktől is elvonhatja. Ez a szemlencse duzzadásához és alakjának változásához vezet, ami nehezített fókuszálást, homályos látást, valamint szemszárazságot okoz. Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, mihamarabb forduljon orvoshoz, hiszen megfelelő ellátás hiányában a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődménye, a látásvesztés is kialakulhat!
A cukorbetegség egyik legjellemzőbb és legmakacsabb jelei közé tartoznak a bőrproblémák, amelyek gyakran megnehezítik a mindennapi életet. Különösen aggasztó a fokozott bőrszárazság, amely a szervezet vízháztartásának csökkenéséből fakad, és nem ritkán hámlással, sőt, erős viszketéssel is járhat. A magasabb cukortartalom a szövetekben kedvez a gombás bőrfertőzések kialakulásának, így például a lábujjak között, a körmökön, a fejbőrön, sőt, nők esetében akár a hüvelyben is megjelenhetnek. Továbbá, a bőr hajlatain, mint például a csuklón és a könyökökön, sötétebb, bársonyos tapintású foltok (acanthosis nigricans) is utalhatnak arra, hogy a vércukorszint megemelkedett. Az ujjak és lábujjak bőrének megvastagodása, valamint a szem körül megjelenő sárgás lerakódások (xanthelasma) szintén figyelmeztető jelek, amelyek a kórosan megemelkedett vércukorszintre hívják fel a figyelmet. Ezen bőrrel kapcsolatos tünetek figyelmes megfigyelése és értékelése létfontosságú lehet a cukorbetegség korai felismerésében és kezelésében.
A tartósan megemelkedett vércukorszint komoly hatással van a keringésre és a sebgyógyulásra. Amikor a seb nem jut megfelelő oxigénhez és tápanyagokhoz, a gyógyulási folyamat jelentősen lelassul. Ez különösen aggasztó lehet, hiszen a nehezen gyógyuló vágások, sérülések és zúzódások (főként a láb területén) megfelelő kezelés nélkül diabéteszes fekélyek kialakulásához vezethetnek.
A karokban és a lábakban jelentkező tűszúrásszerű, bizsergő érzés, valamint zsibbadás is a cukorbetegség szokatlan tünetei, amelyek az idegeket érintő károsodás (neuropátia) következményei. A tünetek csökkentése és az életkilátásokat rontó további szövődmények megelőzése kizárólag a vércukorszint optimális tartományban tartásával előzhető meg.