A francia kormány mostantól eleget tesz Marine Le Pen egyik kulcsfontosságú követelésének, amely jelentős politikai fordulatot jelez. | Demokrata
A miniszterelnök csütörtök délután a Le Figaro online felületén megjelent interjújában bejelentette, hogy a 2025-ös költségvetési tervezet keretében nem tervezik az áramra kivetett adók emelését. E döntés következményeként a villamosenergia ára várhatóan 14 százalékkal csökken, ami jelentősen meghaladja az eredetileg előirányzott 9 százalékos csökkentést.
"A kormányfő hangsúlyozta, hogy függetlenül attól, hogy a többségi képviselőkről vagy az ellenzéki vezetőkről van szó, akikkel eddig találkoztam, szinte mindannyian azt kérték tőlem, hogy ezen a területen változtassak."
A baloldal bizalmatlansági indítványt tervez benyújtani Michel Barnier kormánya ellen, amelyet a Nemzeti Tömörülés (RN) is támogatni fog, ha a kormány olyan költségvetést terjeszt a parlament elé, ami csökkenti a franciák vásárlóerejét. Marine Le Pen, az RN frakcióvezetője, aki hétfőn ült le Michel Barnier-rel és más frakcióvezetőkkel a költségvetési tervezet megvitatására, különösen a villamosenergia adójának javasolt emelését tartotta elfogadhatatlannak.
A jelenlegi kormány, amelyet a hagyományos jobboldali pártok és Emmanuel Macron centrista pártja támogat, a nemzetgyűlésben nincs többségi helyzetben. Ennek következtében a 2025-ös költségvetést parlamenti szavazás nélkül kívánják elfogadtatni. A francia alkotmány 49.3-as cikkelye lehetővé teszi, hogy egy javaslatot a parlament által elfogadottnak tekintsenek, ha a miniszterek többsége támogatja a szavazás mellőzését, és amennyiben ezután 24 órán belül nem terjesztenek elő bizalmatlansági indítványt a kormány ellen. A baloldali ellenzék azonban nyilatkozatai szerint bizalmatlansági indítványt kíván benyújtani. Ez nem lenne az első alkalom, hogy a baloldal bizalmatlansági indítványt kezdeményez Michel Barnier kormánya ellen, de ez lehet az első olyan eset, amelyben a Nemzeti Tömörülés (RN) is támogatja a javaslat megszavazását.
Franciaország komoly pénzügyi nehézségekkel küzd, és a kormány jövőre több költségcsökkentő intézkedést tervez bevezetni. Ezek az intézkedések azonban nemcsak az ellenzéki pártok éles kritikáját váltják ki, hanem a kormánykoalíción belül is feszültségeket generálnak, hiszen a gazdasági helyzetről eltérő vélemények alakultak ki.
Antoine Armand, Franciaország gazdasági és pénzügyminisztere, csütörtök reggel bejelentette, hogy hajlandó "engedményeket" tenni a költségvetési tervezettel kapcsolatban. Célja, hogy megakadályozza a gazdasági és pénzügyi "vihar" bekövetkeztét, amelyet véleménye szerint a kormány bukása idézhetne elő.