A franciák jelentős mértékű támogatással léptek be Ukrajna pénzügyi segélyezésébe.

A kijevi találkozó után Szviridenko a Telegramon arról számolt be, hogy konkrét kérdésekről folytattak eszmecserét, beleértve a fegyverzetet, pénzügyi ügyeket, újjáépítési terveket és a szankciókat. Francia kollégáink első kézből tapasztalták meg, milyen hatásokkal járnak az éjszakai támadások Kijevben. Ez egyértelműen erősíti a drónokkal, légvédelemmel és vadászgépekkel kapcsolatos diskurzusokat. Jelenleg sürgető szükség van ezekre az eszközökre, ezért kiemelt téma volt a katonai támogatás fokozása, valamint a haditechnikai berendezések közös gyártásának beindítása Ukrajnában.
A miniszterelnök bejelentette, hogy Olekszij Szoboljev gazdasági miniszter két fontos nyilatkozatot írt alá a francia kormány képviselőivel. Az első dokumentum egy új, 200 millió eurós alap létrehozására vonatkozik, amely 2026-tól kezdődően támogatja majd az infrastruktúra helyreállítását és a gazdasági tevékenységek felpörgetését. "Tavaly a korábbi program iránti érdeklődés több mint háromszoros volt a rendelkezésre álló kerethez képest: 750 millió eurónyi igény érkezett a 200 millió eurós keretre. Ez biztató jel, hiszen az ukrán és francia vállalkozások közötti együttműködés lehetőségei bővülnek" - mondta a kormányfő. A második nyilatkozat a kormányközi megállapodás elkészítéséről szól, amely olyan stratégiai projekteket érint, mint a védelem, az energetika, a digitalizáció és az ásványi kincsek kitermelése. "Itt nem csupán befektetésekről van szó, hanem egy mélyebb együttműködésről, technológiai cseréről és az európai piacokhoz való hozzáférésről" - mutatott rá Szviridenko.
A felek alaposan átbeszélték a drónprogram idei finanszírozási lehetőségeit, különös figyelmet fordítva arra, miként lehetne gyorsítani a beszerzési folyamatokat és mozgósítani egyéb finanszírozási forrásokat. A francia delegáció bemutatta elképzeléseit az Oroszországgal szembeni újabb szankciós intézkedések kidolgozásának lehetséges irányvonalairól, beleértve egy rugalmasabb keretrendszer kidolgozását, amely konkrét célkitűzéseket és határidőket tartalmazna – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is fogadta a francia külügyminisztert, akivel elsősorban Ukrajna légvédelmének erősítéséről beszélt. "Megvitattuk a védelmi segítséget, különösen a légvédelmi eszközök iránti szükségletet, katonáink kiképzését, valamint az Ukrajnát segítő országok úgynevezett Rammstein-formátumú találkozóinak eredményeit. Készen állunk a közös védelmi gyártás bővítésére. Már született döntés francia cégek részéről, hogy megkezdik drónok gyártását Ukrajnában. Ez számunkra rendkívül értékes. Beszéltünk továbbá az Oroszország elleni szankciókról és Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásairól is" - számolt be Zelenszkij a Telegramon.
Az elnök kifejezte háláját Emmanuel Macron francia elnöknek és Barrot külügyminiszternek a nyújtott támogatásért, továbbá külön köszönetet mondott Franciaországnak a Mirage típusú harci repülőgépekért. Zelenszkij a sajtószolgálatán keresztül arról tájékoztatott, hogy a találkozó során üdvözölte az Európai Unió legújabb, Oroszországgal szembeni 18. szankciós csomagjának elfogadását, kiemelve az orosz kőolajra vonatkozó árkorlát csökkentésének jelentőségét.
"Folyamatosan erősítenünk kell erőfeszítéseinket, hogy támogassuk az ukrán nép védelmét, és növeljük a nyomást Oroszországra annak érdekében, hogy elérjük a tűzszünetet. Ez lehetőséget teremt a valódi béketárgyalások megkezdésére, amelyek igazságos és tartós békéhez vezetnek" - emelte ki Barrot egy, az ukrán elnöki honlapon közzétett nyilatkozatában.