A fővárosi önkormányzat egy jelentős lépést tett, miután megszerezte az E.on budapesti közvilágításért felelős vállalatát – számolt be róla a Világgazdaság.
A Budapesti Közművek megvásárolta az E.ON tulajdonrészét a BDK Budapesti Dísz és Közvilágítási Kft.-ben (BDK). A vásárlás forrása a Budapesti Közművek hatékony működéséből származó megtakarítás.
A Fővárosi Közgyűlés korábbi, egyhangú határozatával, valamint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal és a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyásával hivatalosan is befejeződött a BDK Budapesti Dísz és Közvilágítási Kft. (BDK) teljes köztulajdonba vétele. A Budapesti Közművek a közelmúltban, 4,239 milliárd forint összegben kifizette a vételárat az E.ON számára. Ez a tranzakció a "Stadtwerke modell" keretében valósult meg, amely a budapesti közszolgáltató cégek egységes és hatékony működtetéséből eredő megtakarításokat célozza meg.
A Fővárosi Önkormányzat és az akkori ELMŰ közötti 2001-es szindikátusi szerződés nyomán alakult meg a BDK Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft., amelynek tulajdonosi struktúrája 50-50%-os részesedést biztosít mindkét fél számára. A társaság feladata Budapest területén a köz- és díszvilágítási szolgáltatások biztosítása, amely magában foglalja a város 80 ezer lámpaoszlopán elhelyezett közel 190 ezer lámpatest üzemeltetését, továbbá a 6 ezer kilométeres vezetékhálózat karbantartását. Emellett a cég felelőssége kiterjed a főváros és a kerületek tulajdonában lévő további berendezések üzemeltetésére is. Az ELMŰ időközben E.ON néven folytatja tevékenységét, így a tranzakció a Budapesti Közművek és az E.ON között zajlott le.
A fővárosi hatóság közleménye szerint a közgyűlés 2024 márciusában egyhangúlag, ellenszavazat nélkül hagyta jóvá, hogy a Budapesti Közművek részesedést szerezzen a BDK Kft.-ben, nevezetesen az E.ON 50%-os tulajdonrészének megvásárlását. Az ügylet értéke 4,239 milliárd forint, és nem igényelt tőkebefektetést a Fővárosi Önkormányzat részéről, mivel a forrást a Budapesti Közművek létrehozásával elért 2023-as adózott eredményből származó hatékonyságnövelés biztosítja.
A közlemény szerint, az akvizíció összhangban van a Főváros stratégiai céljával, a városüzemeltetés szempontjából meghatározó városi infrastruktúrák, közszolgáltatások minél szélesebb körének tulajdonban tartásával, azok összehangolt működtetése és fejlesztése érdekében.
A fővárosi közvilágítás 2025. január 1-jétől leválik az E.ON informatikai, irányítási, ügyfélszolgálati és telephelyi infrastruktúrájáról és a Budapesti Közművek már meglévő saját tulajdonú ingatlanaiban, informatikai rendszereiben, egységes ügyfélszolgálatában fog tovább működni. A Budapesti Közművek égiszén belüli működtetés megteremti azokat a kereteket, melyek az európai nagyvárosok által követett fejlődési pályát Budapest számára is realitássá teszik.