A kutya valóban életet lehelt a szívbe - Házipatika

Állatot tartani egyáltalán nem egyszerű, rengeteg területen át kell szerveznünk az életünket, és sok időt, pénzt és energiát kell rászánnunk. A feladat ugyanakkor nagyon hálás: a számtalan örömteli pillanat mellett még az egészségünknek is jót tesz, ha van egy kedvencünk.
A Health.com egy izgalmas gyűjteményt állított össze arról, hogyan járulhat hozzá a kisállat tartása egészségünkhöz. Az állatok nem csupán hűséges társaink, hanem számos jótékony hatással is bírnak, amelyek segíthetnek abban, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben.
Az emberi kapcsolatok képesek csökkenteni a stressz szintünket és növelni önértékelésünket; hasonló hatással vannak ránk a házi kedvenceink is. A társas interakciók során oxitocin szabadul fel, miközben a kortizolszint csökken, ami hozzájárul a megnyugvás érzéséhez. Ezek a folyamatok együttesen segítenek abban, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben.
Egy tanulmány szerint a kutyatulajdonosok nagyobb valószínűséggel teljesítik az ajánlott heti 150 perc mérsékelt intenzitású mozgást, mint a nem kutyatulajdonosok. Sőt, egyes orvosok szív- és érrendszeri problémákkal küzdő betegeiknek kutyát javasolnak. A közepes intenzitású séta ugyanolyan hatékony a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentésében, mint a futás.
A macskák simogatása bizonyítottan csökkenti a pulzusszámot, valamint a szisztolés és diasztolés vérnyomást. Ráadásul minél mélyebb a kötődés az állathoz, annál kisebb a stressz. Egy 2016-os kutatás során egy macskamentő menhely önkénteseit és macskatulajdonosokat hasonlítottak össze. Mindkét csoport tagjainál csökkentek a stressz mutatói, de a gazdik esetében erősebb volt a cicák nyugtató hatása.
A kutyák olyan különleges szituációkba vezetnek minket, ahol sokkal nagyobb eséllyel ismerkedünk meg új emberekkel és építünk ki friss kapcsolatokat. Legyen szó egy véletlen találkozásról egy másik kutyasétáltatóval az utcán, vagy egy beszélgetésről, amely a kedvencünk képzése során alakult ki, azonnal ott a közös téma és a lehetőség a kapcsolódásra.
A háziállatok különleges hidat képeznek az emberek között, lehetővé téve, hogy mások stresszmentesen közelítsenek hozzánk, és mi is nyitottabbá váljunk feléjük. Gondoljunk csak bele: ha egy idegen hirtelen megközelít minket látszólag ok nélkül, az könnyen fenyegető szituációvá válhat. Viszont ha ugyanaz az idegen a kutyánkhoz lép és üdvözli őt, az már sokkal barátságosabb és elfogadottabb gesztus. Ily módon a háziállatok nemcsak a minket körülvevő világban segítenek, hanem a szociális interakcióinkat is gazdagítják.
Bár szőrös barátaink elengedhetetlen támogatást nyújtanak egészségünkhöz, fontos, hogy mi is figyeljünk az ő jólétükre. Az állatok viselkedése sokat elárul arról, hogyan érzik magukat. Egy elégedett kedvenc általában laza, megnyugtatóan viselkedik, és szívesen keresi gazdája társaságát. Például, amikor a macska lábunkhoz dörgölőzik, vagy a kutya izgatottan szagolgatja a kezünket, az a boldogság jele. Ellenben, ha egy kutya szorong, ideges vagy fél, a farka lecsüng, gyakran liheg, és idegesen nyalogatja az ajkát. Ha aggódunk a kedvencünk miatt, érdemes megnyugtatóan simogatni őt, majd egy kicsit eltávolodni. Ha utánunk jön, és többet szeretne velünk lenni, az azt jelzi, hogy jól érzi magát!