A légiközlekedés legmélyebb titkai: Az Air India szabotázs-botránya csupán a jéghegy csúcsa.


A repülés mára az egyik legbiztonságosabb közlekedési módnak számít, mégis akadnak olyan katasztrófák, amelyek évekkel később is borzolják a kedélyeket. Az Air India nemrég bekövetkezett balesete nemcsak egy újabb tragédia a repüléstörténelemben, hanem egy rejtélyes, sőt szándékos szabotázsakció gyanúját is felvetette. A világ légi közlekedését időről időre megrázó események - mint az MH370 eltűnése, a Germanwings katasztrófája vagy a TWA 800 robbanása - azt mutatják, hogy nemcsak műszaki hibák, hanem emberi tényezők és titokzatos körülmények is vezethetnek végzetes végkifejlethez. Az Air India szabotázs-botránya nyomán alább bemutatjuk a történelem három legrejtélyesebb légi katasztrófáját!

Az Air India 171-es járatának június 12-i tragédiája nemcsak a légi katasztrófák listáját bővítette, hanem újra megkérdőjelezte a repülőterekbe és repülésbe vetett bizalmunkat. A Boeing 787‑8 Dreamliner röviddel a felszállás után zuhant le Ahmedabadban: a fedélzeten 242 ember volt, közülük mindössze egy élte túl a katasztrófát. A légi hatóságok, köztük az Indiai Repülőgép-baleseteket Vizsgáló Iroda (AAIB), az amerikai NTSB, valamint brit szakértők együtt vizsgálják az esetet. A tragédia ugyanakkor felveti a kérdést: honnan érdemes kezdeni egy légi katasztrófa kinyomozását? A terrortámadástól kezdve a ritka műszaki hibán át a szabotázsig minden lehetőséget alaposan meg kell vizsgálni.

A feketedoboz adatait június 24-e óta tanulmányozzák, és a repülési, valamint a pilótakabin-adatrögzítő kibontása már megtörtént. A következő három hónapban várható hivatalos jelentés döntő jelentőségű lehet az események tisztázásában.

India polgári légi közlekedési minisztere, Murlidhar Mohol nem zárta ki a szabotázs lehetőségét. Az indiai hatóságok különösen rendkívülinek nevezik, hogy mindkét hajtómű egyszerre állt le - ilyen még soha nem fordult elő korábban. Átvizsgálják a hajtóműveket, üzemanyag-rendszert, futómű beállításokat, karbantartási naplókat és repülőtéri kamerafelvételeket is.

Related posts