A széklet állaga és formája sok mindent elmondhat az egészségi állapotodról. Figyeld meg, hogy milyen a székleted, mert ez segíthet felfedni esetleges problémákat a szervezetedben.


Gobbi Hilda kedvenc visegrádi villája sajnos az idő múlásának áldozatául esett: "Megszakadna a szíve, ha ezt a látványt látná."

A Bristol széklettáblázat 7 féle típust különböztet meg, amely segít beazonosítani a széklet alakját és állagát.

Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mikor érdemes orvoshoz fordulni a hasmenés vagy székrekedés problémáival. Ha észreveszi, hogy széklete gyakran a szélsőséges értékek között mozog, érdemes szakember segítségét kérni. Az Egészségkalauz ajánlása szerint a rendszeres eltérések esetén a háziorvos felkeresése javasolt.

A székrekedés gyakran olyan székletet eredményez, amely nehezen üríthető, és amely sötétebb árnyalatú lehet a megszokottól. Ennek a jelenségnek számos kiváltó oka lehet, például a rostszegény étrend vagy a nem elegendő folyadékfogyasztás. Ezen kívül különféle gyomor-bélrendszeri problémák, mint az irritábilis bél szindróma vagy a Parkinson-kór is hozzájárulhatnak a kemény széklet kialakulásához. Továbbá, egyes gyógyszerek szedése is székrekedéshez vezethet. A nehezen távozó széklet gyakran puffadással és hasi fájdalmakkal is párosul. Az ilyen állapot nemcsak kényelmetlen, hanem a folyamatos megerőltetés aranyér kialakulásához is vezethet.

Olyan székletet jellemeznek, amely szép formájú és könnyedén távozik a szervezetből. Ezek a jellemzők a "normális" és egészséges székletet tükrözik, ami a legoptimálisabb állapotnak számít.

Ezek a székletek laza állagúak, ami arra utalhat, hogy táplálkozási problémák állnak fenn, például a rostbevitel nem kielégítő. Emellett fertőzések vagy más egészségügyi problémák is okozhatják ezt a jelenséget.

Az 5. típusú széklet a határvonalat képviseli. Néhány embernél, még akkor is, ha nincsenek gyomor-bélrendszeri betegségek, ez a jelenség megfigyelhető. Ugyanakkor mások esetében ez jelezheti az enyhe vagy éppen formálódó gyomor-bélrendszeri problémákat.

A 6-os típusú széklet esetében is hasmenésről beszélhetünk, még ha nem is teljesen folyékony. A hasmenés mögött gyakran vírusos vagy bakteriális fertőzések állnak, de emellett gyógyszerek mellékhatása vagy olyan krónikus állapotok, mint az IBD (gyulladásos bélbetegségek) vagy az IBS (irritábilis bél szindróma) is felelősek lehetnek.

A 7-es típusú széklet a legextremebb formája a laza székletnek, amely gyakran teljesen folyékony állapotban jelentkezik. Ekkor a személy sürgető késztetést érezhet a székletürítésre, amit szinte lehetetlen visszatartani. Ha ez a hasmenés hosszabb ideig fennáll, komoly kockázatot jelenthet a kiszáradásra és az alultápláltságra.

Ez a típusú hasmenés leginkább vírusos vagy bakteriális fertőzések következménye lehet, mint például a norovírus vagy az E. coli baktérium. Ezen kívül parazitás fertőzések, például a Giardia lamblia, szintén okozhatnak híg székletet. Emellett különböző krónikus betegségek is hozzájárulhatnak a 7-es típusú széklet megjelenéséhez, mint például a cöliákia, a Crohn-betegség, vagy a fekélyes vastagbélgyulladás.

A székletünk sokat elárul egészségi állapotunkról. A szín, a szag, a textúra és az állag mind olyan jellemzők, amelyek segíthetnek megítélni, hogy az emésztőrendszerünk megfelelően működik-e. Éppen ezért hasznos, ha naponta figyelmet fordítunk a székletünk minőségére, hiszen ez hozzájárulhat a testi jólétünk fenntartásához.

A táblázat átdolgozott verziója kifejezetten gyermekek számára is alkalmazható. Olyan illusztrációkat tartalmaz, amelyek segítenek a gyerekeknek szavakba önteni székletüket, különösen bélproblémák, mint például székrekedés esetén történő vizsgálatok során.

A székletürítés a legtöbb esetben akkor tekinthető rendszeresnek, ha naponta egy-három alkalommal, vagy hetente akár háromszor is előfordul. Az azonban, hogy mi számít "normális" székletürítésnek, személyenként változik, és számos tényező befolyásolja a székelési szokásokat.

A székelési szokások rendkívül sokféle tényezőtől függenek, és ezek a tényezők napi szinten módosíthatják a bélműködést. Például a következő okok is hozzájárulhatnak a változásokhoz:

A bélrendszer egészsége szorosan összefügg az étrenddel és a testmozgással. Gyakran már olyan egyszerű változtatások, mint a több folyadék fogyasztása, a rostban gazdag étrend és a rendszeres testmozgás is segíthetnek a könnyen távozó széklet elérésében. Az is jó ötlet, ha odafigyel az elfogyasztott ételekre. A zsíros ételek, az alkohol és a koffein változásokat okozhat a székletben.

Ha új gyógyszert kezd el szedni, fontos, hogy konzultáljon egészségügyi szakemberével a székletében tapasztalható esetleges változásokról. Amennyiben a gyógyszer hasmenést vagy székrekedést idéz elő, lehet, hogy szükség lesz az adag módosítására, vagy akár egy alternatív gyógyszerre való áttérésre is.

Amennyiben az életmódbeli változtatások nem hoznak eredményt, érdemes lehet edzeni a testét arra, hogy rendszeres időközönként legyen székletürítése. Kezdheti azzal, hogy naponta ugyanabban az időben leül a WC-re, még akkor is, ha nem érzi szükségét a vécére menésnek. Gyakran előfordul, hogy a megszokott időpontok segítenek a székletürítés rendjének helyreállításában, ezáltal pedig megkönnyítik a folyamatot.

A WC-n való helyes ülés segíthet abban is, hogy elkerülje a megerőltetést. Próbáljon meg ellazulni, egyenesítse ki a gerincét, és hajoljon előre. Az is segíthet, ha a térdei magasabban vannak, mint a csípője. Használhat akár lábzsámolyt használatát.

Teljesen természetes, hogy a székletürítés nap mint nap eltérhet, hiszen ez nagymértékben függ attól, hogy mit fogyasztunk. Ideális esetben a székletnek könnyedén, erőlködés nélkül kell távoznia, állaga pedig krémes, hasonlóan a fogkrémhez. Formáját tekintve inkább a banánra emlékeztet, mintsem a ceruzára.

Related posts