A szívgyógyszerek váratlan és lenyűgöző hatásai Az orvostudomány folyamatos fejlődése révén a szívgyógyszerek nem csupán a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére szolgálnak, hanem számos más területen is meglepő eredményeket hozhatnak. Ezek a gyógysz


Nyilvánvaló, hogy szívgyógyszert azok szednek, akiknek erre szükségük van. Ezeknek a preparátumoknak lehetnek enyhe, kellemetlen, fájdalmas vagy akár súlyos mellékhatásaik is. Ritkábban hallunk e gyógyszerek jótékony mellékhatásairól. Az alábbiakban egy ilyenről lesz szó.

A svéd Karolinska Intézet és a Lund Egyetem kutatói által végzett közös kutatás rávilágít arra, hogy a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek csökkenthetik az idősebb korosztályban a demencia kialakulásának kockázatát. A demencia egy összetett tünetegyüttes, mely a gondolkodás és az emlékezet fokozatos romlásával jár, más néven szellemi hanyatlást idéz elő. Ennek hátterében az agy bizonyos idegsejtjeinek károsodása áll, ami miatt ezek a sejtek már nem képesek megfelelően ellátni feladataikat.

A tanulmány egyik szerzője, Mozhu Ding, aki a Karolinska Intézet Környezetgyógyászati Intézetében dolgozik adjunktusként, megjegyezte: "Világosan megfigyelhető az összefüggés a gyógyszerek hosszú távú, ötéves vagy ennél is hosszabb ideig tartó alkalmazása és az időskori demencia kockázatának csökkenése között."

A kutatás során 88 000, 70 évesnél idősebb egyént vizsgáltak, akiknél 2011 és 2016 között demenciát diagnosztizáltak. A kontrollcsoportban 880 000 ember szerepelt. Az eredmények azt mutatták, hogy a vérnyomás- és koleszterincsökkentő, vízhajtó, valamint vérhígító gyógyszerek hosszú távú használata 4-25 százalékkal mérsékelte a demencia megjelenésének kockázatát. Ugyanakkor aggasztó jelenség is napvilágot látott: a véralvadásgátló szerek alkalmazása növelheti a demencia kialakulásának valószínűségét. Fontos megérteni, hogy a csontvelőben termelődő vérlemezkék – amelyek kulcsszerepet játszanak a véralvadásban – összetapadása, azaz aggregációja, akár érfalsérülés következtében is, vérrögök képződéséhez vezethet. A véralvadásgátlók célja éppen ezen folyamatok megelőzése, valamint az agyvérzés kockázatának csökkentése. A kutatók azt is vizsgálták, miért emelkedik a demencia kockázata a véralvadásgátlók szedésekor. Az egyik lehetséges ok, hogy ezek a gyógyszerek fokozzák az érzékelhető tünetekkel nem járó, apró agyérsérülések (úgynevezett mikrovérzések) kockázatát, amelyek hátrányosan befolyásolhatják a gondolkodást, a koncentrációt, az érzékelést és a figyelmet.

A felismerések kulcsszerepet játszhatnak a demencia új terápiás megközelítéseinek kifejlesztésében. Ez különösen fontos, hiszen jelenleg nem létezik hatékony gyógymód a szellemi hanyatlás kezelésére, így a megelőző lépések kiemelt jelentőséggel bírnak.

Fontos kiemelni, hogy további kutatásokra van szükség a hatásmechanizmus részletes megértéséhez. Csak így derülhet ki, hogy a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére használt gyógyszerek hogyan képesek jótékony, illetve esetlegesen káros hatásokat kifejteni.

Related posts