Riasztó hírek láttak napvilágot: hazánkban tapasztalható a legnagyobb mértékű éghajlatváltozás.

Egy friss jelentés riasztó tendenciákat tár fel: Európa a legintenzívebben tapasztalja a globális felmelegedést, és az éghajlati változások következtében egyre több emberélet kerül veszélybe.
Európa a világ leggyorsabban melegedő kontinense, tavaly az éghajlatváltozás miatt extrém időjárás és rekordhőség sújtotta a földrészt - állapította meg mintegy száz tudós az ENSZ által vezetett Az éghajlat európai helyzete 2024 című jelentésben.
A viharok számos alkalommal rendkívül súlyos következményekkel jártak, míg az áradások hatalmas területeket veszélyeztettek, legalább 335 ember életét követelve, és körülbelül 413 ezer európai lakost érintve – számolt be róla a brit The Standard.
A kontinens éghajlatában kialakult egy markáns kontraszt kelet és nyugat között: míg keleten rendkívül száraz és meleg körülmények uralkodtak, addig nyugaton csapadékos időjárással párosult a meleg - derül ki a Meteorológiai Világszervezet (WMO) és a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat (C3S) által közzétett dokumentumból.
Kutatások alapján Európa a világ azon régiói közé tartozik, ahol az árvízveszély drámai mértékben növekszik. Az elmúlt évben az európai folyók 30 százaléka meghaladta a magas árvízküszöböt, míg 12 százalékuk a súlyos árvízi szintet is elérte.
A tanulmány szerint a kontinens csaknem felén rekordmagas volt az éves átlaghőmérséklet, és
A globális felmelegedés következtében tapasztalható 1,5 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés évente körülbelül 30 ezer ember életét követelheti Európában.
Közben a tengerek felszíne is 0,7 fokkal melegebb volt az átlagnál - az emelkedés különösen a Földközi-tengeren aggasztó, ahol 1,2 Celsius-fokkal magasabb átlagos értéket mértek.
Celeste Saulo, a WMO főtitkára elmondta: "Ez a jelentés rávilágít arra, hogy Európa a leggyorsabban melegedő kontinens, amely a szélsőséges időjárás és az éghajlatváltozás súlyos hatásaival szembesül. Minden további apró hőmérséklet-emelkedés számít, mert fokozza az életünkre, a gazdaságainkra és a bolygóra leselkedő kockázatokat."