Amerika részt vesz az Irán elleni konfliktusban?


Tizenhárom éven át tartották távol a társadalomtól azt a lányt, akit olasz édesapjától raboltak el Mezőtúron. A férfi most először beszélt a találkozásuk élményeiről.

Az utóbbi időszakban kétségtelenül barátságosabb tónusban kommunikált az iráni vezetés, azonban Izrael valószínűleg úgy véli, hogy mivel már elindította az iráni atomprogram felszámolására irányuló, hosszú ideje tervezett műveletét, nem szívesen állna meg a folyamat közepén. Ha esetleg tűzszüneti megállapodásra jutnának, az akár az amerikai támadások elmaradását is eredményezheti. Emellett Trump kiszámíthatatlan viselkedése is befolyásolhatja a beavatkozások alakulását.

A külpolitikai szakértő véleménye szerint az Egyesült Államok katonai ereje már eddig is komoly támogatást biztosított Izrael számára. Ugyanakkor vannak olyan harcászati aspektusok, ahol az amerikai képességek sokkal fejlettebbek, ezért elengedhetetlen a folytatott együttműködés erősítése.

Az Egyesült Államok elnöke nem engedheti meg magának, hogy elforduljon Izraeltől, és elengedhetetlen, hogy biztosítsa számukra a hadseregük számára nélkülözhetetlen erőforrásokat, amennyiben folytatják ezt a katonai akciót.

- értékelt a Blikknek Gyarmati István külpolitikai szakértő, korábbi diplomata.

- Az első a hírszerzés, így a műholdas információik például jobbak, mint az izraelieké. A második a légelhárítás, a bejövő rakéták megsemmisítése, megzavarása. Ebbe már most is beszálltak az amerikaiak a britekkel és a jordán légvédelemmel együttesen, és ezek a csapások várhatóan fokozódni fognak. A harmadik, a legfontosabb, a mélyen a föld alatt kiépített iráni létesítmények felszámolása, amelyek megsemmisítése speciális bombákat igényel, amilyen csak az amerikai félnek van - hívta fel a figyelmet Gyarmati.

Ahogy említette, ezek a különleges bombák valóban hatalmas súlyúak, több tonnát nyomnak, így a célba juttatásukhoz speciális bombázó repülőgépekre van szükség. Ilyen például az amerikai B-52-es, valamint a B-2-es rejtélyes óriás.

- Ezek az óriás bombázók az Államokban szállnak fel, és onnan repülnek át a térségbe. A gépek levegőben történő töltésére repült át az utántöltő flotta, amikor a bombázók megérkeznek, még a harci zónán kívül a levegőben feltöltik őket üzemanyaggal, majd ezután indulnak bevetésre. A bombákat a megadott földalatti üzemekre irányítják, majd a terheiktől megszabadulva újból megtankolják őket és hazatérnek - magyarázta lapunknak Gyarmati István.

Jelenleg még nem világos, hogy valóban sor kerül-e ezeknek a bombáknak a bevetésére. Az viszont már egyértelmű, hogy ezek a fegyverek a legnagyobb hatékonysággal célozzák meg a föld alatti laboratóriumokat és atomlétesítményeket. A robbanóanyag óriási tömege miatt a detonáció nem azonnal következik be. Először a bombák mélyen a sziklába fúródnak, behatolva a föld alatti járatokba, és csak ezt követően következik be a pusztító robbanás.

A szakértő véleménye szerint csupán órák, esetleg napok választanak el bennünket attól, hogy kiderüljön, milyen irányba lépnek a harcoló felek. Amennyiben Izrael a további lépések mellett dönt, várható, hogy az amerikai támogatás is jelentős nyomatékot kap az összecsapások során.

Related posts