Kedd este egy aszteroida ütközött a Földdel – legyen szó meteorológiai hatásokról vagy a következményekről, izgalmas részletek várnak ránk!
Körülbelül 70 centiméter átmérőjű aszteroida ragyogta be kedden este Észak-Szibéria égboltját. A csillagászok már órákkal a becsapódás előtt észlelték a kőzet érkezését, így az Európai Űrügynökség (ESA) magyar idő szerint 10:27-kor riasztást adott ki. Az értesítés figyelmeztetett arra, hogy az aszteroida helyi idő szerint 23:15 körül (magyar idő szerint 17:15) fog belépni a légkörbe, várhatóan látványos fényjelenségek kíséretében.
Egy ekkora objektum szerencsére inkább csak látványosság, nem jelent veszélyt a földön tartózkodókra, hiszen elég, mielőtt földet érne, de mindenképp előremutató, hogy a tudósok előre tudják jelezni az érkezését. Mivel éjszaka érkezett, ezért a becsapódás több száz kilométeres körzetében megfigyelhető volt az eget átszelő nagyon fényes tűzgolyó.
A korai észlelés és figyelmeztetés rendkívül fontos szerepet játszik a csillagászatban. E mechanizmus révén a csillagászok lehetőséget kapnak arra, hogy alaposan megfigyeljék az érkező aszteroidákat, és értékes adatokat gyűjtsenek róluk. Emellett megpróbálhatják begyűjteni azokat a kis törmelékeket is, amelyek a felszínt elérik. Amennyiben jelentősebb és potenciálisan veszélyes objektumokat észlelnek, amelyek a Föld irányába tartanak, ez arra ad lehetőséget, hogy eltereljék őket, vagy legalábbis evakuálják az érintett területeket.
A NASA és az ESA különféle programokat működtet az aszteroidák észlelésére és követésére. Ezen intézmények mellett amatőr csillagászok is aktívan hozzájárulnak a megfigyelésekhez, folyamatosan figyelemmel kísérve az ismert objektumok pozícióját. Ezáltal jobban megismerhetjük és előrejelezhetjük az aszteroidák pályáját, ami elengedhetetlen a biztonságos űrkutatás szempontjából.
A szibériai tűzgömbről azóta számos videó látott napvilágot az X platformon: