Az a varázslatos ország, ahová te is vágyakozol, hogy felfedezd a szépségeit és megéld a kultúráját.
36 órás utazás: ennyi idő kellett ahhoz, hogy Magyarországról eljussunk Új-Zéland csodás tájaira. Főként a testvérlapunk, a Vezess miatt indultunk a szigetországba, hogy felfedezzük a Lexus különleges modelljeit. Ám mivel már ott voltunk, úgy döntöttünk, hogy egy kis extra programot is beiktatunk, hogy bemutathassunk nektek néhány First Class élményt és érdekességet erről a távoli, varázslatos országról.
Amikor eláruljuk, hogy Új-Zélandon jártunk, az emberek szeme azonnal felcsillan, és a kíváncsiság mellett egy kis irigység is megjelenik az arcukon. Szinte minden barátunk, ismerősünk álmodozik erről a lenyűgöző földről – és most már mi is tisztában vagyunk azzal, hogy miért.
Új-Zéland, a világ másik végén, közel 18 ezer kilométerre található Magyarországtól, így a legmesszebb eső úti célok között szerepel. A hagyományos útvonalakat követve Dubaj és Szingapúr érintésével jutottunk el Sydney-be, majd onnan a csodálatos szigetországba. Jelenleg a repülőjegyek ára 450 és 900 ezer forint között mozog, attól függően, hogy mikor és milyen légitársasággal foglalunk. A szigetország lényegében két jelentős szigetből – az Északi- és a Déli-szigetből – áll, de összesen körülbelül 700 sziget tartozik hozzá. Mi a Déli-sziget felfedezésére indultunk, Queenstownból kiindulva. Ahogy felfedeztük a környéket, egyre inkább feltűnt, mennyi lenyűgöző látnivaló vár ránk. Bár sajnos csak korlátozott időt tudtunk ott tölteni, igyekeztünk minél több élményt és felfedezést belesűríteni az utazásunkba. Minden percét megérte, hiszen Új-Zéland valódi csodákat rejt!
Jelenleg közel 5,5 millióan laknak a hazánknál nagyjából háromszor nagyobb területű országban; a lakosság közel 70 százaléka Európából származik, az őslakos maorik 18 százalékot tesznek ki.
Szinte a Föld legmesszebb eső pontjára, a déli féltekére vetettük magunkat, ahol az évszakok egészen más ritmusban váltakoznak. Novemberben éppen a tavasz végébe csöppentünk, ahol az éjszakák hűvösek, de a nappalok kellemesen meleg, 16-20 fokos hőmérsékletet kínálnak, mindezt a napfény bőséges jelenlétével megfűszerezve. Queenstownban a nyár a fő turistás időszak, de a síelés szerelmesei is előszeretettel látogatják ezt a csodás helyet, hiszen a hófödte hegyek varázsa mindig vonzza az adventúrákra vágyókat.
A mindössze 18 ezer fős város és környéke 1,2 millió turistát szolgál ki évente. Látszólag az egész régió a turizmusból él, de a mezőgazdaság is jelentős, elég, ha csak a borra, a gyapjúra gondolunk. Nem is véletlen, hogy utazásunk során sokfelé láttunk birkanyájakat.
Új-Zéland valóban a természeti csodák szerelmeseinek paradicsoma. Nem mondhatjuk, hogy olyan jelenségeket kínál, amelyek máshol ne lennének megtalálhatók, de az ország olyan, mint egy varázslatos természetrajzi kiállítás, ahol a világ minden tájáról származó, különleges elemeket gyűjtöttek össze. Szubtrópusi erdők, lenyűgöző gleccserek, tükröződő tavak és vadregényes folyók mellett hóval borított, sziklás hegyek, festői fjordok, hatalmas vulkánok és végtelen mezők várják a felfedezőket. Itt minden lépés egy új kaland, ahol a természet minden formája megmutatja magát.
Ezek megismerése lehet vonzó az ide utazóknak, de az aktív pihenésre vágyók is ideális környezetbe kerülnek, ennek azonban megkérik az árát. Talán elég, ha annyit mondunk, hogy a bungee-jumping is innen származik, de raftingolni, szörfözni, barlangászni és síelni is lehet, és a motorral hajtott dolgok sem maradnak ki. Kezdjünk is egy ilyennel!
Sokfelé kínálják az úgynevezett jet boat-élményt, amely szólhat egyszerűen a száguldásról, vagy összeköthető a természet megismerésével, ahogy mi is tettük. Bepattantunk a Lexus által biztosított LBX-be (itt megismerheted), és szemgyönyörködtető úton elautóztunk Queenstownból a Wakaptipu-tó partján Glenorchyig, ahol a tó összeér a Sötét folyóval.
A bal oldalon való közlekedés itt talán a legkönnyebben elsajátítható, hiszen az év ezen szakaszában a turisták száma meglehetősen alacsony, így az országutakon az autók is ritkábban tűnnek fel. A déli szigetet izgalmas, kanyargós utak szövik át, de az autózás élménye háttérbe szorul, mivel a tó és a hegyek lenyűgöző panorámája teljesen magával ragadja a figyelmünket.
Glenorchy varázslatos helyszíne az, ahol a Wakaptipu-tó találkozik a Sötét folyóval. Itt indultunk el izgalmas kalandunkra, amely a lélegzetelállító tájak és a kalandos utazás páratlan egyvelegét kínálja. Útunk során elérjük a Mount Aspiring Nemzeti Parkot, egy olyan varázslatos területet, amely az UNESCO Világörökség része, és lenyűgöző természeti csodákat rejt magában.
A sugárhajtóműves csónakokat két impozáns V8-as motor pörgeti, összesen 840 lóerővel, ami lehetővé teszi, hogy a csónakok akár 100 km/órás sebességgel száguldanak a kristálytiszta, néhol mindössze 10 centiméter mély folyómederben, sziklák és fatörzsek között kanyargva. Az út során folyamatosan változó táj tárul elénk, amelyet a túravezetők izgalmas történetei elevenítenek meg. A vezető ügyessége révén 360 fokos fordulók során még inkább felerősíti a kaland izgalmát, és egy kis vízpermettel is megajándékoz minket – de szerencsére kapunk vízálló kabátot, hogy a szórakozás ne érjen véget!
Glenorchy vidéke sokak számára ismerős lehet, még akkor is, ha nem pontosan tudják, honnan. Ez a lenyűgöző táj olyan filmekben tűnt fel, mint az X-Men: Kezdetek - Farkas, A Narnia krónikái, és természetesen a legendás Gyűrűk ura trilógia. A festői környezet és a varázslatos tájak valódi filmes díszletek, amelyek mindenkit magukkal ragadnak.
Peter Jackson legendás filmjeinek jeleneteit látva azt hihetnénk, hogy biztosan CGI, vagyis számítógéppel rajzolták, de nem, Új-Zélandon forgatták, több mint 150 helyszínen dolgoztak. Mi is részt vettünk egy túrán, amelyen Quenstown környéki filmhelyszíneket járta be. Az északi szigeten van Hobbitfalva, itt a Gyűrűk ura-filmek lenyűgöző jeleneteiből vettek fel. A legtöbb alpesi helyszínnek, például a Ködhegységnek és Gondornak a hátteréül az itteni hegység, a Remarkables szolgált, de Vasudvard és a pelenor-mezei csata helyszínét is bejárhatjuk. És ez csak pár a helyszínek közül, amelyek az életben is olyan festőiek, mint a filmvásznon.
A táj szépsége szorosan összefonódik az időjárás varázslatos játékával, hiszen a csapadék mennyisége lenyűgöző: bizonyos helyeken évente több mint kétszáz napon át esik az eső. Ez nem csupán a növényvilágnak kedvez, hanem a hegyek ölelésében számos gleccser is születik. Ezek a jégtömegek hóból formálódnak, és a gravitáció hatására lassan, de biztosan lefelé vándorolnak az U alakú völgyekben. A Déli-sziget a gleccserek birodalma, itt található a legtöbb, de az Északi-sziget magaslatain is felfedezhetünk tizennyolc kisebb gleccsert, amelyek a táj különleges szépségének újabb rétegeit adják.
Nem mulasztottuk el azt az izgalmas lehetőséget, hogy élőben is átélhessük a csodát. Helikopterbe pattantunk, hogy közelebbről szemügyre vegyük az egyik különlegességet, sőt, a közvetlen közelében le is szálltunk. Megérkezni a világ végére egy ilyen élménnyel felér, semmi más nem hasonlítható hozzá. Az út során elrepültünk a világ leggyorsabban növekvő hegycsúcsa mellett is, amely évente 15 mm-rel emelkedik a földmozgások következtében. Repülni a hatalmas sziklaszirtek között lenyűgöző élmény volt, amely örökre bevésődött az emlékeinkbe.
Új-Zélandon számos programot kínálnak a helikopterekhez kötve, a miénkhez hasonlón kiránduláson túl akár pikniket egy másként elérhetetlen helyen, de hegyi bringázáshoz vagy síeléshez is segítséget nyújtanak egy fuvarral a csúcsra. Sőt, van olyan kínálat is, ahol a golfozót viszik a magaslaton kialakított lyukhoz. Számos kirándulást hirdetnek kisrepülővel is, de nemcsak azért, hogy a magasból lássuk a csodás tájat, közlekedési eszközként is szerepel, többek között például Milford Soundra.
A gyémánt a koronaékszerek között – így jellemezte Milford Soundot egy helyi lakos. Ez a Tasmán-tengerhez tartozó fjord Új-Zéland egyik legkedveltebb kirándulóhelye, közvetlenül az azonos nevű település szomszédságában található. 2008-ban a TripAdvisor szavazásán a világ legjobb úti célja címet nyerte el. Sokan érkeznek ide kisrepülőgépekkel, majd hajóra szállva fedezik fel a lenyűgöző környezetet. Az igazán különleges élmény érdekében sokan a hajón töltik az éjszakát, a fjord varázslatos ölelésében.
Autóval vágtunk neki a kalandnak, ami négy és fél órás utazást jelentett Queenstownból. Ez remek lehetőséget biztosított arra, hogy felfedezzük a Lexus LM nyújtotta kényelmet (itt tudhatsz meg róla többet). Hajnali kettőkor indultunk útnak, így a csapat fele a luxusbusz hátsó üléseinek alvópozícióját is kipróbálhatta. A hibrid hajtás csendes működése hozzájárult a komfortérzethez, míg a sofőr a jármű izgalmas futóművének és kormányzásának örülhetett, amely a formájához képest meglepően dinamikus vezetési élményt nyújtott.
Fontos észben tartani, hogy Új-Zéland ezen szegmense viszonylag elhagyatott terület, ezért benzinkutakból és egyéb szolgáltatásokból is meglehetősen szűkös a választék. Mi például az utunk során úgy haladtunk, hogy egyetlen másik autóval sem találkoztunk.
Éjszaka indultunk útnak, hogy kajakokkal felfedezzük a fjord 15 kilométeres szakaszának titkait. A vizet impozáns, 1200-1500 méter magas hegycsúcsok ölelik körbe, köztük a lenyűgöző Elefánt és az Oroszlán. Az Elefánt hatalmas fejére emlékeztet, míg az Oroszlán guggoló alakja a természet csodáit idézi. A körülöttünk uralkodó nyugalom szinte letaglózó, mintha az idő megállt volna. A lapátok vízbe csapása egyedül a csendet zavarja meg, ám egy hirtelen robaj a természet erejét hirdeti, figyelmeztetve minket a hely szellemességére és hatalmára.
A Milford Soundon két állandó vízesés található, a nagyobbik a Lady Bowen, amely 162 méteres. Nevét Lady Diamantina Bowenről kapta, aki Új-Zéland ötödik kormányzójának felesége volt. A gleccserektől lezúduló vízesés biztosítja a város vízellátását és az elektromos energia előállítását. Viszonylag gyakori itt az eső és a viharok is, ilyenkor is lenyűgöző a látvány, de napsütésben a vízben tükröződő hegyek látványa az igazán fenséges. Aki tavasszal vagy ősszel látogat ide, nagyobb valószínűséggel láthat fókákat, delfineket és pingvineket is.
Milford Sound felfedezése nem csupán a levegőből vagy a vízből lehetséges; a környező területeken számos gyalogtúra vár ránk. A többnapos programok különösen népszerűek, ezért érdemes időben lefoglalni a szállásokat, hiszen a hegyekben található helyek gyorsan megtelnek.
Használhatjuk a lábunkat tekerésre is. Queenstownból indulhatunk akár kerékpárral is a környék felfedezésére, számos cég foglalkozik elektromos rásegítésű eszközök bérbe adásával, így egy nap alatt jelentős területet járhatunk be. Jól kiépített és kitáblázott utakon hajtva ámulhatunk.
Ha még tovább kalandoznánk, a terepjárós túra remek választás lehet. Száguldhatunk egy igazi buggyval, vagy felfedezhetjük a hegyeket egy klasszikus off-road expedíció keretein belül. Mi az utóbbit választottuk, hiszen a rendelkezésünkre álló autóparkban ott volt a Lexus GX is (itt megismerheted). Ez a Toyota Land Cruiser testvér modell állandó összkerékhajtással, felezővel és zárható differenciálművekkel rendelkezik, ráadásul az Overtrail változathoz tartozó terepgumiknak köszönhetően könnyedén megbirkózik a kavicsos, meredek hegyoldalakkal és a vízi átkelésekkel is. Utunk során vadon élő szarvasok és a környéken nagy számban tenyésztett birkák keresztezték az utunkat, míg elértük egy hegyi kunyhót, amely egykor aranyásók otthona volt a múlt században, de mára már a modern kalandorok számára nyitotta meg kapuit.
A víz világában nem csupán a kajakok révén találkozhatunk izgalmas kalandokkal. Rengeteg folyón indulnak rafting túrák, ahol a sodrás és a hullámok izgalma vár ránk. De ha a magasságok vonzanak, drótkötélpályás élményekre is jelentkezhetünk, ahol a levegőben száguldva élvezhetjük a természet szépségét. Ráadásul, ha a föld felett szeretnénk lebegni, a beltéri ejtőernyőzés is remek választás lehet, különösen, ha a VR-szemüveg izgalmával fűszerezzük meg az élményt.
Új-Zélandon a szépség nemcsak a föld felszínén, hanem annak mélyén is felfedezhető. Mi a varázslatos Te Ana településen szálltunk hajóra, hogy felfedezzük egy rejtélyes föld alatti birodalmat, ahol a világító férgek csodálatos fényjátéka varázsolja el a látogatókat.
Az utazás maga is igazi kaland, hiszen a katamarán, ekkora méretben, nem mindennapi sebességgel hasít a vízen. Útközben olyan szubtrópusi növényzet ölelte szigetek mellett haladunk el, melyek látványa azonnal a Jurassic Park varázslatos világát idézi fel bennünk. A túravezető bevezet minket a flóra csodáiba, de a legnagyobb izgalom a barlang felfedezése során vár ránk, ami valódi csodákat rejt.
A zubogó víz által kimosott föld alatti vájatban haladunk előre előbb lámpafénynél, majd csónakba szállunk, ahol csendben és teljes sötétségben haladunk beljebb. Mígnem feltűnik a csillagos ég. Azaz valami, ami annak látszik. Több száz féreg fénylő csillogása teremt annyi fényt, hogy láthatjuk egymás kontúrját.
Az izzóférgek a farkukon keresztül bocsátanak ki fényt a biolumineszcenciának nevezett folyamattal, ezzel csalják a közelükbe a többi rovart, amelyek beleragadnak a féreg (amely igazából szúnyoghoz hasonló rovar) által készített ragacsos szálakba, miközben azt hiszik, a csillagos ég felé repülnek.
Érdemes nekünk is felnézni az égre éjszaka, hiszen Új-Zéland eltérő fekvése miatt egészen más csillagokat látni, mint hazánkban. Így a Göncölszekér helyett a Dél Keresztje csillagkép a legismertebb, ez mutatott utat az erre hajózó felfedezőknek is. A 13. században érkezett polinéziai bevándorlók után Abel Janszoon Tasman holland felfedező volt az első európai, aki eljutott a szigetre, 1642-ben.
Mivel Új-Zéland távol fekszik minden más földrésztől, ez volt az utolsó nagyobb, emberi letelepedésre alkalmas terület, amit az emberiség meghódított. A hosszú elszigeteltség miatt az állat- és a növények különleges biodiverzitása alakult ki, számos csak itt élő fajjal. Ezek közül a legismertebbek a különleges madárfajok, amelyek leginkább azért érdekesek, mert nem tudnak repülni, hiszen a szigeten nem élt rájuk leselkedő ragadozó, ilyen madár a veka, a takahe és a kivi is. Utóbbi az ország nemzeti szimbóluma.
Új-Zéland varázsa nem csupán az emberi kultúra vívmányainak köszönhető, hanem sokkal inkább a természet érintetlen csodáinak. Az itt fellelhető tájak eredendő szépsége, megnyugtató nyugalma és lenyűgöző ereje páratlan élményt nyújt. Olyan különlegesség, amelyet Európában csak sokkal korlátozottabb területeken élhetünk át.