A kínai technológiai részvények lendületet kaptak, és maguk mögött hagyták az amerikai piacot.

Komolyan újraértékelték a befektetők a teljes kínai technológiai szektort a DeepSeek amerikai társainál jóval kisebb számítási kapacitást igénylő mesterséges intelligencia modelljének bemutatása óta. A Hang Seng Tech index, amely a 30 legnagyobb hongkongi tőzsdén jegyzett technológiai részvény árfolyamát követi, 25 százalékkal emelkedett a január 13-i mélypontjához képest, amely a tőzsdei fogalmak szerint bikapiacot jelent. Ezzel jóval lekörözte az elmúlt egy hónapban alig 4,4 százalékot erősödő Nasdaq 100-as indexet és még inkább az átlagosan fél százalékkal gyengülő vezető amerikai technológiai cégeket, az úgynevezett "Csodálatos Hetek"-et - írja elemzésében a Financial Times.
Bush Chu, az Abrdn kínai részvényekért felelős befektetési igazgatója szerint a lelkesedés érthető, hiszen globálisan csak a kínai internetes vállalatok versenyképesek és összehasonlíthatóak a piacvezető amerikai technológiai cégekkel.
Az Alibaba több, mint 6 százalékkal erősödött szerdán, miután arról érkeztek hírek, hogy az Apple-lel együttműködik utóbbi mesterséges intelligencia funkcióinak kínai bevezetésén.
A legújabb lelkesedés már régóta hiányzott a kínai részvények világából, amelyeket korábban súlyosan érintettek a friss amerikai vámok, az ingatlanpiaci hanyatlás, valamint a kínai gazdaságot terhelő deflációs félelmek. A szélesebb kínai részvénypiacot tükröző CSI 300 index az utolsó hónap során csupán 4 százalékos növekedést mutatott, ami nem éppen biztató jel a befektetők számára.
A kínai technológiai részvények növekedését főként a felhőalapú szolgáltatásokat kínáló és a hardvergyártó cégek részvényei irányították. A befektetők többsége úgy véli, hogy ezek a vállalatok nagyobb profitra számíthatnak a mesterséges intelligenciával összefüggő innovációk révén.
Ezek közé tartozik az Alibaba, a Xiaomi fogyasztói elektronikai csoport, a keresőmotor-fejlesztő Baidu és az elektromos autókat gyártó BYD. Részvényeik az elmúlt egy hónapban 43, 34, 13 és 40 százalékkal értékelődtek fel. A JD.com és a Meituan e-kereskedelmi platformok papírjai 24 százalékkal, illetve 11 százalékkal drágultak.
A hongkongi tőzsdén való vásárlást a kínai befektetők számára lehetővé tevő úgynevezett Stock Connect szolgáltatás adatai eközben arra utalnak, hogy a belföldi kereslet is megélénkült a kínai részvények iránt.
A Citi elemzői közben arra figyelmeztettek, hogy a DeepSeek által alkalmazott különleges megoldások, melyek képesek leküzdeni a hardverrel kapcsolatos korlátokat, egy érdekes jelenségre világítanak rá. E szerint a kínai nyelvi modellek fejlesztése ütemesen halad előre, és a fogyasztói vállalatok egyre gyorsabban integrálják ezeket a technológiákat. A befektetők eddig alábecsülték az ebben rejlő lehetőségeket.
Az Abrdn szakértője úgy látja, hogy az amerikai cégek kiválóan teljesítenek az innováció terén, gyakran képesek forradalmi új megoldásokat kidolgozni. Ezzel szemben a kínai vállalatok jelentős tapasztalattal bírnak abban, hogy ezeket az újításokat költséghatékonyan valósítsák meg, így szélesebb közönség számára is hozzáférhetővé válhatnak.
A DeepSeek mesterséges intelligencia (AI) modelljeinek felemelkedése egyes kínai chipgyártók, például a Huawei számára jobb esélyt biztosít arra, hogy a hazai piacon felvegyék a versenyt az erősebb amerikai processzorokkal szemben.
A Huawei és más kínai vállalatok már évek óta próbálnak lépést tartani az Nvidiával a prémium minőségű chipek fejlesztése terén. Ezek a fejlett eszközök kulcsszerepet játszanak a modellek kiképzésében, amely során az adatokat az algoritmusokhoz juttatják el, lehetővé téve számukra, hogy pontos és megalapozott döntéseket hozzanak. A verseny tehát nem csupán a technológiai innovációról szól, hanem a globális piaci pozíciókért folytatott küzdelemről is.
A Reuters arról ír, hogy a DeepSeek modell jó eséllyel képes lesz áthidalni a kínai gyártású mesterséges intelligencia processzorok és az erősebb amerikai társaik teljesítménye közötti szakadékot. Ez pedig remek lehetőséget nyújt az olyan kínai chipgyártóknak, mint például a Huawei, a Hygon, a Tencent által támogatott EnFlame, a Tsingmicro és a Moore Threads, hogy egy olyan szegmensben erősítsenek, amelyek a különböző amerikai exportkorlátozások miatt el volt zárva előlük.
Kínában a különböző iparágak szereplői, az autógyártóktól kezdve a távközlési cégekig, számos vállalat bejelentette, hogy szándékában áll a DeepSeek modelljeinek beépítése termékeibe és folyamatainak fejlesztésébe.