Bill Gates bejelentette, hogy nem a gazdagsága halálával szeretné lezárni életét, hanem arra törekszik, hogy vagyonát eloszthassa. Célja, hogy hozzájáruljon a társadalmi jóléthez, és mások életét javítsa.

Bill Gates bejelentette, hogy 2045 végéig teljes vagyonát jótékony célokra kívánja fordítani, és ezt követően végleg megszünteti a Gates Alapítványt. A világ egyik legismertebb üzletembere a döntését az alapítvány fennállásának 25. évfordulóján tette közzé, számolt be róla a Reuters.
A Microsoft társalapítója azt írta: "Az emberek sok mindent fognak mondani rólam, amikor meghalok, de eltökélt szándékom, hogy a 'gazdagon halt meg' ne legyen köztük."
Gates véleménye szerint a megoldásra váró, sürgős kihívások száma annyira magas, hogy nem engedhetjük meg magunknak, hogy erőforrásokat tartogassunk, amelyeket emberek segítésére fordíthatnánk. Meggyőződése, hogy a jövőbeli valódi előrelépésekhez elengedhetetlen a kormányok aktív támogatása is.
A Gates Alapítvány eddig lenyűgöző, 100 milliárd dolláros támogatást nyújtott olyan programoknak, amelyek számos ember életét változtatták meg pozitív irányba. Például a GAVI vakcinaszövetség, amely a gyermekek oltásáért felel, vagy a Globális Alap, amely az AIDS, a tuberkulózis és a malária elleni harc élharcosa. Ezek a kezdeményezések nem csupán pénzügyi segítséget nyújtanak, hanem globális szinten is hozzájárulnak a közegészségügy javításához.
Gates közleményében utalt arra is, hogy az utóbbi években több ország - köztük az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország - csökkentette a nemzetközi segélyeket. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: "Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak-e a legszegényebbek mellett."
Az üzletember bírálta az amerikai segélyek csökkentéséről szóló döntést, és dicsérte az afrikai országokat, amelyek igyekeztek a saját költségvetésükből pótolni a kieső forrásokat. Ugyanakkor kiemelte: például a járványos gyermekbénulás elleni küzdelem sem működhetne amerikai finanszírozás nélkül.
Az alapítvány éves költségvetése 2026-ra várhatóan 9 milliárd dollárra nő. A szervezetet 2000-ben Bill Gates alapította Melinda French Gates társaságában, és később Warren Buffett is csatlakozott a kezdeményezéshez.
Gates így zárta gondolatait: "Remélem, más vagyonos emberek is megfontolják, mennyire felgyorsíthatják a világ legszegényebbjei számára az előrelépést, ha növelik adományozásuk ütemét és mértékét, mert ez rendkívül hatásos módja annak, hogy visszaadjanak a társadalomnak."