Gondoskodjunk a biztonságos közlekedésről!


A Napoca Rally Academy kezdeményezésére közlekedésbiztonságról tartottak előadást a marosvásárhelyi Papiu Ilarian Főgimnáziumban, ahol a XI. és XII. osztályos diákok vettek részt. A program, amely a "Be cool. Keep it safe!" címet viseli, Bogdan Marișca autóversenyző inspirációjára jött létre. A célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a fiatal gépkocsivezetőket gyakran nem készítik fel megfelelően a közlekedés kihívásaira: hogyan viselkedjenek a forgalomban, miként kerülhetők el a balesetek, és milyen következményekkel járhat a szabályszegés, illetve az alkohol- és drogfogyasztás. A program támogatására a közúti rendőrség, a bűnmegelőzési és katasztrófavédelmi felügyelőség, a tanfelügyelőség, valamint a rohammentő szolgálat is csatlakozott. A tervek szerint 8000 maros megyei fiatal fog részesülni közlekedésbiztonsági képzésben, amely az egész megyére kiterjed majd, és amelyet az E.ON is támogat. Az akció célja, hogy a fiatalok tudatosabb és felelősségteljesebb közlekedőkké váljanak.

Marișca előadása rendkívül megrázó élmény volt, amelyben baleseti híradós tudósításokból összeállított filmeket mutattak be. Bár nap mint nap találkozunk hasonlókkal, a képek és történetek egy "csokorba" gyűjtve sokkal erősebben hatottak. Az előadás során a balesetek hátterét is jobban megértettük; világossá vált, hogy milyen egyszerű lépésekkel lehetett volna elkerülni ezeket a tragédiákat. Például, ha a sofőrök lassabban hajtottak volna, vagy ha a biztonsági övek mindkét ülésen be voltak volna kapcsolva, sok életet meg lehetett volna menteni. A figyelmes előzés, vagy a gyalogosokra való odafigyelés is kulcsszerepet játszhatott volna a balesetek megelőzésében. Számos esetet rögzítettek kamerák, és egyértelművé vált, hogy a szabálytalanságok vezettek a katasztrófákhoz, amelyekben az áldozatok azonnal, vagy néhány percen belül életüket vesztették. A filmekben nem csupán a balesetek csattanását hallhattuk, hanem a kétségbeesett segélykiáltásokat is, amelyek végül a halál csendes beálltával zárultak. Ezek a pillanatok megragadták a figyelmet, és elgondolkodtatták a nézőket a közlekedésbiztonság fontosságáról.

Dr. Németh Adrienn, a rohammentős orvos, szívszorító tapasztalatait osztotta meg egy tragikus balesetről, amely Marosvásárhely közelében történt. Az első riasztás egy olyan településre érkezett, ahol egy gépkocsi olyan súlyos balesetet szenvedett, hogy az jármű kettévált. A helyszínen, a csomagtartó mellett egy 19 éves fiatalembert találtak, akit körülölelt a vér, csontok és húscafatok szörnyű látványa. Az életéért küzdő nyolc mentős közel másfél órán át dolgozott, de a fiú állapota olyan kritikus volt, hogy a segítség már későn érkezett. A baleset során a gépkocsi eleje száz méterre repült, ami csak fokozta a tragédia súlyát. Az édesapa, aki a helyszínre érkezett, összetörve állt a fájdalom terhe alatt, és bár utoljára szeretett volna találkozni a fiával, csak a hideg holttestét láthatta. A mentősök elhagyták a helyszínt, de az apa a mérhetetlen gyászával ott maradt, a veszteség súlya alatt roskadozva.

- Orvosként rendkívül megterhelő ezeket a tragédiákat feldolgozni, mindig mélyen megérintenek minket. Minden egyes eset után a mentőcsapat ül össze, hogy átbeszéljük a történéseket, megosszuk egymással a véleményünket, és elmeséljük, min mentünk keresztül a mentés során. A nehézségek ellenére úgy érzem, hogy a sürgősségi orvoslás révén jelentős segítséget tudok nyújtani másoknak - osztotta meg tapasztalatait dr. Németh Adrienn.

Gabi Pâncă, a megyei rendőrség bűnmegelőzési részlegének főfelügyelője elmondta, a kampánnyal nem az a céljuk, hogy elrettentsék a fiatalokat a gépkocsivezetéstől, hanem az, hogy tudatos gépkocsivezetőkké neveljék őket, hiszen Románia európai viszonylatban élen jár a közúti balesetek számát tekintve. Ezeket és a halálesetek számát le kell csökkenteni.

Maros megyében az elmúlt év során a 18-22 éves fiatalok 170 balesetet okoztak, amelynek következtében sajnos két ember életét vesztette, és 36-an súlyos sérüléseket szenvedtek.

Ezért Maros megyében 33 különböző líceumban szerveznek előadásokat, amelyek célja, hogy ráirányítsák a figyelmet a felelőtlen vezetésből eredő kockázatokra.

A nevelés mindig is középpontban állt számunkra, ezért elkötelezetten részt veszünk olyan programokban, amelyek a gyerekek és fiatalok fejlődését szolgálják. Mivel a fiatalok által okozott balesetek száma aggasztó mértékben növekszik, a megelőzésre helyezzük a hangsúlyt. Célunk, hogy csökkentsük a szabályszegő és kockázatot vállaló gépkocsivezetők jelenlétét az utakon – nyilatkozta Andrei Ștefănescu, az E.On Energie Romania vezérigazgató-helyettese, a projekt támogatója.

Călin Handrea, a katasztrófavédelmi felügyelőség vezetője hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a felelősségteljes gépkocsivezetők képzése, hogy Románia eltávolodhasson a közúti balesetek okozta halálozások szomorú listájának éléről.

Az előadás után az iskola udvarán gyakorlati bemutatóra került sor, ott az ütközés következményeit láthatták a diákok.

Related posts