BOON - Lélegzetelállító látvány tárul elénk a Tisza partján!

A tavasz rendszerint a vízáramok felfrissülését jelenti, ám idén szokatlan módon a folyóink vízszintje meglehetősen alacsony. A Tisza is csak csendesen kanyargik mélyen a medrében, mintha megfontoltan várná, hogy újra feléledjen a természet.
Ebben az időszakban a magasabb vízállás a jellemző, hiszen a tavaszi árhullám időszaka közelít. Jelenleg azonban a Tisza mentén a nyár hőségét idéző látvány fogad bennünket: a föld repedezik a forróságtól. Felmerül a kérdés: meddig fog tartani ez az alacsony vízszint? Várható-e emelkedés a vízszintben, vagy van okunk aggodalomra? - teszi fel a kérdést a szoljon.hu.
Természetes vízfolyásaink izgalmas és sokszínű jelenségeket mutatnak be, hiszen a rekordárvíz és az alacsony vízállás egyaránt figyelemreméltó hatásokat gyakorol a környezetünkre. Az első esetben hatalmas mennyiségű csapadék, vagy hirtelen hóolvadás következtében a folyók és tavak vízszintje drámaian megemelkedik, ami számos kihívást hoz magával, például áradásokat, földcsuszamlásokat, illetve az élővilág számára is komoly fenyegetést jelenthet. Ezzel szemben az alacsony vízállás, amelyet száraz időszakok vagy vízhasználat növekedése okozhat, a vízi ökoszisztémák egyensúlyát veszélyezteti, csökkentve a vízben élő fajok számát és diverzitását. E két szélsőség között a természet folyamatosan keresi az egyensúlyt, és az embereknek is alkalmazkodnia kell a megváltozott körülményekhez, hogy megőrizzék a vízi környezet értékeit.
Micsoda szélsőségek! 1999. március 22-én a Tisza Szolnoknál 974 centiméteres magasságot ért el, és egy évvel később, 2000. április 19-én, még ezt is felülmúlta, hiszen akkor 1041 centimétert mértek a vármegyeszékhelyen. Az akkori árvíz emlékei küzdelmesek és fájdalmasak voltak. Viszont a jelenlegi helyzet talán még ennél is súlyosabb. A két időpont közötti vízszintkülönbség körülbelül 12 méter, ami igazán ijesztő, nemde?
Ügyelnek a vízszint megfelelő tartományának fenntartására.
A mostani képeket nézve is lehet némi félsz bennünk, aggódunk, és felmerül a kérdés bennünk, hogy változhat-e a vízállás pozitív irányba. Ha a természetet, és az időjárást befolyásolni nem is lehet, a szakemberek azért odafigyelnek a szőke folyóra.
Laczi Zoltán így foglalta össze a magyarázatot.
Az eső fellegei már a láthatáron tornyosulnak, és a Tisza vízszintje is megemelkedhet.
A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság sajtóreferensének tájékoztatása szerint a hétfői, délelőtt tíz órakor mért vízállások a következő értékeket mutatták: Kisköre-alsónál mínusz 279 centiméter, míg Szolnoknál mínusz 247 centiméter volt a víz szintje.
Felfoghatatlan aszály sújtotta vidékünket.
Sokan emlékeznek, hogy tavaly nyáron a Tisza vízállása hasonlóan mélypontot ért el, amikor a térségben súlyos aszály sújtotta a környéket. Ezekben a viszontagságos hetekben számos érdekes régiség bukkant fel, többek között régi hajóroncsok, amelyek feltűntek a vízfelszín felett, és a középkori fahíd cölöpjei is szembetűnővé váltak.