Az iPhone-ok brutális áremelkedés előtt állnak: Trump vámintézkedései akár 43%-kal is megdobhatják az Apple telefonjainak árát.

A gazdasági elemzők véleménye szerint az új amerikai vámintézkedések hatására az Apple termékeinek ára drámai módon megemelkedhet. Ez különösen a legkeresettebb modellek esetében jelenthet több száz dolláros áremelkedést.
Az Apple iPhone okostelefonok árai az Egyesült Államokban akár 43 százalékkal is növekedhetnek, miután Donald Trump elnök új vámokat vezetett be – számolt be a Reuters hírügynökség a Rosenblatt Securities befektetési bank szakértőinek elemzése alapján.
Az elemzők véleménye szerint egy ilyen mértékű áremelkedés akkor válhat valósággá, ha az Apple, amelynek termelése jelentős részben Kínában folyik, a megnövekedett költségeket a fogyasztókra hárítja.
A Reuters híradása szerint Trump első elnöki ciklusa alatt jelentős vámokat vezetett be a kínai importtermékekre, hogy ezzel ösztönözze az amerikai cégeket a hazai termelésre vagy a közeli országokba való áthelyezésre. Akkoriban az Apple sikeresen elérte, hogy bizonyos termékeik mentességet kapjanak a vámok alól. Jelenleg azonban még nem érkeztek hírek hasonló kivételekről.
Trump április 2-án bejelentette, hogy különféle országokból érkező importtermékekre új vámokat vezet be, köztük figyelemre méltó, 34 százalékos terhet a kínai árukra. Az országonkénti vámok április 9-én lépnek életbe, míg az általános, 10 százalékos vámok már április 5-én hatályosak lesznek.
Az elemzők szerint ez az intézkedés jelentős hatással lehet a globális technológiai piacra, különösen az olyan nagyvállalatokra, mint az Apple, amely termékeinek jelentős részét Kínában gyártatja.
A Rosenblatt Securities elemzői szerint az Apple-nek kevés mozgástere van, mivel termelési kapacitásának áttelepítése rövid távon nem megoldható, így a vámok által generált többletköltségek nagy részét várhatóan a vásárlóknak kell majd megfizetniük.
A technológiai szektor szakértői már figyelmeztettek arra, hogy ez a lépés nem csupán az amerikai fogyasztók számára hozhat hátrányos következményeket, hanem világszerte felboríthatja az ellátási láncokat is. Ez újabb feszültségeket gerjeszthet az amúgy is ingatag amerikai-kínai kereskedelmi viszonyokban.