Dél-Amerika színpadán zajlik a vita, ahol az európai gazdák számára frusztráló megállapodásokat ünnepelnek - Agrárszektor.
Dél-Amerika mezőgazdasági szektora, amely kulcsszerepet játszik a globális élelmiszerellátásban, pénteken ünnepelte a Mercosur regionális csoport és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi megállapodás létrejöttét. Ugyanakkor a helyi gazdák kifejezték aggodalmukat, és szeretnék alaposabban megvizsgálni a megállapodás részleteit – számolt be róla a Reuters.
A megállapodás 25 évnyi kitartó tárgyalás eredményeként jött létre Montevideóban, Uruguay fővárosában. Az eseményen jelen volt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint a dél-amerikai blokk négy országának, Argentínának, Uruguaynak, Paraguaynak és Brazíliának a vezetői.
A megállapodás ratifikálása és hatályba lépése előtt hosszú és bonyolult folyamat vár ránk, amely akár évekig is elhúzódhat. Mivel Franciaország határozottan ellene van, a megállapodás sorsa kérdésessé válik, részben a Dél-Amerikából érkező mezőgazdasági termékek növekvő mennyiségével kapcsolatos aggodalmak miatt.
"Minden új piacnyitás tartogat lehetőségeket, de érdemes alaposan átnézni a részleteket és a feltételeket is" - nyilatkozta Carlos Castagnani, az argentin vidéki szövetségek elnöke a Reutersnek. Hozzátette:
Gondoskodnunk kell arról, hogy a termelési folyamataink tiszteletben legyenek tartva.
Argentína a globális mezőgazdasági piacon kiemelkedő szereplőként tűnik fel, hiszen a feldolgozott szója terén az élen jár, míg kukoricából a harmadik legnagyobb exportőr. Ezen kívül a búza és a marhahús terén is egy fontos szereplő a világpiacon. Dél-amerikai gazdák és exportőrök ambíciókkal telve kívánják kihasználni az európai piac kínálta lehetőségeket, ám a kereskedelmi terveiket árnyékolja a környezetvédelmi záradékokkal kapcsolatos aggodalom, valamint néhány uniós ország ellenállása a megállapodás megvalósításával szemben.
Az európai igények között kiemelkedik a genetikailag módosított vetőmagok alkalmazásának és az erdőirtásnak a szigorítása, amely Dél-Amerikában az utóbbi évtizedekben széles körben elterjedt gyakorlatnak számított.
Az argentin gabonaexportőrök és -feldolgozók kamarája, a CIARA-CEC szerint a megállapodás ugyan pozitív lépés a blokk számára, de tényleges hatása nem lesz azonnali. Az olyan termékek, mint az olaj vagy a biodízel, csak hét-tíz év múlva fognak jelentős vámcsökkentést tapasztalni - mondta a CIARA-CEC elnöke, Gustavo Idigoras a Reutersnek. Argentína több mint egy évtizeddel ezelőtt a világ legnagyobb biodízel-beszállítója volt, de az európai vámok és más protekcionista intézkedések súlyosan érintették.
A megállapodás fontos a dél-amerikai termelők számára, hogy versenyképesek maradhassanak, mivel a világ nagy gazdaságai protekcionista politikával fenyegetnek - mondta Pedro Galli, a paraguayi vidéki szövetség tagja, a szójabab egyik legfontosabb exportőre.
Hector Cristaldo, a paraguayi szója termelők legnagyobb érdekképviseleti szervezetének, a Termelői Céhek Uniójának elnöke, békés megoldásra szólította fel a feleket a végleges szöveg kidolgozása során. Kiemelte, hogy a megállapodásra váró folyamat rendkívül bonyolult, és alapos átgondolást igényel.