Egyetlen év leforgása alatt újabb 114 orvosi praxis vált üressé, így már összesen 940 hely vár betöltésre.


Magyarországon a helyzet az egészségügy terén igencsak aggasztó, hiszen nem áll rendelkezésre elegendő orvos és szakdolgozó sem az állami, sem a magánegészségügyi szektorban. A szakemberek hiánya egyre égetőbb probléma, amely nem csupán a szolgáltatások minőségét, hanem a betegek ellátását is jelentősen befolyásolja.

Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) egykori elnöke hangsúlyozta, hogy Magyarországon jelenleg 940 orvosi praxis áll üresen. Az Economx.hu cikkére hivatkozva elmondta, hogy az elmúlt év során 114 újabb praxist veszítettünk el, ami komoly aggodalomra ad okot.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) legújabb statisztikái alapján 2025. január 1-jétől hét újabb praxis marad háziorvos nélkül. A lista élén Pest vármegye áll, ahol összesen 247 üres praxis található, míg a második helyezett Budapest 191 üres praxissal követi.

A 2025 januárjában érvényes üres praxislista:

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb statisztikái alapján 2023-ban a háziorvosi szolgálatot 5604 háziorvos és házi gyermekorvos teljesítette, ami egy 144 fős csökkenést jelent a 2022-es évhez viszonyítva. Az alapellátásban dolgozó orvosok éves szinten összesen közel 72 millió betegellátást végeztek.

A háziorvosok és házi gyermekorvosok iránti kereslet folyamatosan nő, hiszen átlagosan 1710 lakosra már 40 fővel több orvos jut, ami a rendelők túlterheltségét eredményezi – nyilatkozta Kántor Irén, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke. Kiemelte, hogy a legnagyobb problémák a perifériákon tapasztalhatók, ahol közel 150 gyermekorvosi praxis áll üresen, komoly kihívások elé állítva ezzel a helyi közösségeket.

Eközben 8400 állás betöltetlen az egészségügyben, közel felére szakdolgozókat, negyedére orvosokat várnak.

A legfrissebb statisztikai adatok alapján az orvosi pozíciók 4,3%-a, míg a szakdolgozói állások 3,7%-a maradt betöltetlenül. A legnagyobb orvosi hiány Borsod-Abaúj-Zemplén megyében tapasztalható, míg Baranya vármegyében a legkevesebb orvostalan állás van. E helyzet tükrében érthető, hogy jelenleg 32 ezer ember vár arra, hogy legalább két hónapja megkezdődjön a szükséges műtéti beavatkozásuk.

A lap beszámolója szerint a magánszektor további növekedésére lehet számítani. Egyre többen választják a magánorvosokat egészségügyi problémáik kezelésére, főként a hosszú várólisták miatt, amelyek miatt nem tudják kivárni a sorukat. Az OECD által készített egészségügyi országprofil alapján 2021-ben Magyarországon az összes egészségügyi kiadás 25%-át a lakosság saját zsebből finanszírozta, ami jelentősen meghaladja az uniós átlagot, amely mindössze 15% körül mozog.

Related posts