Egyre több nemzet állhat szembe az Orbán-kormánnyal?

Az áprilisban Magyarországra érkező EP-s jelentéstevő megfigyelései szerint egyre növekvő támogatás övezi a 2018 óta zajló eljárás folytatását.
A Szabad Európa cikkében emlékeztetett arra, hogy április 14. és 16. között látogat Magyarországra az Európai Parlament állampolgári jogi (LIBE) szakbizottságának küldöttsége, hogy tájékozódjon azokban az ügyekben, amelyek 2018-ban az uniós szerződés 7. cikke szerinti eljárás megindítását indokolták. A küldöttség vezetője, Tineke Strik, az EP magyar jelentéstevője kollégáival az úton látottak és hallottak alapján készíti majd el az úgynevezett közbülső jelentést. Erről Strik szerint a tagállamoknak is beszámolhatnak.
A lap által feltett kérdésre válaszolva a küldöttség vezetője kifejtette, hogy a tanács a tervek szerint május 27-én fogja lebonyolítani a meghallgatást a 7. cikk szerinti eljárás keretében, amelyen a magyar kormány képviselői is részt vesznek. Emellett megemlítette, hogy kérvényezték a tanácsnál, hogy lehetőséget kapjanak arra, hogy ismertethessék a magyarországi látogatás során szerzett tapasztalatokat.
A képviselő hangsúlyozza, hogy sürgős szükség van arra, hogy a tanács folytassa az eljárást, amelyhez a tagállamok szavazatait tekintve legalább négyötödös többség szükséges. A cikk felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar ügy már hét éve várakozik a tanács előtt, és ebben az időszakban számos meghallgatást és tájékoztatót tartottak, azonban az eljárás stagnál, mivel a tanács nem nyilvánította véleményét azokra a problémákra vonatkozóan, amelyek miatt az Európai Parlament 2018-ban, egy indokolt vélemény keretében, megkezdte az eljárást.
A Szabad Európa szerint a tanács több lehetőség közül választhat, így megszavaztathatja a tagállamokat, amire eddig a kétes kimenetel miatt nem került sor, de előzőleg konkrét ajánlásokkal is fordulhatna a magyar kormányhoz, a teljesítésüktől függővé téve a folytatást. Az ehhez szükséges négyötödös többséghez legalább 23 tagállam támogatását kell megnyerni. Tineke Strik becslése szerint jelenleg nagyjából tizenkilenc ország hajlik arra, hogy továbblépjenek az eljárásban.
Strik jelenlegi véleménye szerint Orbán Viktor ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontja és az uniós érdekekkel való szembehelyezkedés miatt nagyobb az esély arra, hogy még több tagállam lesz kész folytatni az eljárást a tanácsban Magyarország ellen.