Közös olvasás élménye


Egyedülálló munkahelyi olvasóklub a marosvásárhelyi Európa Általános Iskolában! Itt nem csupán könyveket olvasunk, hanem közös élményeket teremtünk, felfedezzük a különböző irodalmi világokat, és megosztjuk egymással gondolatainkat. Célunk, hogy a kollégák egy inspiráló közösségben találkozhassanak, ahol az olvasás öröme és a tapasztalatok cseréje egyaránt hozzájárul a személyes és szakmai fejlődéshez. Csatlakozz hozzánk, és merülj el a könyvek varázslatos világában!

Egyre szélesebb körben terjed az a hír, miszerint Marosvásárhelyen és vonzáskörzetében olvasóklubok tevékenykednek. A Népújság is tudósított erről, különös figyelmet szentelve az Olvasóközösségek első találkozójának, amely Marosvásárhely szívében zajlott. A cikkben említést nyer a Kalot marosvásárhelyi közössége, amely két csoporttal büszkélkedhet: a Gemma könyvklub és az Anya olvas közösség. Ezen kívül a gyulakuti READércek, valamint a nyárádszeredai könyvklub is szerepel a felsorolásban, és felmerült, hogy a városban számos kisebb olvasókör működik, amelyekről a nagyközönség szinte semmit sem tud. Ezek a csoportok összetételüket tekintve rendkívül sokszínűek, ami gazdagítja az olvasási élményeket és a közösségi interakciókat.

A cikk megjelenésekor, 2023 májusában, még csak körvonalazódott egy új marosvásárhelyi olvasóklub megalapításának ötlete. Az inspiráció decemberben született meg, amikor világossá vált, hogy szükség van arra, hogy a munkahelyi közösség ne csupán a mindennapi rutinban vegyen részt, hanem valami különlegesben is. Olyan alkalmakra vágytak, ahol a kollégák a munkán túli témákról is eszmét cserélhetnek, és közben olyan embereket is megérinthetnek, akik nemcsak szeretnek olvasni, hanem aktívan művelik is ezt a szenvedélyt. Így indult el 2024. január 12-én az Európa Általános Iskola egyik földszinti osztálytermében 11 tanár és tanító közös olvasási kalandja.

Először gyűltünk össze, hogy megosszuk egymással a téli szünet során felfedezett könyveinket, mindannyian röviden bemutattuk az olvasmányaink főbb gondolatait. A légkör barátságos és laza volt, hiszen nem ez volt az első közös délutánunk a kollégákkal. A könyvek mellett élénk beszélgetések bontakoztak ki, és a nevetés segített feloldani az esetlegesen meglévő feszültségeket, így mindenki könnyedén belemerült a társalgásba.

Ez a találkozó valóban fantasztikusra sikerült, olyan jó hangulatban zajlott, hogy a résztvevők azonnal megállapodtak a következő esemény időpontjában. Ráadásul egy közös könyvet is kiválasztottak, amelyet legközelebb az iskola könyvtárának falai között fognak megvitatni.

A következő találkozó szervezése egy közös csoport keretein belül zajlott. Ekkor még a csapatnak nem volt neve, de ahogy teltek a napok, egyre inkább felpezsdült a hangulat, és viccesnél viccesebb ötletek kezdtek szárba szökkenni. Végül, hosszas ötletelés után megszületett a végső név, amely mindenki arcára széles mosolyt varázsolt. Ez lett a tökéletes választás: egy mozaikszó, amely így hangzik: BOOKSz. A névhez egy vidám, könyvkupacon ülő mosolygó szurikáta is társult, ami csak tovább fokozta a csapat lelkesedését.

A csapat azóta is havonta találkozik. Az augusztus volt az egyetlen kivétel.

Miket olvasnak a BOOKSz-tagok? A kérdés megválaszolása előtt mindenképpen ki kell térnünk a klub működésére. Minden hónapban valaki ajánl egy könyvet. Nincsenek megkötések. Ez lehet az illető kedvence vagy kedvenc írójának legújabb regénye, lehet egy friss és ropogós megjelenés vagy egy teljesen kívülálló ajánlata. A lényeg, hogy a BOOKSz-tagok a saját példányuk mellett egyet megvásárolnak az iskola könyvtára részére, hátha akad valaki, aki kikölcsönözné onnan. A kibeszélőknek egy moderátora van, aki arra figyel, hogy mindenki szóhoz jusson, elmondhassa azt, ami benne van a könyvvel kapcsolatosan, illetve pár sarkalatos pont mentén irányítja a beszélgetést is.

Mivel ez a 11 pedagógus eltérő olvasási háttérrel és szokásokkal bír, az első találkozások inkább a felfedezés fázisában zajlottak. Hiába töltünk éveket egy térben, az "olvasási stílusaink" rendkívül eltérőek. Az első könyvek valódi ismerkedési lehetőséget jelentettek számunkra. Felfedeztük, kinek hol vannak a határai, milyen könyveket ajánlhatunk egymásnak, meddig merészkedhetünk, és milyen nehézségi szinten érdemes megállnunk. Így az elején a könnyed, történetközpontú, szórakoztató irodalom került a középpontba. Ahogy a tanév végéhez közeledtünk, beiktattunk egy szakmai szempontból releváns olvasmányt is, Steigervald Krisztián Generációk harca című művét. Ezt követően tovább folytattuk a szórakoztató irodalom felfedezését, ám a választott szövegek már egyre igényesebbek lettek, és a témák is komolyabb mélységet nyertek.

2024-ben összesen 10 közös könyvet olvastunk el, amelyek együtt 3533 oldalt tesznek ki. Az év első hónapjában, az évfordulónkon, rögtön két Linn Stromsborg-könyvvel kezdtük a kalandunkat. A kibeszélésünk talán még most is tartana, annyira gazdag és sokszínű a két, magyarul is elérhető mű.

Miért érdemes csatlakozni a BOOKSz közösségéhez? Mert igazi terápia! És most nem csupán az olvasásra gondolok, hanem arra a különleges élményre, amit a könyvek közös felfedezése és a kötetlen beszélgetések adnak. A találkozóink után mindig tele vagyunk jókedvvel, és másnap örömmel osztjuk meg a csoportunkban, milyen fantasztikus órákat töltöttünk együtt. A közös olvasás során nemcsak a történetek mélységeibe nyerünk bepillantást, hanem mások nézőpontjait is megismerhetjük, ami gazdagítja a saját értelmezésünket. Mivel egy igazi csapat vagyunk, minden alkalmat a munkahelyi kihívások megvitatásával indítunk, majd következik egy ízletes ebéd, ami után teljesen belemerülünk a kiválasztott regény minden egyes részletébe. Persze, mindig akadnak olyan szálak, amelyek nyitva maradnak, és ezek adják az alapot, hogy más, érdekes témákról is beszélgessünk – akár a sulis ügyekről, vagy a mindennapi élet kihívásairól. A BOOKSz tagjaként egy igazi közösség része lehetsz, ahol a tanulás és a szórakozás kéz a kézben jár!

A legutóbbi, január 10-i találkozásunkon összegeztük a tavalyi év elolvasott könyveinek számát, és mi magunk is megdöbbentünk, hogy ki hány könyvet olvasott el, amióta BOOKSz-tag. A klubtagok között volt olyan, aki 8 könyvet olvasott el (így is jóval lekörözte az előző évét), de volt olyan is, aki 52-t. A számok óriásiak. És most nem is a két véglet számít, hanem az a teljesítmény, amelyet saját magunkhoz mérten teljesítettünk. Minden tag lekörözte saját magát.

Az együttműködés mellett az közös olvasás is különleges élményt nyújt. Ezáltal új perspektívákból ismerhetjük meg azt a személyt, akivel nap mint nap együtt töltjük az időt. Ez a közös tevékenység talán segít abban, hogy mélyebb empátiával és megértéssel forduljunk egymás felé...

Related posts