Lehet-e olyan szituáció, amikor Ukrajna komolyabb fenyegetést jelent számunkra, mint Oroszország? Igen, már meg is történt! - PestiSrácok
Előállhat-e olyan helyzet, amikor Ukrajna nagyobb veszélyt jelent ránk, mint Oroszország? Hogyne, már elő is állt! Bálint Botond 2025-02-06
Az orosz-ukrán konfliktus egy olyan téma, amely körül sajnos nem alakult ki értelmes párbeszéd politikai ellenfeleink között. Ennek nem csupán az az oka, hogy korlátozott ismereteink vannak a keleti fronton zajló harcok technikai részleteiről és a modern háborús eszközökről, hanem az is, hogy még egy elvileg ideológiáktól független kérdésben sem tudtunk közös alapra helyezni a véleményeinket. Ahelyett, hogy egy közösen elfogadott, értékmentes keretet alakítanánk ki, inkább a nézeteltérések mélyültek el, megnehezítve ezzel a nyílt és konstruktív diskurzust.
Teljesen értelmetlen volt olyan kérdésekre hivatkozni, mint hogy az oroszok milyen tanulságokat vontak le saját történelmükből, hogyan formálják önmagukról és a világról alkotott képüket, vagy milyen típusú kapcsolatokat keresnek a nyugati országokkal. Az orosz nézőpontok bármilyen felvetése azonnal kétségbe vonta az illető hitelességét. A legfrissebb hírek szerint a jelenlegi, egyre nehezebb helyzetbe kerülő ukrajnai kormány titkosszolgálati eszközökkel még inkább belefolyt a nyugat-európai törekvésekbe, amelyek a magyar kormány megbuktatására irányulnak. Ez mindenképpen elgondolkodtató, és figyelmeztet bennünket Ukrajna potenciális veszélyeire a háború utáni időszakban.
Jelenleg Magyarországot instabil politikai környezet veszi körül, ahol számos szomszédos állam kormányozhatatlansággal és belső válságokkal küzd. Ukrajna történelmileg sosem tudott stabil állammá fejlődni, míg Bulgáriában az Egyesült Államok rendszeresen előrehozott választásokat szorgalmaz. Romániában a legutóbbi elnökválasztás első fordulója során olyan problémák merültek fel, hogy a jelöltek nem feleltek meg a várakozásoknak, Szlovákiában és Szerbiában pedig a helyi politikai instabilitásra támaszkodva próbálnak a brüsszeli hatalmi törekvésekkel szembenálló kormányokat leváltani. A Magyar Péter-jelenség is azt mutatja, hogy valakik nem kívánnak stabil kormányokat Európa területén. Franciaországban és Németországban is hasonló hatalmi válságok tapasztalhatók, amelyek gátolják a hatékony kormányzás kialakulását, így a valódi társadalmi problémákra sem találhatóak megfelelő válaszok.
Ma Oroszország egy stabil birodalomnak tűnik, míg az EU nagyon nem látszik annak. Az ilyen történelmi helyzetek általában komoly hatalmi átrendeződéshez szoktak vezetni, Különösen, hogy a másik számunkra lényeges birodalomnak, az USA-nak ezer más baja is van. Hatalmi vákuum van kialakulóban, amelyet szerintünk leginkább a brüsszeli birodalmi törekvéseket támogató mindenféle titkos, féltitkos és teljesen nyilvános befolyásolási műveletek nem szándékoltan gerjesztenek. Brüsszel valódi urai (igazából nem tudjuk, hogy milyen erők harcából születik meg ez a katyvasz), azért gyengítik a nemzetállamok kormányait, hogy a keletkező hatalmi űrbe a brüsszeli bürokrácia türemkedhessen be. Azt láthatólag nem érzékelik vagy nem is akarják érzékelni, hogy a romboláshoz hiába elég erősek, arra azonban képtelenek, hogy valódi befolyást szerezzenek, csak káoszt képesek teremteni. Persze rövid távon a zavarosban halászás jó üzlet sokaknak, de az észrevétlenül kiteljesedő dezintegráció könnyen semmivé tehet minden szerzett jogot és kétségbe vonhat minden tulajdonlást. A minden itt a legalapvetőbb életlehetőségeket is jelentheti, ha az eddig demokratikus berendezkedésű nemzetállamok már a választások integritását sem tudják garantálni, mint Romániában, vagy ha szándékosan rombolják le azt a régi pártok a demokráciát a hatalmuk és főleg az ideológiájuk megőrzése érdekében, mint Németországban, akkor könnyen olyan új leosztás következhet amelyhez új kártyapaklit bontanak, egy teljesen új fajtát, egy eddig nem játszott játékhoz.
De vissza Oroszországhoz és Ukrajnához. Jelen állás szerint Ukrajna, a jelenlegi és sajnos feltehetőleg a jövőbeli rezsimjei is, már most veszélyesebbek ránk, mint az orosz birodalom. Ebben a kifejezésben nem az oroszon, hanem a birodalmon van a lényeg. Az oroszok megértették már, amit az amerikaik és a britek is világosan értettek a fénykorukban. A katonai megszállás és bekebelezés nagyon drága és általában nem eredményez stabil állapotokat, míg a befolyási övezet olcsó és kényelmes általában. Oroszország stabil és stabil is marad, ha már a Jelcin- érában nem omlott össze, akkor egy erős cár alatt nem fog, az biztos. A 2022-es kudarc után Putyin most már reálisan méri fel a birodalma katonai erejét, de azért mindent meg fog tenni, hogy a maradék Ukrajna nevű katasztrófa az EU-é vagy Európáé legyen. Ukrajna ránk nem mint intakt agresszív terjeszkedő állam veszélyes, mint amiről az ukrán nácik álmodoznak, hanem mint egy államszervezési képességek nélküli elit által uralt senkiföldje, ahol a közel-keleti bukott államokhoz hasonlóan, hadurak, törzsi vezetők és egyéb pszichopaták háborúznak az ásványkincsekben gazdagabb területek feletti uralomért.
Ukrajna jelenlegi helyzete komoly fenyegetést jelent minden szomszédja számára. Ez a helyzet nem fog változni akkor sem, ha Trump és Putyin között megegyezés születik. Akik azt gondolják, hogy Ukrajna a legfontosabb szereplő lesz ebben a nemzetközi játszmában, azok súlyosan tévednek. Az oroszok, amint megszerzik a területeket, rendet fognak teremteni, hiszen ebben már van tapasztalatuk. Ami pedig számukra nem hasznos, például a szélsőséges ukrán elemek, azokat gyorsan átpasszolják Európának. Ha ezt nem kezeljük időben, Kelet-Európa közepén egy olyan zűrzavaros terület alakulhat ki, ahol a helyi hadurak még brutálisabb módszereket vetnek be a környező népek zsarolására, hogy eszközöket szerezzenek a már így is sanyarú sorsú ukránok elnyomására. És mindeközben az Európai Unió is a szétesés szélén áll, ha ez esetleg nem lenne nyilvánvaló.
Ukrajna közvetlen fenyegetést jelent számunkra, mivel bármilyen politikai alakulat kerül is hatalomra a vereség után, az elitnek nem marad vesztenivalója. Az elmúlt három év eseményei alapján pedig már megszokták, hogy a zsarolás működik az európaiakkal szemben – különösen az EU irányába. Valakinek feltétlenül pacifikálnia kell Ukrajnát. Ennek hiányában egy olyan válsággóc keletkezik, amely a koszovói és boszniai helyzethez képest is hatványozottan súlyosabb lesz. Kérem, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak mindazoknak, akik ezt a helyzetet előidézték. Az 1914-es és 1939-es korszak nagyjaihoz hasonlóan cselekedtek, és ez nem vitás.
A kép forrása: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko.
Persze, szívesen segítek! Milyen témában szeretnéd a Facebook hozzászólásodat? Ha megadsz néhány részletet vagy kulcsszót, könnyebben tudok egyedi szöveget írni neked.
A jelenlegi geopolitikai helyzet, különösen az európai és orosz-ukrán konfliktus, mély hatással van a kontinens politikai tájára. Oroszország szerepe és vezetői döntései nem csupán a regionális stabilitást befolyásolják, hanem globális szinten is érezhető következményekkel járnak. Az ilyen összetett helyzetekben rendkívül fontos, hogy a nemzetek figyelemmel kísérjék a fejleményeket és együttműködjenek a tartós béke és biztonság érdekében. Az Európai Unió, mint a demokratikus értékek védelmezője, kulcsszerepet játszik abban, hogy válaszokat találjon a kihívásokra, és előmozdítsa a párbeszédet a felek között.