Fedezd fel az elektromos Opel Astra kombit – egy igazi különlegesség, amit már teszteltünk!

Valójában nem szükséges, hogy túlzottan kiemelkedő legyen, hiszen az ár- és méretkategóriában, ahol villanyos kombit keresnek, a lehetőségek meglehetősen korlátozottak. Szerencsére azonban a gyártók nem így közelítették meg a problémát.
A hétköznapi élet szinte bármely kihívására kínál megoldást egy kombi, míg a szabadidő-autók egyes helyzetekben nem mindig elegendőek. A magasabb üléspozíció mellett a kombik rengeteg előnnyel bírnak, de az utóbbi évek a SUV-k népszerűségének jegyében teltek. Bár folyamatosan csökken a számuk, a kombik még mindig jelen vannak a piacon – például a Volkswagen Passat már kizárólag kombi változatban elérhető. Ha viszont a karosszériaformát szeretnénk megtartani, és elektromos hajtásláncot keresünk, a lehetőségeink drámaian lecsökkennek. Az BMW i5 annyira kiemelkedő teljesítményt nyújt, hogy szinte feleslegessé teszi a többi elektromos kombi iránti keresletet. Ugyanakkor a jelenlegi gazdasági helyzet nem kedvez a magas árkategóriás autók vásárlásának, így sokan csak álmodozhatnak egy 30 millió forint feletti járműről.
Sajnos az sem általános, hogy ha 30 millió épp nem fér bele a családi büdzsébe, legalább az önrész és a törlesztési képesség adott egy 17 milliós elektromos kombi megvásárlásához, de ez nem az Opelen múlik. A megint nehéz időszakát élő márka klasszikus slágertípusa ötajtós és Sports Tourer karosszériával, benzines, hibrid, plug-in hibrid, dízel és elektromos meghajtással is kapható, úgyhogy akinek a típus tetszik, az szinte biztosan talál a felhasználási módjához ideális Astrát.
Teljes mértékben megértem, ha valaki vonzódik az Astrához. Én magam is élveztem a háromhengeres motort, és a GSe csúcsmodellje is elnyerte a tetszésem, amennyiben nem keverjük össze a sportautók világával.
De mi a helyzet tesztünk alanyával, az Opel Astra Sports Tourer Electrickel? Az ötajtós kifejezetten jó formájú, az egyébként szintén ötajtós kombi nem tudja azt a vagányságot hozni, ha viszont önmagában nézzük a karosszériát, elégedettek lehetünk - nem meglepő, akár Caravannak, akár Sports Tourernek hívták, az Astra kombik dizánjára mindig jutott figyelem, nem alibizték el a dolgot utólag rábiggyesztett fenékkel.
A csapott, de szebb, és a derékszögtől derékszögig tartó, de praktikusabb farkialakítás között az Opelnél megtalálták a közös nevezőt, az alaphelyzetben 516 literes raktér így is 164 literrel nagyobb a sima Astráénál, és több mint másfél köbméteresre bővíthető, úgyhogy a 2040-es évek szobafestői és kőművesei is astrázhatnak majd, amennyiben egy huszonéves villanyautó lesz a rentábilis választás akkoriban.
Ha elektromos Astrát választunk, egy olyan modellt kapunk, amely 156 lóerős teljesítménnyel és 270 Nm nyomatékkal rendelkezik. Az autó 0-ról 100 km/h-ra 9,3 másodperc alatt gyorsul, és a végsebessége 170 km/h. Az akkupakk kapacitása 54 kilowattóra, és ebben a konfigurációban nincsenek különféle teljesítményváltozatok vagy eltérő méretű akkumulátorok. Ez a megoldás nem is hiányzik, ha világosan látjuk az autó célját: egy olyan kompakt jármű, amely ideális választás lehet a mindennapi közlekedéshez, sőt, akár családi használatra is tökéletesen megfelel. Téli körülmények között a valós hatótáv inkább 300 kilométer körüli, mint a hirdetett 400, de ha hosszabb útra indulnánk, az sem jelent problémát. Az Astra ugyanis egyenárammal akár 100 kilowattal is tölthető, így fél óra alatt elérhetjük a 80%-os töltöttséget, ami nagyban megkönnyíti az utazásokat.
A vezetési élmény itt a villanyautók világában értendő: csendesen és kényelmesen suhanhatunk, miközben az eco vagy normál üzemmód segítségével könnyedén alkalmazkodunk a forgalom üteméhez, sőt, még a hatótávunkat is megnyújthatjuk. Ha szükséges, a padlógázt választva vagy sportmódban kihasználhatjuk az Astra teljesítményét, de érdemes megjegyezni, hogy az így nyert izgalom nem kompenzálja az akku lemerülésével járó kilométerveszteséget. Az 1,7 tonnás súly nem tűnik rossznak, de a tömeg/lóerő arány, a normál közlekedéshez optimalizált futómű és a jármű egyéb jellemzői nem igazán ösztönöznek arra, hogy sietve kimerítsük az akkumulátort.
Az Astra kombi mindig is az ésszerűség szimbóluma volt, és ez a jellemzője most sem változik, még az új L generáció esetében sem, amely már nem használ belsőégésű motort. Az alapfelszereltség lenyűgöző, hiszen tartalmazza a hőszivattyút, adaptív LED fényszórókat, automata légkondicionálót, két tízcolos monitort, telefontükrözést, parkolóradart elöl és hátul, valamint különféle vezetéstámogató rendszereket. A jobban felszerelt változatok, mint például a napfénytetős és az igazán kényelmes AGR ülésekkel ellátott tesztautó, pedig arra engednek következtetni, hogy talán már a prémium szegmensbe is belépett.
Ez a modell is bővelkedik a csillogó, fekete műanyagban, ami nem éppen a legizgalmasabb választás. A fejlesztők sajnos nem használták ki a lehetőségeket, így a kormány mögötti kijelző nem éppen a szórakoztató grafikákról híres – de nézzük a jó oldalát: könnyen áttekinthető! A klímavezérlésnek viszont tényleg vannak rendes gombjai, ami mindig üdvözlendő. A hátsó ülésekben felnőttek is kényelmesen elférnek, és az üléstámlák lehajtásával egy tágas, sík raktér varázsolható. Bár az ára könnyedén elérheti a 20 milliót, inkább közönyt kelt, mintsem utálatot.
A Stellantis portfóliójában a közvetlen versenytársak közé tartozik a Peugeot 308 SW elektromos verziója, amely méretét és adottságait tekintve szinte azonos az Astrával. Azonban a Peugeot belső tere olyan futurisztikus élményt nyújt, mintha egy űrhajó fedélzetén ülnénk, így valószínűtlen, hogy a két modell egymás vásárlóit elcsábítaná. Az Astra háromhengeres kombi akciós ára 9,6 millió forint, míg az elektromos változatért 17,2 milliót kérnek - kérdéses, hogy az a vásárlói csoport, amelyik ennyiért Astrát vásárol, hajlandó-e az Electric mellett dönteni, főleg, hogy mindössze egymillióval drágább a GSe változat. Mindenesetre, az Opeltől ez egy különleges lépés, hogy lehetőséget ad a választásra.