A szakértők döbbenten figyelik: most már az űrből is jól látható, milyen súlyos problémák sújtják a Balatont.

Már a fél Balatont érinti: a probléma olyan súlyossá vált, hogy a korábban tisztább keleti partszakaszokon is zöldell a víz.
A Sentinel-3 műhold lenyűgöző felvételeket készített a Balatonról, amelyek meglepetést okoztak a szakértők körében. A képek alapján egyértelműen kiderült, hogy a tó vizében megjelentek a fonalas cianobaktériumok – számolt be róla a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet.
A keleti partszakasz már szennyezés jeleit mutatja, és szélcsendben a part mentén jelentős algatömegek halmozódhatnak fel. Egy friss műholdfelvétel alapján jól látható, hogy a Balaton középső területein az a-klorofill koncentrációja rendkívül magas – számol be róla az ATV.
A kutatók szerint az algafajok elszaporodásához a tó vízhőmérsékletének emelkedése járult hozzá. Az idei év egyik meglepetése, hogy a korábban algában szegényebb keleti medencék (például a Siófoki-medence) is elérték vagy megközelítették a nyugati medencék algabiomassza-szintjét.
A-klorofill szintjük 8-10 µg/l között mozog, ami még mindig jelentősen alatta marad a WHO által megállapított 75 µg/l-es egészségügyi határértéknek. Ennek ellenére a víz már ebben a koncentrációban is észlelhető zöld árnyalatot ölthet, ami figyelmet érdemel.
A legutóbbi súlyos helyzet 2020 nyarán történt, amikor a tó nyugati medencéjét szükségessé vált kitisztítani. A kutatóintézet megállapításai szerint a fonalas cianobaktériumok eloszlása nem homogén a vízben; szélcsendes időszakokban hajlamosak a felszínre és az áramlási holtterekbe tömörülni. Ez a strandok és a partközeli zónák esetében időnként jelentős mennyiségű összegyűlést eredményez, de amint fújni kezd a szél, ezek a felhalmozódott anyagok gyorsan elhagyhatják a területet.