Putyin egyik legközelebbi munkatársának szavai megerősítették: az orosz gáz, nem pedig az azeri, lenne az, amit Ukrajnán keresztül szállítanának.

Miközben az ukrán elnök talán úgy tudná eladni odahaza a gáztranzit újraélesztését, hogy a vezetékben azeri gáz halad, és a szlovákok is úgy próbálják beállítani a helyzetet, hogy azeri gázt vennének Ukrajnán át, aközben az orosz elnöki szóvivő egy keddi tájékoztatón felfedte: ők nagyon örülnek a brüsszeli fejleményeknek, mert végre ismét orosz gázt tudnak majd eladni Ukrajnán keresztül az uniós tagállamoknak.
Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki szóvivő, keddi nyilatkozatával egy különösen kényes időszakban állt elő. A sajtótájékoztatón úgy reagált, hogy Magyarország és Szlovákia nemrégiben ígéretet kaptak az Európai Bizottságtól: részt vehetnek az ukrajnai gázszállítások újraindításáról folytatott tárgyalásokban.
A hétvégén Volodimir Zelenszkij ukrán elnök már felvetette, hogy végülis az azeri gáz továbbítására igenis használhatnák az ukrán vezetékszakaszt, aztán a tegnapi brüsszeli fejleményeket Jurij Blanar szlovák külügyminiszter úgy nyugtázta, hogy végre visszakerült a tárgyalóasztalra az a terv, amit mindig is szorgalmaztak, miszerint jöhetne azeri gáz Ukrajnán át (miközben az oroszokkal állnak szerződésben évi 3 milliárd köbméteres mennyiségre).
Az azeri gáz ukrajnai szállításával kapcsolatos átlátszó tervekről rántotta le a leplet Peszkov a keddi nyilatkozatával,
A Reuters híradása alapján az a személy, aki ezt kijelentette:
Ha vannak vevők - ez kereskedelem, Oroszország érdekelt a kereskedelem folytatásában. Mi érdekeltek vagyunk a saját termékeink eladásában, különösen azért, mert azok nemcsak versenyképesebbek az amerikai cseppfolyósított gázzal szemben, hanem sokkal előnyösebbek az európai vevők számára.
Ezért egyértelmű, hogy az orosz fél nem érdekelt az azeri gáz ukrajnai tranzitjában; sokkal inkább saját orosz gázmolekuláik értékesítésére törekednek az uniós tagállamok felé, mivel szerintük ez a megoldás gazdaságosabb. Ez a megállapítás megerősíti a délelőtti elemzésünket, amely alapján sem műszaki, sem földrajzi, sem pénzügyi szempontból nem tűnik valószínűnek, hogy az esetlegesen újrainduló ukrajnai tranzit során valóban azeri gáz érkezne az EU-ba.
Valószínűleg inkább az orosz gáz azeri származásúként való feltüntetése lesz a jellemző.
Az azeri-orosz gázswap megállapodás keretében az orosz fél továbbra is értékesíti saját gázkészleteit az EU piacán, miközben párhuzamosan egyeztetéseket folytat az azeri partnerekkel. Ezzel a lépéssel mindkét ország igyekszik optimalizálni energiakereskedelmét, és fenntartani a stabilitást a gázellátás terén, miközben a geopolitikai helyzetet is figyelembe veszik.
Nagy kérdés, hogy az érintett felek – Ukrajna, az Európai Bizottság, Szlovákia és Azerbajdzsán – végül hajlandóak lesznek-e megállapodni a következő hetekben zajló tárgyalások során, és hogy a közvélemény hogyan reagál majd a fejleményekre. Csütörtökön talán világosabb képet kapunk a helyzetről, hiszen Robert Fico újra Brüsszelbe utazik, hogy az ukrajnai tranzit újraindításáról egyeztessen a Bizottsággal.