Ferenc pápa temetése megtörtént.


A Santa Maria Maggiore-bazilikában örök nyugalomra helyezték Ferenc pápát. A hat kilométeres útvonalat, amelyen a Szent Péter térről papamobilon vitték a koporsóját a főszékesegyházba, gyászolók ezrei szegélyezték.

A pápa koporsója három napon keresztül a Szent Péter-bazilikában állt, ahol több mint 250 ezren tisztelegtek előtte. Péntek este a bíborosok közösen zárták le a koporsót, amelyben helyet kaptak a Ferenc pontifikátusa alatt veretett érmek, valamint a Rogito, azaz a pápa életrajza, melyet a bíborosok aláírásukkal hitelesítettek. Az elhunyt arcát végül egy fehér selyemkendővel borították el, ezzel jelezve, hogy már nem e világra, hanem Krisztusra néz.

A gyászmisét a Szent Péter téren tartották, ahol mindössze néhány nappal ezelőtt, húsvétvasárnap, az elhunyt pápa még áldást osztott. A szertartáson a bíborosi kollégium dékánja, a 91 éves Giovanni Battista Re vezette az eseményeket. A Vatikán hivatalos tájékoztatása szerint 220 bíboros és 750 püspök tisztelte meg jelenlétével az alkalmat. A mise kezdetén a bazilikából, azon a különleges bal kapun keresztül hozták ki a koporsót, amely csupán a pápák temetésekor nyílik meg. Az egyszerű, dísztelen koporsón Máté evangéliuma feküdt, az elhunyt kívánságának megfelelően az emelvény virágdíszítése is szolid volt. Ahogyan II. János Pál búcsúztatásakor, most is a szél lapozott bele az evangéliumba.

A Szent Péter tér és környéke teljesen megtelt, körülbelül 200 ezer ember gyűlt össze, hogy részt vegyen a gyászszertartáson, amelyet öt monumentális képernyőn is közvetítettek. A szertartás hagyományai a 14. századra nyúlnak vissza, de 1998-ban II. János Pál frissítette, míg 2024-ben Ferenc pápa egyszerűsítette az eseményt, hangsúlyozva, hogy ez valójában egy alázatos pásztor búcsúja, nem pedig egy világi hatalomé.

A Vatikán sajtóirodája szerint 130 külföldi delegáció és ötven uralkodó, valamint államfő vett részt Ferenc pápa temetésén, köztük Fülöp spanyol király, Károly Gusztáv svéd király, Albert monacói herceg, Vilmos brit herceg, Abdullah jordán király, az amerikai, a francia, az argentin, és a brazil elnök, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Ott volt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, akinek a részvételét az utolsó pillanatig bizonytalanság övezte. A szertartás előtt a Szent Péter-bazilikában találkozott Donald Trump amerikai elnökkel, akit a Szent Péter téren a vatikáni protokollisták két ukránpárti államfő közé ültettek. Trump jobbján a finn elnök, felesége Melanie balján az észt elnök kapott helyet. Szlovákiát Peter Pellegrini köztársasági elnök és Juraj Blanár külügyminiszter képviselte, Magyarországot Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök. Annak ellenére, hogy szombaton zajlott, a temetésen részt vettek a zsidó hitközség képviselői is.

A gyászmisén Re bíboros beszédében hangsúlyozta Ferenc pápa közvetlen és empatikus természetét. "Ő volt az emberek pápája, aki mindenkihez közel szeretett volna kerülni, különösen azokhoz, akik a társadalom peremén éltek" - fogalmazott. Kiemelte, hogy a pápa mindig arra ösztönzött minket, hogy hidakat építsünk egymás között, nem pedig falakat. Amikor megemlítette, hogy Ferenc pápa az Egyesült Államok és Mexikó határán celebrálta a misét, a Szent Péter téren hatalmas tapsvihar tört ki. Re bíboros rámutatott arra is, hogy Ferenc pápa életének középpontjában a béke állt, és mindig hangsúlyozta, hogy a háború mindannyiunk számára fájdalmas és tragikus következményekkel jár.

A gyászszertartás végén a koporsót Róma utcáin, fedetlenül, egy külön erre a célra átalakított papamobilon szállították a Santa Maria Maggiore-bazilikába. Ez a templom Európa első Szűz Mária tiszteletére emelt helyszíne. A felette köröző fehér pápai helikopter szimbolikus jelenléte még meghittebbé tette a búcsú pillanatait.

Kiválasztott végső nyughelye, a Santa Maria Maggiore Főszékesegyház különösen közel állt a jezsuita Ferenc pápa szívéhez. Rendjének alapítója, Loyolai Szent Ignác itt mutatta be 1538 karácsonyán első miséjét. A főszékesegyház lépcsőjén hajléktalanok és szegények és menekültek várták a koporsót - köszönetül azért, hogy a rászorulóknak különös figyelmet szentelt az elhunyt egyházfő. Az ottani szertartáson már csak néhány bíboros, a pápa közvetlen munkatársa és családtagjai vettek részt.

A Salus Populi Romani kegykép mellett nyugszik

Ferenc, a nyolcadik pápa, akit a 340-ben emelt bazilikában helyeztek örök nyugalomra, a történelem mélyén rejtőzik. Az utolsó, akit itt temettek, IX. Kelemen pápa volt, aki 1669-ben kapott örök helyet e főtemplomban. Érdekesség, hogy a Szent Péter-bazilika és a Szent Péter tér híres építésze, Gianni Lorenzo Bernini szobrász is itt nyugszik. E falak között található Máté apostol és Szent Jeromos földi maradványai is, akik mindannyian hozzájárultak a keresztény hit történetéhez.

Ferenc pápa sírja különleges kívánsága alapján az Assisi Szent Ferenc oltára és a Salus Populi Romani kegykép közötti térségben található. A Római Nép Megmentője, Mária kegyképe mélyen összefonódik a jezsuita Ferenc pápa életével; minden külföldi útja előtt és után itt keresett vigaszt és erőt. 2020-ban, a Covid-járvány árnyékában, gyalogos zarándoklatot tett a kegyképhez, amelyet a hiedelmek szerint 1522-ben a pestis elől mentett meg Róma lakóit. 2020. február 27-én az eső áztatta Szent Péter térre vitték a kegyképet, ahol a pápa egyedül imádkozott a szent ikon előtt. Most, hogy sírhelye a közelében nyugszik, a feliraton csupán a "Franciscus" név olvasható, és vasárnap reggel óta látogatható a hívek számára.

Ferenc pápa emlékére szülőhazájában, Argentínában is megemlékeztek, ahol Buenos Airesben a római szertartással egy időben gyászmisét rendeztek. Ezt követően gyászmenet indult, amely során felkeresték azokat a fontos helyszíneket, ahol Jorge Maria Bergoglio szerzetesként, papként és püspökként szolgált.

Szlovákiában a temetés napján a kormány nemzeti gyásznapot hirdetett, hogy kifejezze tiszteletét. Ennek keretében este a pozsonyi vár falaira vetítik a pápa arcmását, miközben a várat különleges világításban tündököl.

Related posts