Az epilepsziás rohamok és a rágócsontok kapcsolata érdekes és összetett téma. Az epilepszia egy neurológiai állapot, amely különböző típusú rohamokat okozhat, a rágócsontok viszont a táplálkozás során fontos szerepet játszanak. Bár a rohamok közvetlen öss


Tavaly különös esetekre derült fény, amikor marhabőrből készült rágócsontok mérgezéses tüneteket idéztek elő háziállatoknál. A problémát az okozta, hogy ezek a termékek jelentős mennyiségű idegmérget tartalmaztak. Ez a méreganyag a szervezet kreatinin lebomlásának eredményeként, valamint az állati eredetű termékek gyártása során zajló oxidációs folyamatok következményeként került a kutyák és macskák szervezetébe.

A Magyarországon, Németországban, Finnországban, Belgiumban és Svájcban tapasztalt esetek kapcsán megkerestük dr. Pálosi Csabát, a Noé Bárkája kisállatklinikát vezető szakembert, hogy tájékozódjunk a Maros megyében előforduló, rágócsontokhoz kapcsolódó mérgezésekről. Dr. Pálosi elmondta, hogy a rendelőjükben egy esetben merült fel erős gyanú, ahol a kutya hányással és hasmenéssel küzdött. Az állapotot három napig tartó intenzív tüneti kezeléssel – beleértve infúziós terápiát és hányáscsillapítót – sikerült stabilizálni, és végül a kutyát sikeresen meggyógyították. A gyanú egy marosvásárhelyi boltban vásárolt jutalomfalatra terelődött, azonban a rágócsont vegyi összetevőit nem vizsgálták meg.

A szakértők úgy tűnik, sikeresen azonosították a tavaly ősszel tapasztalt, rágócsontokhoz kapcsolódó mérgezési esetek okát. A súlyos idegrendszeri tünetekkel és hallucinációkkal járó állapotért felelős méreganyagot Schleswig-Holstein egyik kutatólaboratóriumában mutatták ki. Kiderült, hogy a szennyezett rágócsontok jelentős mennyiségben tartalmaztak egy metil-guanidin nevű idegmérget. Ez az anyag a kreatinin lebomlása és az állati eredetű termékek előállítása során zajló oxidációs folyamatok következményeként keletkezik. Érdemes megemlíteni, hogy a metil-guanidin a krónikus veseelégtelenségben szenvedő állatok szervezetében is felhalmozódik, ami a végső stádiumban lévő egyedeknél tapasztalható idegrendszeri tünetek (mint például nyugtalanság, remegés, görcsrohamok) kialakulásáért is felelős.

Related posts