Nyáron különösen fontos, hogy körültekintően válasszuk meg a gyógyszereinket, hiszen bizonyos készítmények veszélyes hatásokat gyakorolhatnak a forró időjárásban. Legyél óvatos, és figyelj arra, mit szedsz be!

Fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, szívgyógyszerek és pszichiátriai készítmények – mindössze néhány példa arra a széles spektrumú gyógyszerlistára, amelyek UV-fény hatására fokozhatják a bőr fényérzékenységét.
A leggyakoribb jelenség a fototoxikus reakció, amely olyan, mintha a bőr leégne: piros, fájdalmas és akár hólyagos is lehet. Ez a reakció gyakran dózisfüggő, ami azt jelenti, hogy minél nagyobb mennyiségű gyógyszert és napfényt kap a bőr, annál intenzívebb hatásra számíthatunk. Emellett létezik fotoallergiás reakció is, amely során az immunrendszer túlzottan reagál, ekcémaszerű, viszkető kiütéseket okozva.
ez napokkal a napozás után, a ruhával fedett területeken is megjelenhet.
A fenti tünetek a szemünket sem kímélik: éghet, bepirosodhat. Hosszú távon ezek a visszatérő reakciók növelhetik a bőrrák kockázatát is.
Mit tehetünk a bőrünk védelme érdekében? Érdemes világos, bőrünket takaró ruházatot viselni, valamint alkalmazzunk fényvédőt. Ha lehetséges, érdemes csökkenteni a gyógyszeradagokat, és fontoljuk meg a gyógyszerváltást. Továbbá, ha csak tehetjük, inkább este szedjük be a gyógyszereket, hogy minimalizáljuk a napfénynek való kitettséget.
De soha ne változtassunk az adagoláson orvosi egyeztetés nélkül
- figyelmeztet a szakértő.