Forradalmi megközelítés: lenyűgöző, hogy milyen innovatív módon állítanak elő magokat ebben az országban - Agro Napló
A skót Felföldön található egy különleges természetvédelmi terület, ahol egy alagútban karcsú, szürke nyárfákat nevelnek. A Trees for Life jótékonysági szervezet által működtetett létesítményt "kínzókamrának" is nevezik, mivel itt szándékosan stressznek teszik ki a fákat, hogy magokat termeljenek. Ez a módszer kulcsfontosságú az Egyesült Királyság egyik legritkább és legértékesebb fafajának megőrzésében és szaporításában - számolt be a The Guardian.
A nyárfák rendkívüli gondoskodásban részesülnek az alagútban, ahol különféle megpróbáltatásoknak vannak kitéve. Vízhiányos állapotot idéznek elő számukra, ágaikat levágják, és a törzsüket is felaprítják vagy meggyűrűzik. Bár elsőre kegyetlenségnek tűnhet, ez a megpróbáltatás paradox módon serkenti a fák virágzását és magtermelését, ami elengedhetetlen a nyárfaerdők újjáépítéséhez. Heather McGowan, a Trees for Life újjáélesztési központ asszisztense, részletesen kifejtette e különleges eljárás lényegét:
Az év túlnyomó részében tele szeretettel és gondoskodással fordulunk feléjük, ám a természetes élőhelyükön azt tapasztaljuk, hogy a stressz hatására virágzásra ösztönöznek. Ezt a jelenséget próbáljuk meg reprodukálni az alagút körülményei között, ahol egy kis nyomás alá helyezzük őket, hogy ösztönözzük a fejlődésüket.
A brit nyárfa sajátosságai komoly kihívást jelentenek az erdészeti szakemberek számára. Az Egyesült Királyságban a természetes keresztmegtermékenyítés rendkívül ritka, a fák általában gyökereiken keresztül terjednek. Skóciában az elmúlt négy évtizedben mindössze két tömeges virágzásra került sor: 1996-ban és 2019-ben. Jill Hodge, McGowan felügyelője kiemelte a nyárfa ökológiai jelentőségét:
Ez a fa kiemelkedő szerepet játszik a biodiverzitás fenntartásában, hiszen számos más élőlény számára nyújt otthont. Különösen a ritka mohák, zuzmók, valamint a lepkék és molylepkék számára nélkülözhetetlen élőhelyet teremt, így joggal állhat a lista élén a fajok sokszínűségének támogatásában.
Kenny Hay, a Forestry and Land Scotland (FLS) kormányzati ügynökség szakértője szerint a nyárfák szűkössége lehet az oka annak, hogy nem virágoznak rendszeresen:
Senki sem tudja biztosan, de gyanítjuk, hogy a skóciai fragmentáltságuk alapvetően arra kényszerítette őket, hogy magtermelés helyett inkább a gyökereikből való szívogatásba fektessék energiájukat.
A Trees for Life faiskola az egyetlen Skóciában, amely nyárfa magot termeszt. A csemetéket az FLS és magánprojektek használják fel őshonos fásításhoz. Emellett Angliában is folynak kísérletek a faj meghonosítására és rendszeres virágzásának elősegítésére. Nemrégiben nagyszabású nyárfa helyreállítási projekt indult a Cairngormsban, amelynek célja a faj feltérképezése és visszatelepítése a vadonba. Hay szerint a végső cél az, hogy a nyárfák természetes módon terjedjenek el Nagy-Britannia túllegeltetett hegyvidékein, ami egy hosszú távú, akár 200 éves folyamat lehet.