Forradalmi áttörés az orvostudomány területén: A mesterséges intelligencia új dimenziókat nyit meg az orvosok számára a rákbetegek túlélési valószínűségének pontosabb meghatározásában.

A bostoni Mass General Brigham kutatócsoportja egy innovatív mesterséges intelligencián alapuló megoldást alkotott meg és tesztelt, amely lehetővé teszi a páciensek biológiai életkorának meghatározását csupán egy arcfotó segítségével. Ez a technológia nem a születés alapján számolt kronológiai kort veszi figyelembe, hanem a biológiai állapotot, amely sokkal inkább tükrözi a szervezet egészségi állapotát. Az új eszköz neve: FaceAge.
A biológiai életkor a szervezet öregedésének egyik legfontosabb mutatója, amelyet az orvosok figyelembe vesznek a megfelelő kezelési lehetőségek kiválasztásakor. Ez különösen lényeges lehet például egy rákbetegek esetében, hogy megállapítható legyen, elegendő-e az állapotuk ahhoz, hogy elviseljék a kemoterápiás kezelést, amely gyakran jelentős fizikai megterhelést ró a szervezetre. A FaceAge fejlesztői a közeljövőben, legkésőbb két héten belül, elindítanak egy pilot tanulmányt, amelyben körülbelül 50 páciens fog részt venni – értesült a Washington Post.
A kutatók az alkalmazást mintegy 59 ezer, 60 év feletti egészséges ember fényképe alapján tanították be. Ezután 6 200 rákbetegen tesztelték, mégpedig a sugárkezelés kezdetén készült fotók alapján. Az algoritmus szerint a betegek biológiai kora átlagosan öt évvel volt magasabb a tényleges koruknál. Ráadásul minél idősebbnek tűnt az arcuk, annál rosszabb túlélési esélyeket mutattak - írja a Trend magazin.
A kutatók ezt követően egy érdekes kísérletbe kezdtek, amelynek során nyolc orvost kértek fel, hogy próbálják megjósolni, vajon a végstádiumú rákbetegek közül ki él még hat hónap múlva. A feladatuk során három különböző megközelítést kellett alkalmazniuk: először csupán egy fénykép alapján kellett véleményt formálniuk, ezt követően a fénykép és a klinikai információk kombinálásával, végül pedig a FaceAge technológiát is bevonva, együtt a klinikai adatokkal kellett prognózist készíteniük.