**GEOrgPOLITIKA - Valóban véget ér a konfliktus, vagy a helyzet még súlyosabbá válik? - PestiSrácok** A geopolitikai elemzések során egyre többen teszik fel a kérdést: valóban elérkezett a háború vége, vagy újabb nehézségekkel kell szembenéznünk? A Pesti

**GEOrgPOLITIKA - A háború végének ígérete vagy a helyzet súlyosbodása?** *Georg Spöttle, 2025. január 15.* Az aktuális geopolitikai helyzet folyamatosan változik, és a kérdés, hogy valóban véget ér-e a háború, vagy esetleg még rosszabbra fordul, mindannyiunkat foglalkoztat. Az elemzők és szakértők különböző forgatókönyveket vázolnak fel, és a jövőbeli események előrejelzése egyre nehezebb feladattá válik. Miközben sokan a béke reményében élnek, mások a konfliktus eszkalációjától tartanak. A politikai döntéshozók és a nemzetközi közösség szerepe kulcsfontosságú lehet abban, hogy milyen irányba haladnak a dolgok. Az elkövetkező hónapokban kiderül, hogy a diplomáciai erőfeszítések elegendőek lesznek-e ahhoz, hogy megakadályozzák a további feszültségeket, vagy a háború újabb hullámaival kell szembenéznünk.
Mike Waltz, Donald Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadója, sürgeti a kijevi vezetést, hogy csökkentse a mozgósítási korhatárt 18 éves korra. Waltz véleménye szerint ez stratégiai előnyt nyújtana az orosz erőkkel szemben. Azonban, ha ez a lépés megvalósulna, Ukrajna fiatalokat küldene a harcokba, akik gyakorlatilag tinédzserek, ami drámai következményekkel járna, de a háború kimenetele szempontjából valószínűleg nem hozna lényeges változást.
Mike Waltz, az ABC csatorna This Week című műsorában tett interjújában olyan javaslatot fogalmazott meg, amely szerint ha Ukrajna azt várja el, hogy a világ teljes mértékben támogassa, akkor a behívási korhatárt 26 évről 18 évre kellene csökkenteni. Trump egykori tanácsadója hangsúlyozta, hogy ez a lépés elengedhetetlen a frontvonalak stabilizálásához, hiszen csak így lehetne rávenni Oroszországot a békés megállapodásra.
Waltz maga is katona volt és az amerikai különleges erőknél szolgált a Közel-Keleten és Afganisztánban. Hősiességéért a "Bronz Csillag" érdemrenddel tüntették ki. Később a Pentagonban szolgált és terrorizmus elhárítással foglalkozott, majd Dick Cheney alelnök tanácsadója lett. Trump leendő tanácsadója úgy látja, hogyha Ukrajna meglépi, hogy 26 évről 18 évre szállítja le a mozgósítási korhatárt, akkor azonnal sok százezer friss katonája lenne a frontvonalon. Waltz szerint ezzel azonnal kompenzálni lehetne a élőerő hiányát.
Kétségtelenül bátor szívvel küzdöttek. Igazán nemes és eltökélt álláspontot képviseltek. Ugyanakkor fontos észben tartanunk, hogy a létszámgondokat sürgősen rendezni szükséges. Ez nem csupán a lőszerek vagy a különböző támogatások megszerzéséről szól; sokkal inkább arról van szó, hogy stabilizáljuk a frontvonalakat, lehetőséget teremtve ezzel egy tartós megállapodás létrejöttére.
A háborús retorika szélsebesen teret nyert Németországban és Franciaországban. Olaf Scholz, a német kancellár, megerősítette elköteleződését az ukrán nép iránt, és bejelentette, hogy folytatni fogja a fegyverszállítmányok küldését Ukrajnába. A múlt kedden az ukrán hadsereg hat önjáró löveget kapott Berlintől, és már el is indult a német katonai támaszponton az ukrán katonák kiképzése az új eszközökre. Friedrich Merz, a CDU kancellárjelöltje és pártelnöke, a jövőbeli győzelme esetén 500 km hatótávolságú "Taurus" cirkálórakéták átadását ígérte Volodimir Zelenszkijnek. Emmanuel Macron, a francia elnök, szintén felvetette a francia csapatok esetleges bevetését Ukrajnában, ezzel tovább fokozva a feszültséget a régióban.
Mindezek ellenére az orosz csapatok lassan, de biztosan haladnak előre a frontvonalon. Átlagban napi három települést vonnak ellenőrzésük alá. Az ukránok beismerték, hogy már 30.000 katonájuk dezertált a frontról, másik harmincezer pedig mentálisan és fizikálisan olyan rossz állapotban van, hogy már nem bevethetőek. Ennek az is az oka, hogy sokan már a háború kitörése óta az első vonalban harcoltak. Az állandó stressz miatt teljesen kimerültek.
Az ukrán televízióban két parlamenti képviselő heves kritikát fogalmazott meg Zelenszkij elnökkel és kormányával szemben. Állításuk szerint a korrupció soha nem látott mértékeket öltött Ukrajnában. Katonaorvosok akár négymillió forintnak megfelelő dollárt vagy eurót kérnek azért, hogy valakit alkalmatlannak nyilvánítsanak. A határon való átkeléshez szükséges, hogy a hivatalnok zsebébe ennek az összegnek körülbelül a felét betegyék. A képviselők úgy vélik, hogy Zelenszkij annyi pénzhez jutott a nyugati segélyekből, hogy már gazdagabb lehet, mint Elon Musk.
Sokan úgy gondolják, hogy Zelenszkij szándékosan próbálja elhúzni a háborús helyzetet, hiszen számára ez az egyetlen lehetőség, hogy megőrizze hatalmát. Amennyiben választásokat rendeznének, a jelenlegi társadalmi támogatottsága alapján valószínűtlen, hogy sikerrel pályázna újra a posztjára.
Persze, szívesen segítek! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás példa: "🌟 Csodás napot kívánok mindenkinek! 🌞 Ma egy kis inspirációt hoztam nektek: emlékezzünk arra, hogy a kis lépések is nagy változásokhoz vezethetnek. 💪✨ Milyen célokat tűztetek ki magatok elé a héten? Osszátok meg velem! 😊 #Motiváció #Célok #PozitívVáltozás" Ha más stílusban vagy témában szeretnéd, csak szólj!
Kapcsolódó témákDonald TrumpGeorg SpöttleGEOrgPOLITIKAMike WaltzUSAVezető