Grönlandi választások: a függetlenség iránti vágy jelen van, de számos kérdőjel még mindig lebeg a levegőben.


A grönlandi választásokat a Dániától való fokozatos elválást támogató párt nyerte meg. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakértője úgy véli, hogy a koalíciós megállapodások alakulása kulcsfontosságú szerepet játszik majd a sziget függetlenségi ambícióinak jövőjében.

Meghökkentő eredménnyel zárult a grönlandi parlamenti választás, hiszen a Demokrata Párt került ki győztesen. A várakozások szerint a jelenlegi kormányzó pártok, amelyek a sziget függetlenedését és egy népszavazás kiírását szorgalmazták, lettek volna a befutók. Ezzel szemben a mérsékeltebb irányzat, amely a Dániától való fokozatos elszakadást támogatja, de a gazdasági függetlenség elérését nem sürgeti, végül a legtöbb szavazatot kapta. Németh Viktória, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior kutatója hangsúlyozta, hogy ez a választási eredmény jól tükrözi a grönlandi emberek bizonytalanságát a sziget jövőjével kapcsolatban.

Valószínű, hogy a grönlandi polgárok gondolatai között számos eltérő nézőpont is felmerült, hiszen a választott megoldásuk nem tükrözi egyértelműen a gazdasági és politikai elszakadás vágyát Dániától.

"A kutató az InfoRádióban hangsúlyozta, hogy figyelemre méltó, hogy a második helyezett függetlenségpárti jelölt inkább az amerikai modell iránt vonzódik, és az előző választásokhoz képest jelentős növekedést mutat a népszerűségük. Ugyanakkor a demokraták győzelme világosan rávilágít arra, hogy a sziget jövőjével kapcsolatban még sok kérdés nyitva áll" - tette hozzá Németh Viktória.

A kutató szerint bizonytalan az is, mihez kezd majd kormányon a Grönlandi Demokrata Párt. Mint mondta, sok múlik azon is, hogy milyen koalíciós tárgyalásokat tudnak folytatni. A grönlandi politika irányvonalát az jelöli majd ki, hogy a demokraták kivel lépnek koalícióra. Az Amerika-párti, a választáson második helyet elért erővel, vagy a radikálisan függetlenségpárti harmadik helyezettel - hangsúlyozza Németh Viktória.

Grönland függetlenségi kérdése az utóbbi időszakban egyre inkább a figyelem középpontjába került, különösen Donald Trump korábbi amerikai elnök megjegyzései miatt, aki már a hivatalba lépése előtt felvetette, hogy az Egyesült Államok megvenné a szigetet. Grönland stratégiai elhelyezkedése – Európa és Amerika között – nem elhanyagolható, hiszen itt amerikai katonai bázis is üzemel. Ráadásul a sziget alatt gazdag ásványi kincsek rejtőznek, ami még vonzóbbá teszi az Egyesült Államok, de egyre inkább Kína számára is. Az érdeklődés tehát nemcsak a politikai, hanem a gazdasági szempontok miatt is fokozódik.

"Kínának is jók lennének az esélyei, ha esetleg beruházási lehetőségek nyílnának, újranyitnák a grönlandi bányákat és konzorciumot lehetne vásárolni, ez azonban még a jövő zenéje"

- szögezte le az Oeconomus senior kutatója. Úgy véli, a mostani választás is azt mutatja, hogy ez a verseny még egyáltalán nem lefutott, és maguk a grönlandiak sem biztosak abban, hogy mi lenne az optimális megoldás számukra.

Grönland jelentős autonómiát nyert Dániától, ám gazdasági szempontból továbbra is erősen függ a dán államtól. A grönlandi költségvetésének körülbelül felét a koppenhágai kormány állja, így önállóan nem lenne képes a fennmaradásra.

Related posts