Gumicukor formájú multivitamint szedsz? Van egy kellemetlen hírünk...


A legújabb kutatások rámutattak, hogy a gumicukor formájú multivitaminokból gyakran hiányoznak a létfontosságú vitaminok és szinte az összes ásványi anyag.

A consumentenboud.nl, a holland fogyasztóvédelmi szervezet, arra hívja fel a figyelmet, hogy a színes gumicukorkás multivitaminok nem tartalmazzák a szükséges vitaminok jelentős részét, valamint szinte valamennyi ásványi anyag is hiányzik belőlük.

A holland lap szerint a Fogyasztóvédelmi Egyesület 22 felnőtteknek és 27 gyermekeknek szánt multivitaminos gumicukor összetételét vizsgálta. Egyik beltartalma sem közelítette meg a (rágó)tabletta formájában lévő "normál" multivitaminokét.

A legtöbb termék esetében a minőség és a dizájn mellett a funkcionalitás is kulcsszerepet játszik, hiszen a vásárlók olyan megoldásokat keresnek, amelyek nemcsak esztétikusak, hanem a mindennapi életüket is megkönnyítik.

A 13 vitamin közül 3-4 hiányzik, és a 11 alapvető ásványi anyagból körülbelül 10 nem áll rendelkezésre.

Például az egyik gumicukor alapú multivitamin sem kínál vasat vagy kalciumot. A gyártók magyarázata szerint bizonyos vitaminok és ásványi anyagok kimaradhatnak, mivel a túl intenzív szín vagy a keserű íz nem vonzó a fogyasztók számára.

A gyártók gyakran nem osztják meg nyíltan, hogy mely vitaminokat és ásványi anyagokat hagytak ki a termékeikből. A csomagolásokon gyakran találkozhatunk olyan vonzó állításokkal, mint "minden egyben", "komplett multivitamin" vagy "A-tól Z-ig", amelyek megtéveszthetnek minket.

A felmérés során a leggyengébben teljesítő termék a Holland & Barrett Multi Kind lenmagolaj lett, amely mindössze öt vitamint kínál, ásványi anyagok pedig teljesen hiányoznak belőle. Ezen kívül a Magyarországon is közkedvelt Vitaviva és Hema gyerekeknek készült gumicukrai sem mutatnak sokkal kedvezőbb eredményeket, hiszen csak 6, illetve 7 vitamint tartalmaznak, és ásványi anyagokat egyáltalán nem tartalmaznak. A felnőtteknek szánt gumicukros multivitaminok között a Nordic és a Kruidvat termékek a legszegényesebbek, amelyek szintén népszerűek hazánkban. Ezek csupán 9 vitamint tartalmaznak, miközben ásványi anyagokból is hiányt szenvednek, így a vásárlók joggal érezhetik magukat átverve.

Ahogy azt a 168.hu is említette, a multivitaminok napi fogyasztása nem hozzájárul az élethossz meghosszabbításához, sőt, akár a korai halálozás kockázatát is fokozhatja. Egy 400 ezer résztvevő bevonásával készült kutatás alapján az amerikai tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az egészséges felnőttek számára nem ajánlott a multivitaminok szedése.

A kutatás során a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy az étrend-kiegészítők esetében gyakran hiányozhatnak létfontosságú elemek. Például míg a béta-karotin természetes formában segíthet csökkenteni a rák kockázatát, addig a szintetikus béta-karotin-kiegészítők esetleg éppen ellenkező hatást válthatnak ki, és növelhetik azt. A 20 éves adatokat elemezve a szakemberek azt tapasztalták, hogy a napi multivitamint szedők körében 4%-kal magasabb volt a halálozási kockázat a követés kezdeti időszakában. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a multivitaminok önmagukban fokozzák a kockázatot; lehet, hogy azok az emberek, akik súlyos egészségi problémákkal küzdenek, kezdenek el multivitamint szedni, így a két tényező összefonódása is magyarázhatja a megfigyelt jelenséget.

Dr. Neal Barnard, a George Washington Egyetem orvostudományi adjunktusa, határozottan kijelentette: "A multivitaminok valójában nem nyújtanak valódi segítséget, és gyakran túlzottan vannak értékelve." Véleménye szerint sokkal hasznosabb lenne, ha a multivitaminok helyett inkább tápláló, természetes ételeket fogyasztanánk. Érdekes megjegyezni, hogy az Egyesült Államokban a felnőttek körülbelül egyharmada naponta multivitamint szed, míg az Egyesült Királyságban a felnőttek majdnem fele használ valamilyen multivitamint vagy étrend-kiegészítőt.

Related posts