Íme, egy egyedibb megfogalmazás: "Ezúttal az online vásárlás világába kalauzolunk! De vigyázz, mert lehet, hogy a csalók már a nyomodban járnak!"


A rafinált trükkök mellett a csalók gyakran a legegyszerűbb átverési módszereket is bevetik, hogy elérjék céljaikat.

Országszerte rengeteg a károsult, ugyanis a csalók egész évben aktívan dolgoznak. Az internetes rendelések tökéletes feltételeket teremtenek számukra ahhoz, hogy átverhessék a gyanútlan áldozataikat. A hatóságok folyamatosan dolgoznak az elfogásukon, ám az esetek számát csak akkor lehet csökkenteni, ha mindenki nagyon körültekintően jár el az online vásárlások során - figyelmeztetett az Országos Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.

Ahogyan azt a 168.hu is jelentette, a kiberbűnözők szinte bárhol és bármikor képesek lecsapni áldozataikra. Egyre gyakoribbá válik, hogy telefonon zaklatják a potenciális célpontokat: gyakran valamilyen hivatalos intézmény vagy szolgáltatás munkatársaként mutatkoznak be, és így próbálnak rávenni embereket, hogy osszák meg személyes adataikat, vagy utaljanak pénzösszegeket egy megadott bankszámlára. A telefonálók jellemzően valamilyen sürgős helyzetre, például veszély elhárítására vagy számlatartozásra hivatkoznak, ami sajnos sok esetben sikerrel jár.

Ezen kívül az is hozzájárul a káros tevékenységek elterjedéséhez, hogy napjainkban egyre többen választják az online rendelés lehetőségét. Ekkor gyakran nehéz nyomon követni, hogy valójában ki rejtőzik a másik oldalon.

Érdekes és figyelemfelkeltő történet látott napvilágot a napokban, amelyet a rendőrség osztott meg a nagyközönséggel. A Szekszárdi Rendőrkapitányság nyomozásba kezdett egy csalási ügy kapcsán, miután egy sértett bejelentette, hogy átverték. Az eset lényege, hogy a károsult egy interneten hirdetett, kedvező árú mobiltelefon után kutatott, és miután megtalálta a számára vonzó ajánlatot, azonnal meg is vásárolta a készüléket. Sajnos azonban a telefon sosem érkezett meg, annak ellenére, hogy a vételárat már kifizette. Az ilyen esetek figyelemfelkeltőek, hiszen jól mutatják, mennyire fontos az online vásárlások során a körültekintés és az óvatosság.

A telefonra vonatkozó hirdetést egy közösségi média adás-vételi csoportban bukkantak rá, ahol egy magánszemély ajánlotta fel eladásra. A felek 82 ezer forintban állapodtak meg, amit a sértett előre el is utalt. Sajnos azonban nemcsak a pénz tűnt el, hanem az állítólagos eladó is nyomtalanul eltűnt.

A feljelentés után a hatóságok nyomozásba kezdtek, és hamarosan kiderült, hogy számos hasonló ügy köthető ugyanahhoz az ócsai férfihoz. A házkutatás során meglepő adatokra bukkantak: az elkövető rengeteg hamis hirdetést tett közzé, amelyek révén a jelenlegi bizonyítékok alapján 19 áldozatot csapott be. A férfi különféle fiktív profilokat és bankszámlaszámokat használt, ami lehetővé tette számára, hogy hosszú ideig elkerülje a gyanút. A megszerzett összegeket javarészt a partnerével együtt, különböző ATM-eknél vették fel, így összesen több mint 1 200 000 forintot sikerült illegálisan megszereznie.

Nem mindig mobiltelefon szolgált csalinak, hiszen hirdetéseivel különféle érdeklődési körű vásárlókat igyekezett megszólítani: sportfelszerelések, elektronikai kütyük és könyvek is szerepeltek az általa kínált termékek között. Persze, egyik sem jutott el a vevőkhöz, de a termékek árával sikeresen gazdagodott.

Bár az ócsai férfi már nem tud másokat megkárosítani, a rendőrség figyelmezteti a közvéleményt, hogy országszerte számos hasonló eset fordul elő. Az előre utalás a legrosszabb megoldás ilyen helyzetekben, nemcsak magánszemélyek, hanem vállalatok számára is, mivel a csalók gyakran hamis cégeket hirdetnek, hogy átverjenek bárkit. Ezért fontos, hogy mindig utánvéttel kérjük a csomagküldést, és már a rendelés előtt alaposan tájékozódjunk az eladó kilétéről.

Related posts