Ha egy magyar közösség megerősödik, azzal az egész nemzet is gyarapszik | Székelyhon


A sátor falai között a nemzetpolitika szinte minden aspektusa terítékre kerül, gazdagítva a diskurzust a különböző nézőpontokkal és tapasztalatokkal.

A közösségépítő munka folytatásához a nemzet tagjainak tenni akarására is szükség van - hangzott el a Bethlen Gábor sátor megnyitóján a 34. Tusványos első napján. A sátorban idén száz meghívott fogja körüljárni a nemzetpolitika fő kérdéseit.

Hivatalosan megnyitotta kapuit a 34. Tusványos, és ezzel együtt életre kelt a Bethlen Gábor sátor is, amely évek óta a nemzetpolitikai diskurzusok és gondolatcserék egyik legmeghatározóbb helyszíne. Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet vezetője köszöntőbeszédében hangsúlyozta, hogy idén körülbelül száz előadó várható, és a sátorban a nemzetpolitika szinte minden aspektusa terítékre kerül. Különböző fontos témák, mint például a kisebbségi jogok, identitás, a fogyatékkal élők kérdései, valamint a székely jövőkép is a beszélgetések középpontjába kerülnek.

Erdélyi Rudolf Zalán, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója felidézte, tavaly még közösen nyitották meg a sátrat Potápi Árpád János államtitkárral, aki tavaly tragikus hirtelenséggel hunyt el.

- megjegyezte, hangsúlyozva, hogy az ő emléke és szellemi öröksége alapvető jelentőségű marad a nemzetpolitikai tevékenységben.

A vezérigazgató a támogatásokkal kapcsolatosan felhívta a figyelmet arra, hogy:

"Felszólítok mindenkit, hogy használja ki ezt a páratlan lehetőséget, hiszen jelentős hátralékunk halmozódott fel, és ez egyedülálló alkalom, amelyet a kormány nyújt a nemzetpolitikai támogatások keretében."

A megnyitó rendezvény keretein belül Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára osztotta meg a közönséggel az idei program friss újdonságait. Különleges jelentőséggel bír, hogy a Bethlen Gábor sátorban először kerül megrendezésre a fogyatékosság- és cigányügyi kerekasztal, amely új lehetőségeket kínál a párbeszédre és a közös gondolkodásra.

A nemzeti ügyek vonatkozásában hangsúlyozta, hogy a nemzetpolitika még a legnehezebb időkben is megállta a helyét – legyen szó a koronavírus-járványról, háborús konfliktusokról vagy kemény gazdasági kihívásokról. A magyar kormány elkötelezett abban, hogy ne csupán a nemzet fennmaradását biztosítsa, hanem annak megerősítését is prioritásként kezelje.

"A hatalmas számok mögött mindig ott rejtőznek a kis közösségek, és éppen ezért kulcsfontosságú, hogy erre a részre irányítsuk a figyelmünket. Csak akkor tudjuk megőrizni és folytatni a közösségépítő tevékenységünket, ha mindannyian együttműködünk és támogatjuk egymást" - emelte ki, hozzátéve, hogy ennek a támogatásnak különösen nagy jelentősége lesz a 2026-os választások idején és az azt követő időszakban is.

2025 a jövő nemzedék éve a nemzetpolitikai színtéren, ami különös hangsúlyt helyez a gyermekek és fiatalok jólétére. A Nemzetpolitikai Államtitkárság ebben az évben először indította el a Jövő Nemzedéke Programot, amely 500 millió forintos keretösszeggel várja a civil szervezetek és egyházi személyek pályázatait, akik a fiatalok fejlődését segítik. "Örömmel tudatom, hogy a beérkezett 821 érvényes pályázatból 712-t, azaz több mint 86 százalékot sikerült támogatnunk. (...)

- hívta fel a figyelmet.

Hangsúlyozta, mennyire fontos, hogy a magyarság összefogjon a nehéz időszakokban, hiszen a tét rendkívül magas, és nem engedhetjük meg magunknak, hogy a közösségépítő erőfeszítéseinket kockára tegyük.

„Innen nem fáradtabban, hanem inkább megerősödve kell hazatérnünk, hogy közösen tegyünk valamit a következő időszakban” - mondta Nacsa Lőrinc.

Related posts