Egy különleges felfedezés napvilágra került: egy ókori egyiptomi ivóedényben hallucinogén koktélt azonosítottak. Ez a lelet új fényt vet a régi civilizációk szertartásaira és szokásaira, és felveti a kérdést, hogy milyen szerepet játszottak a tudatmódosít
A Bész istent ábrázoló edényben, amelyet valószínűleg rítusokhoz használtak, pszichedelikus növények, emberi testnedvek és méz maradékait is kimutatták.
Egy lenyűgöző felfedezés született az ókori Egyiptom világából: egy ivóedény, amely Bész, az anyák, gyerekek és a szexualitás istenének ábrázolásával díszített, különleges összetevők lenyomatait rejti. A Tampa Művészeti Múzeum gyűjteményében található, i. e. 2. századra datált edényt vizsgálva a kutatók hallucinogén növények mellett egy sor szokatlan anyagra bukkantak. A kutatás során az edényben pszichedelikus növényi maradványokat, emberi testnedveket, mézet, búzát, szezámmagot, élesztőt és édesgyökeret azonosítottak. A Kultúra.hu a hyperallergic.com cikkére hivatkozva számolt be erről a figyelemre méltó leletről, amely új fényt vet az ókori egyiptomi kultúrára és rituáléikra.
Az edény egyik figyelemre méltó vonása, hogy felfedezték benne a szír rutát, amely különleges képességgel bír: álmélkodásra késztető víziókat idézhet elő, miközben fájdalmak csillapítására is alkalmas. Ezen kívül, történelmileg szülés megindítására vagy akár abortusz elősegítésére is felhasználhatták.
Ezen felül a kék vízililiom, más néven az egyiptomi lótusz maradványai is megtalálhatóak voltak az elegyben, ami...
A kutatók felfedezték, hogy az emberi vér, anyatej és nyálkahártyából származó testnedvek nyomai is jelen vannak az italban. Ezek az összetevők arra engednek következtetni, hogy a nedűt valószínűleg nem hétköznapi fogyasztásra szánták, hanem különleges rituális vagy ünnepi alkalmakra. Elképzelhető, hogy termékenységi szertartások, szüléssel kapcsolatos rítusok vagy éppen isteni inspiráció keresése céljából használták.
Davide Tanasi, a kutatás egyik kulcsfontosságú alakja, úgy véli, hogy az újonnan felfedezett leletek tudományos alapot adnak az egyiptomi mítoszok mögötti valóság feltárásához. Ez a felfedezés lehetőséget teremt arra, hogy jobban megismerjük az egyiptomi vallás eddig kevésbé feltárt aspektusait. Az előkerült edény és a hozzá kapcsolódó artefaktumok betekintést nyújtanak a Bész istenének tiszteletére tartott szertartásokba, melyeket valószínűleg a gízai piramisok közelében, Szakkarában, a Bész-kamrák területén hajtottak végre.