Drámai fordulat a Facebook életében: véget ér egy régóta vitatott és sokak által utált gyakorlat.


A Meta felhagy tényellenőrzési programjával a hozzá tartozó közösségimédia-felületeken és enyhít a vélemények szabad kifejtésének korlátain - jelentette be Mark Zuckerberg, a technológiai óriáscég tulajdonos-elnöke kedden.

Az üzletember egy friss videóban bejelentette, hogy a jövőben nem fognak külső "tényellenőröket" (fact checkers) alkalmazni, hanem az X közösségi platformon elérhető "közösségi bejegyzések" (community notes) rendszerére fognak támaszkodni. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a felhasználók maguk jelezzék, ha problémát észlelnek egy adott tartalommal kapcsolatban.

"Visszatérünk gyökereinkhez, a hibák csökkentésére összpontosítunk, egyszerűsítjük működési politikáinkat, és helyreállítjuk a véleménykifejtés szabadságát felületeinken" - fogalmazott a Facebook alapítója, a Meta tulajdonos-elnöke. A cég a Facebook mellett az Instagram és más közösségi platformok tulajdonosa is.

A Meta 2016-ban, az amerikai elnökválasztás utáni időszakban indította el a tényellenőrzési programját, amely során külső szakértőket vontak be a platformon megjelenő tartalmak felügyeletébe. Az eljárás körül jelentős viták alakultak ki, és sokan bírálták a közösségi médiát, mondván, hogy politikai nyomásra reagálva cselekszik, miközben a "tényellenőrzés" gyakran szelektív volt, s így a konzervatív nézetek elnyomására használták. A közelmúltban a Meta vezetése elismerte, hogy a programjuk "túlságosan messzire mutatott".

Joel Kaplan, a Meta globális igazgatója a Fox News Digitalnak nyilatkozva elmondta, hogy a tényellenőrzési programjuk keretében független külső szereplőkhöz fordultak. Azonban hamar kiderült, hogy a kiválasztott tartalmak politikai elfogultságot tükröznek, és nem minden releváns tartalom kap megfelelő figyelmet.

Kifejtette, hogy a jövőben nem a "úgynevezett" szakértőkre fognak támaszkodni, hanem inkább a közösség erejére, arra bátorítva a felhasználókat, hogy saját maguk formáljanak véleményt az általuk olvasott tartalmakról.

Joel Kaplan említette, hogy a Meta belső tartalommoderáló irányelvein is változtatásokat terveznek, különös figyelmet fordítva azokra a szabályokra, amelyekről úgy vélik,

"túlságosan megszorítók, és nem engednek elegendő párbeszédet olyan érzékeny témákról, mint a bevándorlás, a transzneműség és a gender".

"Biztosítani akarjuk, hogy a párbeszéd szabadon, a cenzúrától való félelem nélkül történhessen a felületen"

- fűzte hozzá a Meta globális vezetője.

Kaplan a Trump-adminisztráció közelgő hivatalba lépését egyedülálló lehetőségnek látta a változások végrehajtására. Kiemelte, hogy ez a kormányzat éppen az a típus, amelytől a legkevésbé várható el, hogy a vállalkozásokra nyomást gyakoroljon a cenzúra érdekében, és amely hatalmas támogatója a szólás szabadságának.

A közösségi tartalom ellenőrzésének új megközelítése először a Meta amerikai platformjain valósul meg.

Related posts