Jobban hiszünk az idegenek jószándékában, ha egy közös esemény sz színhelyén találkozunk, különösen egy pohár ital társaságában.
Az ivás és a részegség szoros kapcsolatban áll azzal a ténnyel, hogy hajlamosabbak vagyunk bízni másokban, ha közös élményeket osztunk meg velük - ez derült ki a Budapesti Corvinus Egyetem legfrissebb kutatásából.
Az alkoholfogyasztás már régóta ismert kockázatokat rejt magában az egészségünkre nézve, de a legújabb kutatások új dimenziókat nyitnak meg, amikor a mérsékelt társas alkoholfogyasztás viselkedésbeli hatásaira fókuszálnak. Ezek az eredmények arra figyelmeztetnek, hogy nemcsak a fizikai egészségünket befolyásolja az alkoholfogyasztás, hanem a társas interakcióinkra és szokásainkra is jelentős hatással van.
"A kutatásunk egyfajta belső csoportképződés folyamatát vázolja fel, amely során az ivók fokozatosan egyre nagyobb bizalommal fordulnak egymás felé. Mindez egy közös esemény keretein belül zajlik, ahol az alkoholfogyasztás szinte természetes normává válik" - mondta Giuseppe Attanasi, a Corvinus Egyetem professzora. Munkatársaival együtt több mint 1800 résztvevőt kérdeztek meg egy jelentős zenei fesztivál alkalmával, hogy alátámasszák kutatásuk hipotéziseit. Az eredményeket a Journal of Behavioral and Experimental Economics című szaklapban publikálták.
Az interjúk során az alanyok mellett szondázást is végeztek, ahol önértékelés alapján kellett megosztaniuk, mennyire érzik magukat részegnek. Ezen kívül a kutatók különböző bizalmi aspektusokat is vizsgáltak, amelyek azt mutatták meg, mennyire bíznak másokban az alanyok.
Az eredmények pozitív és szignifikáns kapcsolatot mutatnak az alkoholmérgezés foka, valamint az esemény többi résztvevője és ezen belül az ottani alkoholfogyasztók iránti bizalom között. Viszont nincs összefüggés a részegség mértéke és a mások iránti általános bizalom között, sőt inkább az feltételezhető, hogy az általános bizalom csökken.
A kutatás során megfigyelték, hogy a résztvevők túlnyomó többsége úgy véli, hogy ők kevesebb alkoholt fogyasztanak, mint a fesztivál többi látogatója. Érdekes módon sokan csoportnyomásként élik meg az ivás mennyiségét, mintha a környezetük elvárásai befolyásolnák a döntéseiket.
"Mivel az alkoholfogyasztás segít az egyénnek jobban megbízni valakiben, aki szintén iszik (és aki az egyén vélekedése szerint többet iszik nála), ez úgy tekinthető, hogy az egyén csoportos viselkedésként fogadja el az ivást. Ha az alkoholfogyasztást az ugyanahhoz a csoporthoz való tartozás jeleként érzékelik, ez megmagyarázhatja, hogy miért magasabb a bizalmi szintjük más ivók iránt az adott eseményen" - fejtették ki a kutatók.