Jövőre kiderül, hogy mennyit keres a munkatársad – Az Európai Unió fellép a bérszakadékok ellen. | szmo.hu


Hamarosan az összes jelentősebb vállalat számára kötelezővé válik, hogy álláshirdetéseikben feltüntessék a fizetési sávokat. Emellett az Európai Unió területén a nemek közötti bérkülönbségekről is kötelező nyilvános jelentést kell készíteniük.

2026 júniusától kezdődően minden olyan uniós vállalat, amelynek létszáma meghaladja a 100 főt – beleértve a Magyarországon működőket is – kötelezően köteles lesz feltüntetni a fizetési sávokat az álláshirdetéseiben. Ezen felül, a nemek közötti bérkülönbségekről belső jelentést is kell készíteniük. Az új uniós irányelv célja a bérek átláthatóságának fokozása és a munkahelyi nemi egyenlőtlenségek minimalizálása.

A vállalatoknak nem csupán az új munkavállalók jövedelméről szükséges átláthatóbb információt nyújtaniuk, hanem arról is, hogy van-e eltérés az azonos vagy hasonló pozícióban dolgozók bérezése között. Amennyiben a nemek közötti bérkülönbség meghaladja az 5 százalékot, kötelezővé válik közös bérértékelés készítése, valamint intézkedések megtétele a bérszakadék megszüntetése érdekében.

A Telex cikkében olvasható, hogy bizonyos országokban már most is észlelhetők a pozitív változások: Kanadában és az Egyesült Királyságban a hasonló szabályozások bevezetésének köszönhetően csökkent a bérszakadék, míg Szlovákiában a nyilvános bérsávok alkalmazása után emelkedett az átlagfizetés, különösen a nők és a hátrányos helyzetű munkavállalók esetében. Ugyanakkor a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy...

Az új szabályok értelmében az álláshirdetésekben nem lesz elég a sokakat bosszantó, mára szinte pejoratív jelzővé silányult "versenyképes" fizetés emlegetése, ráadásul a hirdetéseknek nemi szempontból semlegesnek kell lenniük. Nem lehet majd például kifejezetten takarítónőt vagy pultoslányt kereső hirdetést feladni. A munkaszerződésekben tilos lesz a fizetés összegére vonatkozó titoktartási záradék, a munkavállalók pedig tájékoztatást kapnak arról, hogy a hasonló munkakörben dolgozó kollégáik mennyit keresnek. A cégeknek pedig a nemek közötti bérkülönbség mértékéről kimutatást kell készíteniük.

A férfiak és nők közötti bérkülönbség hazánkban 17,9%-ra tehető, míg az uniós átlag mindössze 12%. Ennek ellenére Magyarországon még mindig nem készült el a szükséges jogszabálytervezet az irányelv átvételéhez, és a társadalmi egyeztetések sem indultak el. Civil szervezetek, mint az Amnesty International, folyamatosan hangsúlyozzák az átláthatóság sürgető bevezetésének fontosságát. Ráadásul a legfrissebb felmérések alapján a magyar lakosság többsége is a kezdeményezés támogatására szavazna.

Related posts