Donald Trump keze egészen Kőbányáig elér, mintha csak a távolságok nem lennének akadályok számára.


Bármennyire is próbál egy ember új irányt venni az életében, ha az egyik legfontosabb szükséglete – a biztonságos otthon – nem teljesül, minden erőfeszítése hiábavalónak tűnik. Az Utcáról Lakásba! Egyesület éppen ezt a hiányt igyekszik pótolni hajléktalanok és menekültek számára. Jelenleg is folynak az ingatlanfelújításaik, ám váratlan nehézségekkel kellett szembenézniük: az Egyesült Államok felmondta az ENSZ-szel kötött szerződését, ami súlyos következményekkel jár a magyarországi egyesület működésére nézve.

- Szeretek társadalmilag hasznos munkát végezni. Közben élvezem is a folyamatot, új dolgokat tanulok, egyszer majd jól jön ez a tudás. Irodai ülőmunkát végzek, ez más, szinte felfrissít. Fél éve járok vissza, havi 1-2 alkalommal tudok jönni, bár előtte nem csináltam ilyet, ezeken az eseményeken majdnem mindig vakoltam, most meg már azért vállalom, mert van benne tapasztalatom - sorolja Hajdú-Molnár Illés. A fiatal önkéntes kezében kivételesen mégsem vakolókanál van. Igen, feleli mosolyogva, megint valami újba tanulhat bele, ablakpárkány csiszolását és festését bízták rá.

Nyolcas Zsófia visszajáró segítő, az ügy érzékenyen érinti, innen a motiváció. Amit ő ad, az a munkája, amit cserébe kap, az meg olyan tapasztalat, amit a hétköznapjai során nincs lehetősége megszerezni, szóval win-win, magyarázza egy ecsettel a kezében. Hírnök Zsófiának ez az első alkalom, a tavalyi influenszertüntetés után nézett utána az egyesületnek, és szimpatikusnak találta a küldetésüket. Még sehol nem önkénteskedett korábban, ennél hasznosabban nem tudná eltölteni a szabadidőt, itt mindent megmutatnak, és sose árt, ha az ember ilyesmit elsajátít, sorolja, miközben ajtófélfát csiszol, mázol. - Mindig az Astoria aluljárón megyek át, reggelente ott szokott kéregetni egy néni, összeismerkedtünk. Neki van ugyan hol laknia, de néha megveszem neki a gyógyszereit, és segítek, ha kell valami az unokáinak - idéz fel egy emléket.

Hajlék, mindenkinek

Kőbányán, a Bolgár utca egyik soklakásos udvarában találkozunk, ahol az Utcáról Lakásba! Egyesület (ULE) önkéntesei egy önkormányzati lakást varázsolnak újjá. Hamarosan egy olyan ember fogja birtokba venni ezt a korábban leromlott állapotú ingatlant, aki jelenleg a szabad ég alatt tölti az éjszakákat. Számára ez a pár négyzetméter a lakhatás eddig elképzelhetetlen luxusát jelenti. Balázs Ákos, a műszaki csapat koordinátora mesél arról, hogy az ősz óta folyamatosan dolgoznak ezen a lakáson. A csapatban mindig új önkéntesek bukkannak fel, de vannak visszatérők is, mint például Illés, aki már veteránnak számít. Sokan azért térnek vissza, mert kíváncsiak, hogyan alakul át egy lakás az alapoktól kezdve.

Önkénteseket keresünk azokra a feladatokra, amelyek gyorsan elsajátíthatók, míg a bonyolultabb munkákat szakmai tapasztalattal rendelkező kollégáink végzik. Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a lakhatási problémákra, és társadalmi tudatosságot alakítsunk ki e témában. Egyesületünk négy különböző lakhatási programot működtet. Az egyik ilyen, a Kunyhóból Lakásba! program, amely a kőbányai munkálatok keretében segít hajléktalanságból kikerülő embereknek és családoknak lakásra találni, főként a X. kerület területén. Emellett van egy Lakásügynökség nevű kezdeményezésünk, ahol szociális munkások és főként anyaotthonokból kiköltöző anyák számára kínálunk kedvezményes bérleti lehetőségeket. Ez a program a nehéz anyagi helyzetben lévő, de már valamennyire stabilizálódott családok számára nyújt segítséget, jelenleg 35 lakást kezelünk. A tavalyi influenszertüntetés óta állami gondoskodásban felnőtt fiataloknak is biztosítunk lakhatási lehetőséget, és jelenleg 10 ügyfelünk részesül ebben a támogatásban – mondja Kovács Vera, az ULE alapító-társelnöke.

Az állam helyett állnak helyt

A negyedik lakhatási program célja, hogy albérlet-támogatást nyújtson az Ukrajnából menekülőknek. Az egyesület munkatársai a háború kezdete óta közel 800 menekült lakhatását segítették elő, meséli Vera, aki részletesen bemutatja ezt a nagyszabású, bár a többi programhoz képest rövidebb időtávra tervezett kezdeményezést. Eredetileg az volt a szándékuk, hogy segítsenek, de most ők maguk is súlyos helyzetbe kerültek. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával a háború kirobbanásakor léptek kapcsolatba, amely olyan háborús zónákban tevékenykedik, ahol az adott államnak nincs saját menekültügyi programja. Nyugat-Európában tehát az ENSZ nem működik közvetlenül, míg a kelet-európai országokban, így Magyarországon is, muszáj volt belépniük a támogatásukkal. Ez a lépés a magyar állam felelőtlen menekültügyi hozzáállása miatt vált szükségessé.

Rendszerszintű megközelítés hiányában az Ukrajnából menekülő emberek támogatása rendkívül alacsony színvonalú, a lakhatásuk biztosítása például teljes mértékben elmarad. Ezzel szemben az ULE (Ukrán Menekülteket Segítő Egyesület) felajánlotta segítségét, melynek eredményeként egy együttműködés jött létre. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának egyik legjelentősebb támogatója az Egyesült Államok, így amikor a Trump-adminisztráció felmondta a szerződéseket számos nemzetközi partnerével, beleértve az ENSZ-t is, az ULE rendkívül nehéz helyzetbe került. Az ügyfeleik támogatása, egyben a működési forrásaik is veszélybe kerültek, hiszen 40 millió forint értékű, már megítélt és leszerződött támogatást tervez visszatartani tőlük a főbiztosság. Ez nemcsak a menekültprogramot érinti súlyosan, hanem a szervezet működését is komoly kockázatnak teszi ki. A nagy ügyfélszám kezeléséhez az ENSZ hozzájárult a működési és irodai költségek egy részének támogatásával is. Jelenleg kritikus helyzetben vannak, amelyet sürgősen meg kell oldaniuk. Elsősorban a már meglévő támogatóikra és partnerkapcsolataikra számítanak, de elengedhetetlenül szükségük van új támogatókra, magánadományozókra és céges partnerekre is.

Csak a pénz fele maradt

A kialakult helyzet szoros kapcsolatban áll a hazai szakpolitikai hiányosságokkal, amelyeket tovább súlyosbított a Trump-adminisztráció zűrzavara. Jelenleg számunkra ez egy szomorú és tragikus egybeesés.

Erre az évre 80 millió forintra szerződtünk és ebből 40-et nem kaptunk meg. Amikor az ember megtervezi egy szervezet működését, abba minden költséget beleszámol a bértől az irodabérleten át az ügyféltámogatásig. Most itt van velünk ez a sok tucat menekült család, akik számítanak a leszerződött összegre. Ez lesz az utolsó, ahonnan el tudjuk vonni.

Kovács Vera szavaival élve, a saját működésünkön való változtatás lehetőségei behatároltak, hiszen ha ebbe belevágunk, nem tudjuk maradéktalanul ellátni a ránk bízott feladatokat. Ez egy igazi ördögi kör, amelynek kihívásait próbáljuk a legjobban kezelni és átvészelni.

A ragyogó napsütésben egy család ebédel a Bolgár utcai ház közös udvarán. Remélik, felelik kérdésünkre, hogy az új lakók be tudnak majd illeszkedni a közösségbe. Macskák kerülgetik rutinosan az önkéntesek által lefestett, száradó ajtókat, ablakokat. Most párhuzamosan három lakást újít fel az egyesület, a jövedelemmel rendelkező bérlőket is ők jelölik ki, a tulajdonjog az önkormányzaté marad, bútorok adományból kerülnek, szóval mindenki jól jár. Sok esetben olyan bérlőre esik a választásuk, aki korábban nem vagy nagyon régen lakott önálló lakásban, ők pár alkalmas felkészítést kapnak az egyesület szociális munkásaitól. "Nem hittük volna, hogy Trump keze a X. kerületig ér el" - cseng a fülünkben kifelé menet Balázs Ákos búcsúmondata.

**Influenszerek az állami gondozottakért: Történetek és Tettek** Tavaly februárban egy figyelemfelkeltő tüntetés zajlott, amelynek középpontjában Novák Katalin akkori köztársasági elnök döntése állt. Kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesének, aki megpróbálta eltussolni az igazgató által elkövetett szexuális visszaéléseket. Az "Odakint most szörnyek járnak" elnevezésű esemény szervezői arra ösztönözték a résztvevőket, hogy adományozzanak az állami gondozottak javára. Ennek eredményeként eddig 219 millió forint gyűlt össze, amelyből az ULE (Új Lakás Egyesület) lakhatási lehetőségeket tud biztosítani a fiatalok számára. **Segítség a rászorulóknak** Az ULE 2012 óta azon dolgozik, hogy megvalósítsa alapvető meggyőződését: mindenkinek joga van a biztonságos otthonhoz. Az egyesület olyan önkormányzati szociális bérlakásokat újít fel, amelyeket a helyi hatóságok nem tudnának hasznosítani. A felújításokat civil szervezetek, magánadományozók és a jövőbeli bérlők közreműködésével végzik. Az önkéntesek elérhetőségei a hírlevelekben és az egyesület Facebook-oldalán találhatók. A legtöbben azért csatlakoznak, mert ismerik az ULE munkáját és szeretnének hozzájárulni, de vannak olyanok is, akik új készségeket szeretnének elsajátítani. Jelenleg a bérlők száma meghaladja a százat, emellett több száz embernek tudnak albérlet-támogatást nyújtani, ezzel is segítve azokat, akiknek sürgősen szükségük van lakhatásra.

Így segíthet

A felajánlások és az önkéntesség mellett támogathatja személyi jövedelemadója 1 százalékával is az Utcáról Lakásba! Egyesület otthonteremtő munkáját. Adószámuk: 18625880-1-42

Related posts