Kelemen Hunor hangsúlyozta, hogy a román csapatok számára nincs helyük Ukrajnában.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, a Maszolnak adott nyilatkozatában egyértelművé tette, hogy a párt határozottan ellenzi, hogy román katonák vagy román haderő vonuljon be Ukrajnába. A kijelentés az Ilie Bolojan ügyvivő államfővel folytatott konzultációt követően hangzott el.
Kelemen Hunor bejelentette, hogy a legutóbbi találkozón három fontos témát vitattak meg. Az ügyvivő államelnök informálta a küldöttségeket az Európai Unió vezetőivel folytatott tárgyalásairól, valamint Emmanuel Macron francia elnök szerdai nyilatkozatáról. Rámutatott, hogy az Egyesült Államok elvárja az EU tagállamaitól, hogy növeljék a védelmi kiadásaikat, és vállaljanak nagyobb felelősséget saját biztonságuk érdekében. „Ezt támogatni szükséges, hiszen nem lehet elvárni, hogy az amerikai adófizetők a jövőben is folyamatosan finanszírozzák az európai országok védelmét” – hangsúlyozta a politikai vezető.
Az RMDSZ elnöke kifejtette, hogy nem merült fel a kérdés, miszerint Amerika teljes mértékben visszavonulna a nemzetközi színtérről. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egy új vezetés és új prioritások formálódnak, és ezek között az euroatlanti térség valószínűleg nem fog elsőbbséget élvezni. Az elnök rámutatott, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján minden ország fokozta a katonai költségvetését, és a jövőben a NATO európai tagállamai még inkább hangsúlyt fektetnek a védelmi kiadások növelésére. "Az Európai Bizottság úgy tűnik, hogy egyre inkább hajlik arra, hogy a hadi kiadásokat a költségvetési deficiten kívül kezelje, ami biztató fejlemény, de egyértelmű, hogy nem oldja meg Románia költségvetési hiányának problémáit" - tette hozzá.
Kelemen Hunor a legutóbbi találkozó után kifejezte reményét, hogy az amerikai-orosz tárgyalások nyomán létrejön a tűzszüneti megállapodás. Ukrajna a jövőben védelmi garanciákra számít az Egyesült Államoktól és az európai államoktól. "Határozottan kijelenthetjük, hogy az ukrán NATO-tagság kérdése nem merül fel" - tette hozzá. Az RMDSZ álláspontja szerint román katonai egységeknek nincs helyük Ukrajnában. "Románia a biztonsági garanciákhoz való hozzájárulás keretein belül logisztikai támogatást és infrastruktúrát tud nyújtani azoknak, akik részt vesznek a békefenntartásban Ukrajna területén, de kategorikusan elutasítjuk román csapatok bevonulását az országba" - hangsúlyozta a szövetségi elnök.
A politikai vezető hangsúlyozta, hogy noha az Európai Unió számára a békefenntartó missziók lehetősége felmerülhet, egyetlen államot sem lehet kényszeríteni arra, hogy saját akarata ellenére katonai erőt küldjön. "A NATO szerepe kizárt, és az Európai Uniónak sincs saját hadereje. Az ENSZ viszont szóba jöhet, békefenntartó erőkként küldhetnek csapatokat, de senkit sem lehet arra kötelezni, hogy ilyen körülmények között, saját akarata ellenében katonákat küldjön Ukrajnába. Ehhez a parlament hozzájárulása elengedhetetlen, és véleményem szerint hiába próbálkozik bárki Romániával, ha ilyen képtelenséggel áll elő, nem talál támogatásra" - tette hozzá nyomatékosan. Az RMDSZ elnöke arról is beszámolt, hogy a koalíciós partnerekkel folytattak egyeztetéseket ebben a kérdésben, és bár írásos megállapodás nem született, a koalíció tagjai egyöntetűen elutasítják a csapatok Ukrajnába való küldését.