Két figyelemre méltó regény, amelyek tökéletes kísérői lehetnek Kapu Tibor űrmissziójának - Könyves Magazin.


Farkas Bertalan után végre újabb magyar űrhajós, Kapu Tibor és csapata elindult a világűrbe, miután többszöri halasztás után sikeresen kilőtték őket. Jelenleg már úton vannak a Nemzetközi Űrállomás felé, ami hatalmas mérföldkő a magyar űrkutatás történetében. Ehhez a különleges eseményhez kapcsolódóan könyvajánlóinkat is figyelmetekbe ajánljuk.

Június 25-én reggel 8:32-kor Kapu Tibor, a magyar űrhajós, társai kíséretében elindult a világűr végtelenjébe, céljuk pedig a Nemzetközi Űrállomás volt. 2024 májusában derült fény arra, hogy Kapu, aki gépészmérnöki tapasztalatát egy autóipari háttérrel párosítva szerzett, a 240 jelentkező közül kiemelkedve lehet a következő magyar űrhajós. Most, a rakéta fedélzetén ülve, izgalommal várja, hogy megkezdhesse tudományos kutatásait az Űrállomáson, ahol a jövő felfedezései várnak rá.

Az űrhajós alapos és hosszas felkészülési folyamaton ment keresztül, amely során nemcsak fizikai próbákat és tudományos vizsgálatokat teljesített, hanem űrdinamikai és pilótaképzést is kapott. A kilövést eredetileg 2024-re ütemezték, de a többszöri halasztások következtében a cél mostanra, 2023 nyarára került. Legutóbb június 9-ére tervezték a startot, azonban a kedvezőtlen időjárási viszonyok és egy frissen felfedezett szivárgás miatt ismét el kellett halasztani a küldetést.

Kapu főleg orvostudományi, űrélettani, gyógyszerkutatási és növénytermeszéti kísérleteket fog végezni.

Mellette három másik űrhajós is részt vesz a programban: egy amerikai, egy indiai és egy lengyel. A misszió sikeres lebonyolítása érdekében tartalékosokat is kijelöltek, akik közül a magyarok esetében Cserényi Gyula került a figyelem középpontjába. Ő ugyanis ugyanazon a képzésen vett részt, mint Kapu, és a jövőben a földi támogató csapat vezetője lesz.

Amennyiben minden a tervek szerint alakul, csütörtök délután körülbelül 13 órakor érkezhetnek meg a Nemzetközi Űrállomásra.

A hírhez kapcsolódóan szeretnénk néhány izgalmas könyvet ajánlani, amelyek révén mélyebben belemerülhetünk az űrhajósok kalandos és gyakran bonyolult világába. Különösen figyelmet érdemel Samantha Harvey műve, amely egy olyan történetet tár elénk, amely párhuzamba állítható Kapu Tiborék missziójával. Ez a könyv nemcsak szórakoztató olvasmány, hanem egyben lenyűgöző bepillantást nyújt az űr felfedezésének kihívásaiba és szépségeibe.

Egy kortárs Robinson Crusoe történet, amely talán nem is annyira távol áll a mi valóságunktól, mint ahogy elsőre hinnénk. Képzeljünk el egy világot, ahol a technológia mindenütt jelen van, de egy váratlan esemény folytán az ember kénytelen szembenézni a természettel, egyedül maradva egy elhagyatott szigeten. A főszereplő nem csupán a fizikai túlélésért küzd, hanem a belső vívódásait is meg kell oldania. Ahogy a napok, hetek telnek, felfedezi saját határait, újraértelmezi az élet értelmét, és a technológia nélküli lét kihívásait. Kosárlabdázó múltja emléke és a városi élet zaja most távoli álomnak tűnik, míg a sziget nyugalmában új barátokra lel: a természetre, az állatokra és önmagára. Ez a történet nem csupán a fizikai túlélésről szól, hanem arról is, hogyan találhat rá az ember a belső békéjére és az élet valódi értelmére egy olyan világban, ahol a technológia mindent dominál. A sziget tanításai segítenek neki abban, hogy újra felfedezze az egyszerű örömöket, és megtanulja, hogy a boldogság nem mindig a modern kényelemben rejlik. Ily módon a történet nemcsak egy kaland, hanem egy mélyreható önismereti utazás is.

Mark Watney, a leleményes és okos űrhajós, az elsők között lép a Mars felszínére, ám egy váratlan baleset következtében hat nap helyett egy teljes évet kénytelen eltölteni a vörös bolygón.

Izgalmas és szórakoztató kaland a túlélés és a kitartás témájában! A „Marsi” című történet egy blogposztból indult, és a 2010-es évek egyik legemlékezetesebb sci-fi regényévé nőtte ki magát, melyet később filmre is vittek. A cselekmény tele van váratlan fordulatokkal és feszültséggel, ami még inkább fokozza a főszereplő küzdelmét az életben maradásért egy idegen bolygón.

Bár Samantha Harvey tavalyi Booker-díjas regénye, az Orbital (magyar címén Bolygó a pályán) még nem érkezett meg magyar olvasókhoz, a történet izgalmas párhuzamot mutat Kapu Tiborék missziójával. A regény hat asztronauta mindennapjait követi nyomon a Nemzetközi Űrállomáson, felfedve az űrutazás kihívásait és az emberi kapcsolatok mélységeit.

A Covid-inspirálta történet fő témái a bezártság és szeparáció, ugyanis ennek a hat embernek nagyon össze kell szoknia ahhoz, hogy együtt tudjanak dolgozni egy olyan kietlen helyen, mint a világűr.

A könyvet külföldi kritikusok és olvasók is nagyra értékelik, és magyar nyelven várhatóan az év második felében fog megjelenni az Európa Kiadó kiadásában.

Related posts