Kiárusítás vagy okos üzlet? Az A/1-es terület esetében 4100 forintos négyzetméterár kínálkozik.


Sokan nem foglalkoztak azzal a ténnyel, hogy a pécsi önkormányzat milyen áron adta el a híres A/1-es laktanyát, beleértve a hozzá tartozó volt gyakorlóteret is. Az egykori honvédelmi létesítmény, amely számos felépítménnyel rendelkezett, végül mindössze nettó 4100 forintos négyzetméter áron talált új gazdára. Vannak, akik úgy vélik, hogy ez az összeg nem is csekély.

Az 1950-51-es funkcionalista stílusú laktanyaépületekkel kapcsolatban hamarosan visszavonják a helyi védettséget biztosító rendelkezéseket, így az ingatlanok elbonthatóvá válhatnak. Az egymáshoz illeszkedő központi épületek - a kantin, a gyengélkedő, a legénységi és parancsnoki szállás - mindegyikéről az volt a szakemberek véleménye, hogy azok a 6-os út jelentős városképi elemei, melyek a "terület rendezése után, még hangsúlyosabbá válhatnak".

A helyi védelemről készült dokumentációban hangsúlyozzák, hogy az épületegyüttes hasznosítása során különös figyelmet kell szentelni annak külső megjelenésének megőrzésére, beleértve a homlokzati díszítéseket és szobrokat is.

Nos, erre valószínűleg nem kerül sor.

A honvédségi ingatlanok között fellelhetőek kétszintes és ötemeletes épületek is. Azonban a pályázati kiírásban sajnos nem található információ arról, hogy az egyes épületek pontos négyzetméter alapterülete mekkora. Érdemes megemlíteni, hogy a belső közműhálózat elavult, így annak teljes korszerűsítése elkerülhetetlen.

A 2007-es hasznosítási javaslatban egy érdekes megjegyzés olvasható: a laktanyától "északra található szőlőhegy és szántóföld viszonylag érzéketlen a környezetére..."

Horváth Csaba ingatlanszakértő szerint korrektnek mondható az eladási ár - ő annak ellenére vélekedik így, hogy a laktanyával szemben tudomása szerint három esztendeje hét-nyolcezer forintos négyzetméter áron kínálnak eladásra egy ingatlant. Úgy véli, hogy a laktanyaingatlant alapvetően az ipari park területeihez lehet hasonlítani, ahol háromezertől ötezerig terjedő árakon mentek el a viszonylag nagyobb méretű telkek.

A szakértő véleménye szerint, ha egy jelentősebb területet értékesítenek, akkor általában alacsonyabb árakat tapasztalhatunk a fajlagos vételár tekintetében. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egy ilyen nagy terület megvásárlása, majd annak feldarabolása után, a részeket jóval kedvezőbb áron lehet továbbértékesíteni. Amennyiben a tulajdonos tisztában van a lehetőségekkel, például utakat alakít ki és közműveket telepít, akkor biztosra vehető, hogy a terület értékesítése során, fokozatosan, jelentős nyereséget realizálhat.

Mindez a laktanya esetében is bekövetkezhetett volna, azonban felmerül a kérdés, hogy az ingatlanfejlesztés eredményeként három, négy vagy akár öt év elteltével vajon nagyobb jövedelmet generált volna-e az értékesítés.

Related posts