A kutatók felfedték: ennyi éven át élhet legfeljebb egy átlagos ember.


Mégis van esély a békülésre? Kate Middleton megható karácsonyi üzenetet küldött Harrynek és Meghannek

Az emberi élet hossza mindig is izgalmas téma volt, amely nem csupán a tudományos közösséget, hanem a hétköznapi embereket is foglalkoztatta. A várható élettartam folyamatos emelkedése ellenére felmerül a kérdés: létezik-e egy végső határ, amelyet soha nem léphetünk át? Egy újabb kutatás rámutat arra, hogy a válasz valószínűleg igen: úgy tűnik, az emberi életkor maximális határa körülbelül 115 év környékén helyezkedik el.

Holland kutatók a Tilburgi és az Erasmus Egyetem keretein belül egy átfogó, 30 éven át tartó kutatásban 75.000 elhunyt személy életkorát elemezték, amely 2017-ben ért véget. A kutatás célja az volt, hogy feltárja, milyen életkort érhet el egy ember optimális egészségi állapotban, miközben elkerüli a betegségeket és baleseteket.

Az adatok vizsgálata rávilágított, hogy az emberi életkor a kilencvenes évek küszöbén fokozatosan stabilizálódni látszik. Érdekes módon a kutatók felfedezték, hogy azok az emberek, akik elérik a legidősebb kort, átlagosan körülbelül 115 évig élnek.

Érdekes, hogy a kutatás szerint a nők hosszabb ideig élnek, mint a férfiak. John Einmahl professzor, a kutatás egyik vezetője szerint bár az átlagos élettartam az elmúlt évtizedekben nőtt, a maximális életkor nem változott jelentősen.

"Valóban létezik egy határvonal. Az átlagos élettartam emelkedik, de a legidősebbek életkora az utolsó harminc évben nem változott" - nyilatkozta Einmahl az AFP-nek.

Természetesen mindig vannak kivételek, akik miatt megkérdőjelezik a tudomány által meghatározott korlátokat. A japán Jiroemon Kimura, aki 116 évet élt, és a francia André nővér, aki 118 évesen hunyt el, az emberi életerő példaképei.

A Guinness Rekordok Könyve legfrissebb adatai szerint a világ legidősebb élő embere a japán Tomiko Itooka, aki már 116 esztendős. Hivatalos elismerését 2024 szeptemberében kapta meg. Születésnapját májusban ünnepli, és életének hosszú éveit a Respect for the Aged Day keretében is méltatták, amely Japánban az idősek iránti tisztelet kifejezésére szolgál.

A kutatás eredményei azt sugallják, hogy bár a genetika és az egészséges életmód hozzájárulhat az élet meghosszabbításához, az emberi életnek természetes határai vannak. Ugyanakkor az olyan példák, mint Tomiko Itooka vagy André nővér, arra emlékeztetnek, hogy az élet nemcsak hossza, hanem minősége is fontos. Ki tudja, a jövő biohackerei talán egyszer tényleg túllépik majd a tudomány által kijelölt határokat?

Related posts