Az újonnan bevezetett EU-s szankciós csomag Kína felé is irányulna, célja pedig a globális politikai és gazdasági feszültségek kezelésének erősítése.


Az új szankciós csomag többek között Oroszországot és támogatóit célozza, és olyan kínai cégeket is érint, amelyek állítólag segítettek az oroszoknak támadó drónokat fejleszteni.

A Bloomberg által megszerzett dokumentumok szerint az Európai Bizottság több mint 50 magánszemély és közel 30 szervezet szankcionálását javasolja - írja a Portfolio. A célpontok között többnyire orosz katonai gyártók, valamint az őket ellátó kínai cégek egy kisebb csoportja és olyanok is szerepelnek, amelyek állítólag együttműködnek orosz szervezetekkel a támadó drónok gyártásában, és kulcsfontosságú alkatrészekkel, például motorokkal látják el őket.

A szankciós csomaggal több mint 45 orosz olajszállító tartályhajónak tiltanák meg az európai kikötőkbe való belépést. Ez Moszkva olajbevételének csökkentését és az orosz nyersolajra vonatkozó árkorlátozás kijátszásának megakadályozását célozza.

A javaslatban felbukkan egy kínai állampolgár, aki egy olyan vállalat élén áll, amely súlyosan megszegte az uniós kereskedelmi korlátozásokat. Ezen túlmenően, egy hongkongi székhelyű cég is a figyelem középpontjába került, mivel illegális mikroelektronikai alkatrészeket juttatott el orosz katonai vállalatokhoz.

Az Európai Unió több mint 30 olyan szervezettel szemben is korlátozásokat javasol, amelyek segítették Moszkvát bizonyos tiltott technológiákhoz való hozzájutásban. A listán oroszországi, szerbiai, iráni, indiai, thaiföldi, egyesült arab emirátusok-beli, valamint kínai és hongkongi cégek szerepelnek.

Kína és azok az államok, amelyek Oroszországot támogatják az Ukrajna ellen folytatott konfliktusban, "megfelelő lépéseket" helyeznek kilátásba. Az Európai Unió intézkedéseihez pedig elengedhetetlen, hogy mind a 27 tagország egyetértsen.

Related posts