Az EU igyekszik elkerülni az új vámterhek bevezetését, de a sikeressége kérdéses - G7 - Gazdasági hírek érthetően.


Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy 25 százalékos vámot tervez bevezetni az Európai Unióból érkező termékekre. A szerdai kabinetülésén különösen hangsúlyozta az autógyártó ipar szereplőit, mint kiemelt célpontot.

Előzmények: az Egyesült Államok két legnagyobb kereskedelmi partnerét, Mexikót és Kanadát is vámokkal fenyegeti az elnök, de ezek hatályba léptetését már többször elhalasztotta. A legutóbbi nyilatkozat szerint talán április 2-től léphetnek életbe, a kormányzat a következő napokban azt fogja vizsgálni, mennyire szigorú a határellenőrzés a két ország esetében.

Reakciók: Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint az Európai Unió vezetésének mindent meg kell tennie azért, hogy elkerülje a "teljesen szükségtelen és buta" vámháborút. Az Európai Bizottság azonnali határozott ellenlépéseket ígért a vámokkal szemben. Ezekről azonban nem lesz könnyű megegyeznie a tagállami vezetőknek.

A tágabb kontextusban hat uniós ország, nevezetesen Ausztria, Finnország, Németország, Írország, Olaszország és Portugália, jelentős szerepet játszik az Egyesült Államokba irányuló exportjukban, hiszen az unión kívüli kiviteleik legalább 20 százalékát ezen a piacon realizálják.

Mi vár ránk a közeljövőben? Trump nyilatkozatai alapján ez nem tűnik egyszerű kérdésnek. Mexikó és Kanada ügyében a Fehér Ház szóvivője úgy nyilatkozott, hogy jelenleg nincs újabb halasztás, így a 25%-os vámok akár március 4-én életbe léphetnek.

Alulnézet: az uniós válaszlépésektől függetlenül a protekcionista amerikai gazdaságpolitika nagy eséllyel inflációhoz vezet, ha a vállalatok - például az autógyártók - a megnövekedett importköltségeket a vásárlókra hárítják át.

Related posts